Olaf Scholz német kancellár azzal vádolta Oroszországot, hogy a gázszállítások leállításával Németországot és európai partnereit akarja zsarolni, és “színlelésnek” minősítette az Északi Áramlat-1 gázvezeték szivárgását.
“Oroszország tudna szállítani, ha akarna” – mondta Scholz a berlini parlament alsóházában elmondott beszédében a Bloomberg tudosítása szerint. Szerinte a Gazpromnak egyszerűen csak egy turbinát kell kérnie az Északi Áramlat-1 összekötő vezetékhez, amely Nyugat-Németországban van és a javítások után üzemkész.
“Oroszország nem akar szállítani, mert elmaradt szállításokkal és magas gázárakkal akar zsarolni minket és európai szomszédainkat, és el akar minket távolítani egymástól” – folytatta a kancellár.
Németország versenyt futott a gáztárolók feltöltésével, hogy felkészüljön a télre, de a Gazprom azon döntése, hogy a múlt heti karbantartás után nem indítja újra az Északi Áramlatot, felvetette a gázadagolás lehetőségét ezen a télen.
“A lehető leggyorsabban függetlenné kell válnunk egy ilyen megbízhatatlan beszállítótól” – mondta Scholz. “Erre országunk biztonsága, függetlensége és szuverenitása miatt van szükség” – jelentette ki.
A Bundestag törvényhozói előtt tartott széleskörű beszédében a német államfő ígéretet tett arra, hogy kormánykoalíciója mindent megtesz azért, hogy az országot összetartsa a közelgő “kihívások telén“, ugyanakkor elismerte, hogy egyetlen kormány sem tud “minden nehézséget enyhíteni“.
Az energiaköltségek emelkedése és a történelmileg magas infláció a háztartásokat és a vállalatokat is sújtja, és Scholz megismételte ígéretét, hogy egyetlen polgárt sem hagynak egyedül.
A kormányszövetség a hétvégén megállapodott egy harmadik, 65 milliárd euró értékű segélycsomagról, így a támogatás teljes összege megközelíti a 100 milliárd eurót.
A csomag tartalmazza az alacsonyabb jövedelmű háztartásoknak nyújtott magasabb támogatásokat, valamint a diákoknak és a nyugdíjasoknak nyújtott készpénzkifizetéseket. A kormány emellett az Európai Uniónak az úgynevezett “szerencsés nyereség” megadóztatására irányuló törekvése mögé állt, mivel egyes energiaipari cégek megugró bevételei felháborodást váltottak ki a közvéleményben.
“Le fogjuk szedni ezeket a dollármilliárdokat a nyereségből” – mondta Scholz. “Így mozgásteret nyerünk arra, hogy tömegesen tehermentesítsük a polgárokat az áramárak tekintetében“.
Németország “intenzív tárgyalásokat” folytat az uniós partnerekkel a villamosenergia-árak felső határának bevezetéséről – tette hozzá Scholz.
“Mi azonban arra is készen állunk, hogy először nemzeti szinten tegyünk lépéseket, mert nagyon gyorsan enyhíteni akarjuk a polgárok terheit” – mondta.