Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Gyémánt helyett szénnel lett a világ harmadik leggazdagabb embere
No menu items!

Gyémánt helyett szénnel lett a világ harmadik leggazdagabb embere

Néhány évvel ezelőtt Indián kívül kevesen hallottak Gautam Adaniról. Mostanra az indiai üzletember – aki először gyémántkereskedőként próbált szerencsét, majd a szén felé fordult – a világ harmadik leggazdagabb embere lett.

Ez az első alkalom, hogy egy ázsiai ember bejutott a Bloomberg Billionaires Index első három helyezettje közé. Honfitársa, Mukesh Ambani és a kínai Jack Ma soha nem jutott ilyen messzire. Adani 137,4 milliárd dolláros vagyonával megelőzte a francia Bernard Arnault-t, és már csak Elon Musk és az amerikai Jeff Bezos van mögötte a rangsorban.

Gautam Adani

A 60 éves Adani az elmúlt néhány évet azzal töltötte, hogy a szénszállítással foglalkozó konglomerátumát bővítette, és az adatközpontoktól kezdve a cementig, a médiáig és a timföldig mindenféle területen megmerítkezett. A csoportja tulajdonában van India legnagyobb magánszektorbeli kikötő- és repülőtér-üzemeltetője, városi gázforgalmazója és szénbányászata. Bár az ausztráliai Carmichael bányát a környezetvédők bírálták, novemberben ígéretet tett arra, hogy 70 milliárd dollárt fektet be a zöld energiába, hogy a világ legnagyobb megújulóenergia-termelőjévé váljon.

Miközben birodalma a világ egyik legnagyobb konglomerátumává bővült – ami a figyelemre méltó vagyongyarapodást táplálja -, a gyors növekedés miatt egyre nagyobb aggodalmak merültek fel. Adani üzletkötési hullámát túlnyomórészt adósságból finanszírozta, és birodalma “mélyen túlhitelezett”, írja a CreditSights e havi jelentésében.

Egyes törvényhozók és piaci megfigyelők aggodalmukat fejezték ki az Adani-csoport vállalatainak átláthatatlan részvényesi struktúrái és az elemzői lefedettség hiánya miatt is. A részvények mégis szárnyaltak – némelyikük 2020 óta több mint 1000%-kal, az értékelések pedig elérték a nyereség 750-szeresét -, mivel a mágnás olyan területekre összpontosított, amelyeket Narendra Modi miniszterelnök kulcsfontosságúnak tart India hosszú távú céljainak eléréséhez.

A zöld energiára és az infrastruktúrára való áttérés olyan cégek befektetéseit hozta meg, mint a Warburg Pincus és a TotalEnergies SE, és ezzel Adani belépett abba a világba, amelyeket korábban az amerikai technológiai mogulok uraltak. Az elmúlt hónapokban a szén árának emelkedése tovább gyorsította a felemelkedését.

Összességében Adani csak 2022-ben 60,9 milliárd dollárral gyarapította vagyonát, ötször többel, mint bárki más. Februárban előzte meg Ambanit, mint a leggazdagabb ázsiai, áprilisban lett százmilliárdos, és a múlt hónapban megelőzte Bill Gatest, mint a világ negyedik leggazdagabb emberét.

Adani részben azért tudta megelőzni a világ leggazdagabb amerikai milliárdosainak egy részét, mert a közelmúltban fellendítették jótékonysági tevékenységüket. Gates júliusban közölte, hogy 20 milliárd dollárt utal át a Bill és Melinda Gates Alapítványnak, míg Warren Buffett már több mint 35 milliárd dollárt adományozott a jótékonysági szervezetnek.

Ők ketten, Gates volt feleségével, Melinda French Gates-szel együtt 2010-ben indították el a Giving Pledge (Adakozási ígéret) kezdeményezést, amelyben megfogadták, hogy életük során vagyonuk nagy részét elajándékozzák. A jótékonykodásra fordított dollármilliárdok miatt a Bloomberg vagyoni rangsorában lejjebb kerültek. Gates most az ötödik, Buffett pedig a hatodik helyen áll.

