Kína hajlandó együttműködni Oroszországgal, hogy a globális rendet “igazságosabb és ésszerűbb irányba” tereljék – mondta Peking vezető diplomatája, hangsúlyozva a két nemzet kapcsolatainak mélységét.
Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin elnök vezetése alatt “a két ország közötti kapcsolat mindig is jó úton haladt, és mindkét fél határozottan támogatja egymást az alapvető érdekeiket érintő kérdésekben” – mondta Jang Csie-csi Andrej Gyenyiszov orosz nagykövetnek hétfői pekingi találkozóján.
“A kínai fél kész együttműködni az orosz féllel a két ország közötti magas szintű stratégiai együttműködés folyamatos megvalósítása, a közös érdekek védelme és a nemzetközi rend igazságosabb és ésszerűbb irányba történő fejlődésének előmozdítása érdekében” – fejtette ki Jang Csie-csi a kínai külügyminisztérium közleménye szerint.
Hszi a héten Kazahsztánba és Üzbegisztánba tervez utazni, ez lesz az első külföldi útja a járvány két évvel ezelőtti kezdete óta. Üzbegisztán ad otthont csütörtökön és pénteken a Sanghaji Együttműködési Szervezet csúcstalálkozójának, ami lehetőséget ad neki arra, hogy először találkozzon személyesen Putyinnal azóta, hogy Moszkva februárban megkezdte ukrajnai invázióját – számolt be a Bloomberg.
Kína igyekezett semleges félként feltüntetni magát az orosz háborúban, annak ellenére, hogy Hszi hetekkel a támadás előtt kijelentette, hogy “nincsenek határok” a Putyinnal való partnerségben. Bár Peking nem bírálta kifejezetten a háborút, vezetői elkerülték azt is, hogy szankciókönnyítést vagy katonai szállítmányokat nyújtsanak Oroszországnak.
Az autók, televíziók és okostelefonok kínai exportja segített Oroszországnak betölteni az űrt, amikor a külföldi márkák elmenekültek. A második negyedévben Oroszország új autóimportjának 81%-a kínai volt, és a Xiaomi adta el a legtöbb okostelefont az országban.
A Hszi-Putyin-találkozó a Peking és Moszkva közötti diplomáciai tevékenység elmúlt hetekben tapasztalt fellángolását egészítené ki. Kína és India nagyszabású hadgyakorlatokon vett részt Oroszország távol-keleti részén, míg Peking harmadik számú tisztségviselője, Li Csan-su személyesen beszélt a múlt héten a hetedik Keleti Gazdasági Fórumon Vlagyivosztokban.
A Janggal folytatott találkozón Gyenyiszov a külügyminisztériumi közlemény szerint elmondta, hogy a nemzetek közötti kapcsolat pozitív eredményeket hozott.