Néhány hónappal ezelőtt Forrest Li 22 milliárd dolláros vagyonnal rendelkezett, és ő volt Szingapúr leggazdagabb embere. Most ő az egyik legnagyobb vesztese a piaci összeomlásnak, amely idén több mint 1000 milliárd dollárt törölt ki a világ 500 leggazdagabb emberének vagyonából.
A Sea nevű vállalat alapítója számára csőstűl jött a baj: a technológiai papírok kiárusítása, az indiai e-kereskedelmi tevékenység leállítása és a csalódást keltő üzleti eredmény több mint 80 százalékkal csökkentette a vállalat amerikai letéti jegyeinek árfolyamát az októberi csúcshoz képest. Bár Li még mindig gazdag – a Bloomberg Billionaires Index szerint 4,7 milliárd dolláros vagyona van -, ahhoz már nem eléggé, hogy bekerüljön a világ 500 leggazdagabb embere közé.
Ráadásul a kereskedők további rossz hírekre számítanak. A Bloomberg által összeállított elemzői becslések átlaga szerint a vállalat várhatóan több mint 740 millió dolláros rekordveszteséget fog elkönyvelni. A Sea nettó vesztesége már a tavalyi év utolsó három hónapjában is nőtt, mivel a cég felgyorsította terjeszkedését.
A bukás a Covid-járvány kezdeti szakasza alatti – amikor a technológiai óriások profitáltak az olyan szolgáltatásaik iránti nagyobb keresletből, mint az e-kereskedelem és a szerencsejátékok – gyors vagyonteremtés sebezhetőségét mutatja be. A magasabb kamatlábak és az ukrajnai háború körüli feszültségek tovább rontják a növekedési részvényeket.
“A Sea 2022-ben egyre nagyobb kihívásokkal fog szembesülni”
– mondta Shawn Yang, a Blue Lotus Capital, egy független hongkongi részvénykutató cég ügyvezető igazgatója, aki május 10-én 180 dollárról 105 dollárra csökkentette a részvény célárát.
A vállalat e-kereskedelmi eladásai – a fő bevételi forrása – elmaradhatnak a 8,9 és 9,1 milliárd dollár közötti éves előrejelzéstől, mivel a riválisok, köztük az Alibaba által támasztott verseny erősödik, és a Covid-korlátozások enyhülésével a fogyasztók visszatérnek az offline boltokba – mondta Yang.
Li mellett sok olyan technológiai vállalkozót, akiknek a vagyona a világjárvány okozta lezárásoknak köszönhetően nőtt, keményen sújtottak a piaci kiárusítások. Eric Yuan, a Zoom vezérigazgatója idén 4,4 milliárd dollárt veszített vagyonából, míg a világ második leggazdagabb emberének, Jeff Bezosnak, az Amazon vezetőjének vagyona közel 58 milliárd dollárral csökkent.
A Sea összeomlása arra késztette az általában visszafogottan viselkedő Lit, hogy márciusban megkeresse alkalmazottait. Egy szűkszavú belső levélben azt írta nekik, hogy ne féljenek, és hogy bár a zuhanás fájdalmas, “ez rövid távú fájdalom, amit el kell viselnünk, hogy valóban maximalizáljuk a hosszú távú lehetőségeinket“.
Az elemzők általában optimisták a Sea jövőjét illetően, annak ellenére, hogy a részvények e hónap elején kétéves mélypontra estek. A Bloomberg által követett 38 elemző közül 34-en ajánlják a vásárlást. Nathan Naidu, a Bloomberg Intelligence elemzője szerint a vállalat értékelése a földrajzi terjeszkedéssel javuló kilátásoknak köszönhetően kezdhet újra emelkedni.
Egyelőre azonban a részvények volatilisek maradtak. A múlt hét utolsó két napján elért 32 százalékos emelkedés után hétfőn 6,7 százalékot estek.
Gang Ye, a cég egyik másik alapítója idén 4,3 milliárd dollárt veszített vagyonából, David Chen pedig már nem milliárdos.
“A jelenlegi gazdasági környezetben a Fed által várható kamatemelések hatásaival kapcsolatos aggodalom szintje, valamint az emelkedő infláció és az ukrajnai orosz invázió hatása egyszerűen nem tesz jót az olyan kockázatos eszközöknek, mint a technológiai részvények” – mondta Naidu. (Bloomberg)