Hirdetés
Kezdőlap Hírek Nagyhatalmi bunkerek: hol találhat nukleáris menedéket Biden és Putyin?
No menu items!

Nagyhatalmi bunkerek: hol találhat nukleáris menedéket Biden és Putyin?

Az Ovális Iroda alatti Elnöki Sürgősségi Központ 2001. szeptember 11-én, amikor a New Yorkot és Washingtont ért terrortámadások után George W. Bush válságtanácskozást hívott össze. Kép forrása: Wikipedia

Oroszország és Amerika az ukrajnai háború eszkalálódása miatt újra konfrontációban áll egymással. De vannak-e az államfőknek rejtekhelyeik nukleáris háború esetére? Persze, de ezek nem VIP-pincék vízipipaszobákkal és szaunákkal.

Az amerikai elnök bunkerei

Az amerikai elnök menedékeiről sokkal több információ áll rendelkezésre a pravda.ru beszámolója szerint. A Fehér Ház alatt már 1942-ben, közvetlenül Pearl Harbour után építettek két bunkert. Ezeknek a bunkereknek a helyét részletesen ismerjük.

Az első a pénzügyminisztérium épülete alatt található, amelybe a Fehér Házból egy földalatti alagúton keresztül lehet eljutni. Ezen a rejtekhelyen tíz ember, majdnem az egész elnöki adminisztráció elfér.

A másik bunker a Fehér Ház keleti szárnya alatt található, és az Ovális Irodából pillanatok alatt elérhető. Még mindig Elnöki Sürgősségi Központnak hívják. George H. W. Bush alatt felújították, Barack Obama alatt pedig újjáépítették.

Ronald Kessler újságíró vizsgálata szerint 2010-ben épült egy harmadik bunker is, amely öt földalatti emelettel rendelkezik. Valószínűleg itt bujkált 2020-ban Donald Trump volt amerikai elnök a kormányellenes zavargások idején.

Ezen kívül Colorado államban található az amerikai elnökök fő búvóhelye. A Cheyenne-hegy alatt található, és képes ellenállni egy termonukleáris bomba közvetlen találatának is.

Az orosz elnök bunkerei

Az orosz elnökök rejtekhelyeiről jóval kevesebbet lehet tudni, azonban biztonsági szempontból azok sem rosszabbak az amerikaiaknál.

Ha hinni lehet az Oroszország katonai potenciáljáról szóló Pentagon-jelentésnek, akkor Vlagyimir Putyin két hatalmas bunkerrel rendelkezik, amelyek nukleáris háború esetén meg tudnák védeni a tudományos, katonai és politikai elitet.

Az építmények teljes befogadóképessége 10 ezer fő. Az egyik, ha hinni lehet a sajtónak, 300 méterrel a Kreml alatt található, a másik a Moszkvai Állami Egyetem közelében.

Állítólag két másik bunkert is felállítottak élelmiszerrel, üzemanyaggal, oxigénnel, kommunikációs berendezésekkel, méghozzá Baskíriában és a Szverdlovszki területen.

A média szerint az első bunkert állítólag egyenesen a Jamantau-hegységbe vágták, és egy bányára hasonlít. Úgy tervezték, hogy 60 ezer ember befogadására legyen alkalmas, de szükség esetén akár 300 ezer embert is befogadhat, akik hat hónapig is ott tartózkodhatnak.

Maga a hely rendkívül kihalt, a hegytől néhány kilométerre található Mezsgorje városa. Valójában nem elsősorban az elnök védelmére szolgál, mivel túl messze van Moszkvától ahhoz, hogy nukleáris támadás esetén elérje.

A második komplexum az orosz fegyveres erők egyik parancsnoki központja, de ennek elhelyezkedéséről szinte semmit sem lehet tudni. A médiajelentések szerint rádióközpontokból és űrkommunikációs központokból álló adatelemző hálózattal, saját energiaközponttal, légkondicionáló rendszerrel, valamint víz- és élelmiszerellátással van felszerelve.

Emelett – a városi mitológia szerint – Moszkva közelében létezik egy Ramenki-43 neű bunkerrendszer is, amely tulajdonképpen egy 17 ezer ember befogadására képes földalatti város, 30 évre elegendő élelmiszer-tartalékkal. Ennek létét hivatalos orosz források soha nem erősítették meg.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.