Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Európa ugyan függ az orosz olajtól és gáztól, de ez fordítva is...
No menu items!

Európa ugyan függ az orosz olajtól és gáztól, de ez fordítva is igaz

Komoly veszélyt jelenthet Oroszország számára, ha az ukrajnai támadás után energiaszállítói pozícióját geopolitikai nyomásgyakorlásra próbálja felhasználni. Bár az európai gázárak és a hordónkénti 100 dolláros árat átlépő kőolajárak emelkedése azt sugallhatja, hogy Moszkva kezében van minden ütőkártya, az előnye múlékonynak bizonyulhat. Mégpedig azért, mert noha Európának szüksége van az orosz kőolajra és gázra, Oroszország sokkal inkább függ az európai vásárlóktól.

Az Európa által 2020-ban elfogyasztott mintegy 465 milliárd köbméter gázból az orosz vezetékek és LNG-kikötők mintegy 169 milliárd köbmétert, azaz a teljes mennyiség több mint egyharmadát biztosították. Ez úgy hangzik, mintha Moszkva szorongatná a kontinenst, de a függőség a másik irányban még nagyobb. Az orosz gázexport több mint 70 százaléka Európába irányul – derül ki a Bloomberg véleménycikkéből.

Európának van még egy előnye. Mivel az Atlanti-óceán szélén található félszigetek között szétszórtan helyezkedik el, viszonylag könnyen diverzifikálhatja ellátási forrásait a globális LNG-kereskedelem megcsapolásával.

A kontinens az elmúlt évtizedben csak lassan tette ezt meg, részben azért, mert arra számítottak, hogy Oroszország olcsóbb és megbízhatóbb szállítónak bizonyul. Az Európai Unió és az Egyesült Királyság területén működő terminálok a Nemzetközi Gázunió szerint összesen évi 196 milliárd köbmétert tudnak fogadni. Ez alig több mint Dél-Korea kapacitása, és csak körülbelül kétharmada Japánénak.

Ami még rosszabbá teszi a helyzetet, hogy ritkán használják ki őket teljes mértékben. A 2020-as import mindössze 89 milliárd köbmétert tett ki, így a kapacitás több mint fele kihasználatlanul maradt. Ha a felhasználás az egész kontinensen 90 százalékos szintre emelkedne, mint például Kínában, Belgiumban és Olaszországban jellemző, akkor az import összértéke nagyjából megduplázódna.

Az elmúlt hetekben valóban ez történt, mivel a csökkenő orosz csővezetékes szállítások miatt az európai tárolási szintek aggasztóan alacsonyak voltak. A Rystad Energy tanácsadó cég szerint az import januárban megugrott, és elérte a kapacitás nagyjából 100 sázalékát. Ennek mintegy 56 százaléka csak az Egyesült Államokból származott.

Ezt az importtempót azonban nem lesz könnyű fenntartani. Az óceánokon szállított cseppfolyósított földgáz nagy részére már leszerződtek a vevőkkel, és az általános világgazdasági helyzet miatt a piac különösen feszes, így kevés tartalék áll rendelkezésre az európai tartályok feltöltésére. Hosszú távon több tárolót kellene építeni ahhoz, hogy a gázüzemeket a nyári hónapokban, amikor a kereslet alacsonyabb, le lehessen foglalni.

Ám egyik problémát sem lenne lehetetlen megoldani középtávon. Az LNG cseppfolyósító üzemek építése körülbelül három évet vesz igénybe, és a Nemzetközi Gázunió szerint a jóváhagyásra váró projektek elegendőek ahhoz, hogy körülbelül 1213 milliárd köbmétert szállítsanak a globális piacokra.

Oroszországnak ezzel szemben korlátozottabb kereskedelmi lehetőségei vannak. Egyetlen jelentősebb vezetékes exportja Európán és a volt Szovjetunió területén kívülre a Power of Siberia vezetéken keresztül történik, amely 2019 óta szállít gázt Kínába a Bajkál-tó közelében lévő elszigetelt mezőkről.

Az orosz exportpiacot fenyegető nagyobb veszélyt mégsem a rivális fosszilis tüzelőanyag-szállítók, hanem a megújuló energiaforrások jelenthetik. Az Európai Unió 2030-ig 55 százalékos kibocsátás-csökkentési terve szükségessé teszi a fosszilis tüzelőanyagokról való gyors átállást. Ez a Nemzetközi Energiaügynökség status quo forgatókönyve szerinti 392 milliárd köbméterről 315 milliárd köbméterre csökkentheti az EU gázigényét 2030-ra.

Soha nem lesz tehát jobb alkalom Oroszország számára, hogy a jelenleginél jobban learassa kőolajexportjának geopolitikai hozadékát. De a világ hamarosan kilép a fosszilis tüzelőanyagok korából, ezért Moszkva meggondolatlansága, hogy a kőolajat befolyásra használja, csak felgyorsítja ezt a folyamatot.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adventi szeretetvendégség az Ökumenikus Segélyszervezetnél

Egy hívás 500 forint adomány, így 4 hívás egy tál meleg ételt jelenthet egy rászorulónak.

Itt az első magyar elektromos csuklós busz

Az Electronell 18-at 2025 elején az utasok is kipróbálhatják majd a Volánbusz járatain.

HungaroControl: 6 százalékkal nő a forgalom az ünnepek alatt

A tavalyi ünnepi időszakban 32 300 légi járművet kezeltek a társaság szakemberei, az idén 1800 járattal többre számítanak.
Hirdetés

Hírek

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Gazdaság

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.