Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Itt a focivébé költségvetése
No menu items!

Itt a focivébé költségvetése

Miközben mindenki azon fanyalgott, hogy az oroszországi labdarúgó-világbajnokság csak veszteséges lehet, a realisták tudták, az országimázs-építés sem mellékes. Erre pedig nem sajnálta a pénzt Putyin elnök és csapata. Ne legyünk ünneprontók, ne foglalkozzunk az esetleges túlárazással, inkább nézzük meg, mire ment a legtöbb pénz.

A labdarúgás vitathatatlanul a legnépszerűbb sport a világon, hiszen 250 millióan futballoznak szerte a bolygón és közel másfél milliárdan szurkolnak aktívan valamelyik klubcsapatnak vagy válogatottnak. Ennek megfelelően óriási pénz van a sportágban, ám aki FIFA-világbajnokságot kíván rendezni, annak először mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Így tettek az oroszok is, akik Vlagyimir Putyin elnök vezérletével elhatározták, leveszik lábukról a foci szerelmeseit – kerül, amibe kerül.

Az orosz kormány becslései szerint az idei vébé 11 milliárd dollárba, azaz több mint 3000 milliárd forintba került Oroszországnak. De vegyük is sorra, hogy mire mennyit adtak ki a kasszából.

Stadionok

A tizenkét stadion többségét újonnan húzták fel a mérkőzéseknek otthont adó tizenegy városban. A legkisebb létesítmény 35 ezer szurkolót, míg a legnagyobb – az alapos ráncfelvarráson átesett moszkvai Luzsnyiki – 80 ezer szurkolót képes befogadni. A stadionépítések megközelítőleg 4,2 milliárd dollárba kerültek, ami az összköltség 38 százalékát teszi ki.

Közlekedés

Valamennyi labdarúgó-világbajnokságra szurkolók milliói érkeznek a világ minden szegletéből, ezért a rendezői feladatokat ellátó városok repülőtereinek kapacitását jócskán meg kellett növelni. Emellett összesen 178 kilométernyi új útra és három új metrómegállóra is szükség volt, a meglévőket pedig fel kellett újítani, ki kellett bővíteni. E munkálatok 1,9 milliárd dollárt emésztettek fel, további 2 milliárd dollár pedig a már 2016-ban átadott, Moszkva körüli vasútvonal kiépítésére ment el.

Kiszolgáló infrastruktúra

A vébé megfelelő lebonyolításához nemcsak kiváló minősítésű stadionok kellenek, hanem megemelt befogadóképességgel és korszerű eszközökkel felszerelt egyéb létesítmények is, amelyek képesek kiszolgálni a hatalmas tömegeket. Ezt szem előtt tartva tizenhárom kórházat újítottak fel, valamint huszonhét szálloda, tizenkét erőmű és négy szennyvíztelep épült. Mindebbe 1,2 milliárd dollárt fektetett az orosz kormány, ám ezek azok a fejlesztések, amelyek a lakosság számára leginkább hasznosak lesznek a torna végeztével, így hosszú távon akár meg is térülhetnek.

Egyéb költségek

Az ebbe a kategóriába tartozó kisebb kiadások összesen 1,8 milliárd dollárra rúgnak. Ide tartoznak például a személyi és a működési költségek is.

Ám a tetemes kiadások mellett bevételei is származnak Oroszországnak a világbajnokságból: a rendezési jog elnyerése óta 220 ezer új munkahely teremtődött, továbbá rengeteg pénz áramlott az építőiparba és a vendéglátóiparba. Az orosz kormány úgy becsüli, hogy a 2018-as focivébé orosz GDP-re gyakorolt hatása 13,8 milliárd dollár, ami körülbelül 1 százaléknak felel meg. Ezzel egybecseng az is, hogy a 2013-2023 közötti tízéves időszakra 26-30 milliárd dolláros GDP-növekedést remélnek az oroszok.

Ugyanakkor a labdarúgó-világbajnokság tényleges hozzájárulása az orosz gazdaság növekedéséhez sokkal jelentősebb is lehet, mint az jelenleg látható. Ahogyan az orosz kormány jelentése kiemeli, a vébé hatalmas kézzelfogható és szellemi örökséget hagy maga után, amellyel az oroszok következő generációi is gazdagodnak majd.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.