Adani is növelte jótékonysági adományait. Júniusban ígéretet tett arra, hogy 60. születésnapja alkalmából 7,7 milliárd dollárt adományoz társadalmi célokra. (Bloomberg)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megnyílt a JÉGVILÁG a Nyíregyházi Állatparkban

A 10.000 évvel ezelőtti jégkorszakot valósághű mamutok, mamutcsontvázak jelzik.

Kedd éjfélig döntsünk! Ki kapja az 1+1 százalékunkat?

A személyi jövedelemadó kapcsán idén is élni lehet az öngondoskodási megtakarítási formákhoz kapcsolódó adó feletti rendelkezési jogosultsággal, amely alapján jellemzően a befizetések húsz százalékát lehet visszaigényelni.

Együttműködési megállapodás a magyar Aeroplex és a román Romaero között

Együttműködési megállapodást írt alá az Aeroplex Közép-Európai Légijármű Műszaki Központ Kft. (ACE) és a román Romaero S.A. pénteken Budapesten, amely alapján a magyar vállalat saját megrendelői részére repülőgép-karbantartást végez a bukaresti Baneasa repülőtéren, ebbe bevonja a román repülőgép-karbantartó vállalat létesítményeit, infrastruktúráját, eszközparkját, szakembereit. Az aláírási ünnepségen Demény Árpád, az ACE ügyvezető igazgatója elmondta: az ACE Európa egyik legnagyobb független repülőgép-karbantartó társasága, a legnagyobb légitársaságokkal dolgoznak együtt. Kiemelte, hogy a román partnerrel kötött megállapodás hosszú távú üzleti stratégiai céljuk megalósítását segíti. Az ACE ügyvezető igazgatója rámutatott arra, hogy a világ repülőgépiparában jelentős verseny van, amelyben fontos értéket képvisel az eszközök, a növekedés és a stabilitás megléte. Demény Árpád az MTI kérdésére elmondta: a bukaresti bázison 2024 októberében indulna a karbantartás. Kezdetben egy termelési vonalat (egy termelési vonalon egyidejűleg egy repülőgépet fogadnak) alakítanak ki, majd ezt fejlesztenék fokozatosan öt termelési vonallá. Az ACE tájékoztatása szerint a megállapodással új karbantartó bázis jön létre az Aeroplex égisze alatt, amely lehetőséget kínál arra, hogy a társaság szolgáltatásait még szélesebb körben elérhetővé tegyék a régióban. Az Aeroplex Közép-Európai Légijármű Műszaki Központ Kft. magyar vállalat, a régió legnagyobb független repülőgép műszaki központja. Fő tevékenységi köre az Airbus és Boeing típusú repülőgépek javítása és karbantartása. Az Aeroplex Budapesten és Debrecenben lát el forgalmi karbantartási tevékenységet, budapesti bázisán hangár szintű karbantartást, illetve repülőgépes berendezésjavítást végez, mintegy 18 ezer négyzetméternyi hangárban és a hozzá kapcsolódó 3,5 ezer négyzetméternyi műhelyterületen. Az ACE 2022-ben 21,6 milliárd forint árbevételt és 960 millió forint adózott eredményt ért el. A cég árbevétele 2023-ban 31,3 milliárd forintra, nyeresége 1,6 milliárd forintra emelkedett. A Romaero céget 1920-ban alapították, egykor a román védelmi és repülőgépipar legnagyobb vállalata volt, jelenleg repülőgép-karantartással foglalkozik.

A nyugati és keleti technológiák találkozóhelye lesz Magyarország

A jövő a zöldenergiáé Lantos Csaba energiaügyi miniszter szerint, ezért a legkorszerűbb nyugati és keleti technológiák találkozóhelyévé teszik Magyarországot.

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Gazdaság

Nagy Márton: május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások

Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint

A többség családon belül dönt a pénzügyeiről

meghaladja az 50 százalékot azok aránya, akik családtagoktól kérnek tanácsot pénzügyi döntésekben, de a baráti, ismeretségi körben tájékozódók aránya is megközelíti a 30 százalékot.

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül azzal az üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be...

Erre vigyázzunk a külföldi pénzfelvételnél

Ha a bankkártya elveszik vagy elakad egy ATM-ben, azonnal le kell tiltani. Ezt az adott bank honlapján található letiltási számok segítségével tehetjük meg.