Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A milliárdos, aki vagyona 80 százalékát bukta el néhány hónap alatt
No menu items!

A milliárdos, aki vagyona 80 százalékát bukta el néhány hónap alatt

Forrest Li

Néhány hónappal ezelőtt Forrest Li 22 milliárd dolláros vagyonnal rendelkezett, és ő volt Szingapúr leggazdagabb embere. Most ő az egyik legnagyobb vesztese a piaci összeomlásnak, amely idén több mint 1000 milliárd dollárt törölt ki a világ 500 leggazdagabb emberének vagyonából.

A Sea nevű vállalat alapítója számára csőstűl jött a baj: a technológiai papírok kiárusítása, az indiai e-kereskedelmi tevékenység leállítása és a csalódást keltő üzleti eredmény több mint 80 százalékkal csökkentette a vállalat amerikai letéti jegyeinek árfolyamát az októberi csúcshoz képest. Bár Li még mindig gazdag – a Bloomberg Billionaires Index szerint 4,7 milliárd dolláros vagyona van -, ahhoz már nem eléggé, hogy bekerüljön a világ 500 leggazdagabb embere közé.

Ráadásul a kereskedők további rossz hírekre számítanak. A Bloomberg által összeállított elemzői becslések átlaga szerint a vállalat várhatóan több mint 740 millió dolláros rekordveszteséget fog elkönyvelni. A Sea nettó vesztesége már a tavalyi év utolsó három hónapjában is nőtt, mivel a cég felgyorsította terjeszkedését.

A bukás a Covid-járvány kezdeti szakasza alatti – amikor a technológiai óriások profitáltak az olyan szolgáltatásaik iránti nagyobb keresletből, mint az e-kereskedelem és a szerencsejátékok – gyors vagyonteremtés sebezhetőségét mutatja be. A magasabb kamatlábak és az ukrajnai háború körüli feszültségek tovább rontják a növekedési részvényeket.

“A Sea 2022-ben egyre nagyobb kihívásokkal fog szembesülni”

– mondta Shawn Yang, a Blue Lotus Capital, egy független hongkongi részvénykutató cég ügyvezető igazgatója, aki május 10-én 180 dollárról 105 dollárra csökkentette a részvény célárát.

A vállalat e-kereskedelmi eladásai – a fő bevételi forrása – elmaradhatnak a 8,9 és 9,1 milliárd dollár közötti éves előrejelzéstől, mivel a riválisok, köztük az Alibaba által támasztott verseny erősödik, és a Covid-korlátozások enyhülésével a fogyasztók visszatérnek az offline boltokba – mondta Yang.

Li mellett sok olyan technológiai vállalkozót, akiknek a vagyona a világjárvány okozta lezárásoknak köszönhetően nőtt, keményen sújtottak a piaci kiárusítások. Eric Yuan, a Zoom vezérigazgatója idén 4,4 milliárd dollárt veszített vagyonából, míg a világ második leggazdagabb emberének, Jeff Bezosnak, az Amazon vezetőjének vagyona közel 58 milliárd dollárral csökkent.

A Sea összeomlása arra késztette az általában visszafogottan viselkedő Lit, hogy márciusban megkeresse alkalmazottait. Egy szűkszavú belső levélben azt írta nekik, hogy ne féljenek, és hogy bár a zuhanás fájdalmas, “ez rövid távú fájdalom, amit el kell viselnünk, hogy valóban maximalizáljuk a hosszú távú lehetőségeinket“.

Az elemzők általában optimisták a Sea jövőjét illetően, annak ellenére, hogy a részvények e hónap elején kétéves mélypontra estek. A Bloomberg által követett 38 elemző közül 34-en ajánlják a vásárlást. Nathan Naidu, a Bloomberg Intelligence elemzője szerint a vállalat értékelése a földrajzi terjeszkedéssel javuló kilátásoknak köszönhetően kezdhet újra emelkedni.

Egyelőre azonban a részvények volatilisek maradtak. A múlt hét utolsó két napján elért 32 százalékos emelkedés után hétfőn 6,7 százalékot estek.

Gang Ye, a cég egyik másik alapítója idén 4,3 milliárd dollárt veszített vagyonából, David Chen pedig már nem milliárdos.

A jelenlegi gazdasági környezetben a Fed által várható kamatemelések hatásaival kapcsolatos aggodalom szintje, valamint az emelkedő infláció és az ukrajnai orosz invázió hatása egyszerűen nem tesz jót az olyan kockázatos eszközöknek, mint a technológiai részvények” – mondta Naidu. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.