Száz százalék közvetlen közelébe emelkedett a GDP-hez mért brit államadósság-ráta: a mutató hat évtizede nem mért csúcson jár – közölte a brit statisztikai hivatal.
Az ONS havi összegzésében kimutatta, hogy június végén a nettó államadósság-állomány 2218,2 milliárd font (924 ezer milliárd forint) volt. Ez 99,7 százalékos GDP-arányos nettó államadósság-rátának felel meg.
Az ONS visszatekintő adatsora szerint a brit közszféra nettó adósságrátája a hazai össztermék arányában mérve legutóbb 1961 márciusában volt ennél magasabb: akkor 102,5 százalékos nettó államadósság-rátát mértek.
A közfinanszírozási szektor nettó piaci hiteligénye – az állami bankrészesedések finanszírozási igénye nélkül számolva – júniusban 22,8 milliárd font (9500 milliárd forint) volt.
A statisztikai hivatal kiemelte: ez volt a második legnagyobb összegű júniusi kormányzati hitelfelvétel 1993 óta, amikor megkezdődtek a közfinanszírozás havi nettó hiteligényéről szóló rendszeres adatközlések.
Az ONS hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a múlt hónapban felvett állami hitelek összege 5,5 milliárd fonttal alacsonyabb volt, mint tavaly júniusban, a koronavírus-járvány megfékezését célzó, 2020 márciusának végén elrendelt országos zárlat utáni harmadik teljes hónapban.
Az ONS felülvizsgált számításai szerint a hazai össztermékhez mért államháztartási hiány az idén márciusban véget ért 2020-2021-es pénzügyi év egészében 14,2 százalék volt.
A statisztikai hivatal ezt az adatot minimális mértékben, 0,1 százalékponttal lefelé módosította, de az elmúlt pénzügyi év deficitje is rekord a második világháború óta eltelt időszakban: ennél magasabb tizenkét havi GDP-arányos közfinanszírozási hiányt legutóbb az 1945-1946-os pénzügyi év végén mértek, amikor a hazai össztermék 15,2 százalékának felelt meg az államháztartási deficit.
Az elemzői közösség derűlátó előrejelzéseket tart érvényben a további brit államháztartási folyamatokra.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő, amely nemrégiben stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló addigi negatívról Nagy-Britannia “AA mínusz” szintű államadós-osztályzatának kilátását, a döntéshez fűzött indoklásában kiemelte: várakozása szerint a GDP-arányos brit államháztartási hiány az idén 10,7 százalékra csökken.
A Fitch az általa addig valószínűsített 5 százalékról 6,6 százalékra javította a brit hazai össztermék reálértéken számolt idei növekedési ütemére szóló előrejelzését.