Oroszország és Amerika az ukrajnai háború eszkalálódása miatt újra konfrontációban áll egymással. De vannak-e az államfőknek rejtekhelyeik nukleáris háború esetére? Persze, de ezek nem VIP-pincék vízipipaszobákkal és szaunákkal.
Az amerikai elnök bunkerei
Az amerikai elnök menedékeiről sokkal több információ áll rendelkezésre a pravda.ru beszámolója szerint. A Fehér Ház alatt már 1942-ben, közvetlenül Pearl Harbour után építettek két bunkert. Ezeknek a bunkereknek a helyét részletesen ismerjük.
Az első a pénzügyminisztérium épülete alatt található, amelybe a Fehér Házból egy földalatti alagúton keresztül lehet eljutni. Ezen a rejtekhelyen tíz ember, majdnem az egész elnöki adminisztráció elfér.
A másik bunker a Fehér Ház keleti szárnya alatt található, és az Ovális Irodából pillanatok alatt elérhető. Még mindig Elnöki Sürgősségi Központnak hívják. George H. W. Bush alatt felújították, Barack Obama alatt pedig újjáépítették.
Ronald Kessler újságíró vizsgálata szerint 2010-ben épült egy harmadik bunker is, amely öt földalatti emelettel rendelkezik. Valószínűleg itt bujkált 2020-ban Donald Trump volt amerikai elnök a kormányellenes zavargások idején.
Ezen kívül Colorado államban található az amerikai elnökök fő búvóhelye. A Cheyenne-hegy alatt található, és képes ellenállni egy termonukleáris bomba közvetlen találatának is.
Az orosz elnök bunkerei
Az orosz elnökök rejtekhelyeiről jóval kevesebbet lehet tudni, azonban biztonsági szempontból azok sem rosszabbak az amerikaiaknál.
Ha hinni lehet az Oroszország katonai potenciáljáról szóló Pentagon-jelentésnek, akkor Vlagyimir Putyin két hatalmas bunkerrel rendelkezik, amelyek nukleáris háború esetén meg tudnák védeni a tudományos, katonai és politikai elitet.
Az építmények teljes befogadóképessége 10 ezer fő. Az egyik, ha hinni lehet a sajtónak, 300 méterrel a Kreml alatt található, a másik a Moszkvai Állami Egyetem közelében.
Állítólag két másik bunkert is felállítottak élelmiszerrel, üzemanyaggal, oxigénnel, kommunikációs berendezésekkel, méghozzá Baskíriában és a Szverdlovszki területen.
A média szerint az első bunkert állítólag egyenesen a Jamantau-hegységbe vágták, és egy bányára hasonlít. Úgy tervezték, hogy 60 ezer ember befogadására legyen alkalmas, de szükség esetén akár 300 ezer embert is befogadhat, akik hat hónapig is ott tartózkodhatnak.
Maga a hely rendkívül kihalt, a hegytől néhány kilométerre található Mezsgorje városa. Valójában nem elsősorban az elnök védelmére szolgál, mivel túl messze van Moszkvától ahhoz, hogy nukleáris támadás esetén elérje.
A második komplexum az orosz fegyveres erők egyik parancsnoki központja, de ennek elhelyezkedéséről szinte semmit sem lehet tudni. A médiajelentések szerint rádióközpontokból és űrkommunikációs központokból álló adatelemző hálózattal, saját energiaközponttal, légkondicionáló rendszerrel, valamint víz- és élelmiszerellátással van felszerelve.
Emelett – a városi mitológia szerint – Moszkva közelében létezik egy Ramenki-43 neű bunkerrendszer is, amely tulajdonképpen egy 17 ezer ember befogadására képes földalatti város, 30 évre elegendő élelmiszer-tartalékkal. Ennek létét hivatalos orosz források soha nem erősítették meg.