Kezdőlap Világgazdaság Európa ugyan függ az orosz olajtól és gáztól, de ez fordítva is...
No menu items!

Európa ugyan függ az orosz olajtól és gáztól, de ez fordítva is igaz

Komoly veszélyt jelenthet Oroszország számára, ha az ukrajnai támadás után energiaszállítói pozícióját geopolitikai nyomásgyakorlásra próbálja felhasználni. Bár az európai gázárak és a hordónkénti 100 dolláros árat átlépő kőolajárak emelkedése azt sugallhatja, hogy Moszkva kezében van minden ütőkártya, az előnye múlékonynak bizonyulhat. Mégpedig azért, mert noha Európának szüksége van az orosz kőolajra és gázra, Oroszország sokkal inkább függ az európai vásárlóktól.

Az Európa által 2020-ban elfogyasztott mintegy 465 milliárd köbméter gázból az orosz vezetékek és LNG-kikötők mintegy 169 milliárd köbmétert, azaz a teljes mennyiség több mint egyharmadát biztosították. Ez úgy hangzik, mintha Moszkva szorongatná a kontinenst, de a függőség a másik irányban még nagyobb. Az orosz gázexport több mint 70 százaléka Európába irányul – derül ki a Bloomberg véleménycikkéből.

Európának van még egy előnye. Mivel az Atlanti-óceán szélén található félszigetek között szétszórtan helyezkedik el, viszonylag könnyen diverzifikálhatja ellátási forrásait a globális LNG-kereskedelem megcsapolásával.

A kontinens az elmúlt évtizedben csak lassan tette ezt meg, részben azért, mert arra számítottak, hogy Oroszország olcsóbb és megbízhatóbb szállítónak bizonyul. Az Európai Unió és az Egyesült Királyság területén működő terminálok a Nemzetközi Gázunió szerint összesen évi 196 milliárd köbmétert tudnak fogadni. Ez alig több mint Dél-Korea kapacitása, és csak körülbelül kétharmada Japánénak.

Ami még rosszabbá teszi a helyzetet, hogy ritkán használják ki őket teljes mértékben. A 2020-as import mindössze 89 milliárd köbmétert tett ki, így a kapacitás több mint fele kihasználatlanul maradt. Ha a felhasználás az egész kontinensen 90 százalékos szintre emelkedne, mint például Kínában, Belgiumban és Olaszországban jellemző, akkor az import összértéke nagyjából megduplázódna.

Az elmúlt hetekben valóban ez történt, mivel a csökkenő orosz csővezetékes szállítások miatt az európai tárolási szintek aggasztóan alacsonyak voltak. A Rystad Energy tanácsadó cég szerint az import januárban megugrott, és elérte a kapacitás nagyjából 100 sázalékát. Ennek mintegy 56 százaléka csak az Egyesült Államokból származott.

Ezt az importtempót azonban nem lesz könnyű fenntartani. Az óceánokon szállított cseppfolyósított földgáz nagy részére már leszerződtek a vevőkkel, és az általános világgazdasági helyzet miatt a piac különösen feszes, így kevés tartalék áll rendelkezésre az európai tartályok feltöltésére. Hosszú távon több tárolót kellene építeni ahhoz, hogy a gázüzemeket a nyári hónapokban, amikor a kereslet alacsonyabb, le lehessen foglalni.

Ám egyik problémát sem lenne lehetetlen megoldani középtávon. Az LNG cseppfolyósító üzemek építése körülbelül három évet vesz igénybe, és a Nemzetközi Gázunió szerint a jóváhagyásra váró projektek elegendőek ahhoz, hogy körülbelül 1213 milliárd köbmétert szállítsanak a globális piacokra.

Oroszországnak ezzel szemben korlátozottabb kereskedelmi lehetőségei vannak. Egyetlen jelentősebb vezetékes exportja Európán és a volt Szovjetunió területén kívülre a Power of Siberia vezetéken keresztül történik, amely 2019 óta szállít gázt Kínába a Bajkál-tó közelében lévő elszigetelt mezőkről.

Az orosz exportpiacot fenyegető nagyobb veszélyt mégsem a rivális fosszilis tüzelőanyag-szállítók, hanem a megújuló energiaforrások jelenthetik. Az Európai Unió 2030-ig 55 százalékos kibocsátás-csökkentési terve szükségessé teszi a fosszilis tüzelőanyagokról való gyors átállást. Ez a Nemzetközi Energiaügynökség status quo forgatókönyve szerinti 392 milliárd köbméterről 315 milliárd köbméterre csökkentheti az EU gázigényét 2030-ra.

Soha nem lesz tehát jobb alkalom Oroszország számára, hogy a jelenleginél jobban learassa kőolajexportjának geopolitikai hozadékát. De a világ hamarosan kilép a fosszilis tüzelőanyagok korából, ezért Moszkva meggondolatlansága, hogy a kőolajat befolyásra használja, csak felgyorsítja ezt a folyamatot.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tovább terjeszkedik Pesten a Mamaison

Tovább erősít a magyar piacon a CPI Hotels. Közép-Európa...

Északra és délre: új Wizz Air járatok indulnak

A Wizz Air mától négy új városba is repül...

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg
Hirdetés

Hírek

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg