Hirdetés
Kezdőlap Hírek Brexit: sakk a brit gazdaságnak. EU-s állampolgárságra hajt, aki teheti
No menu items!

Brexit: sakk a brit gazdaságnak. EU-s állampolgárságra hajt, aki teheti

A brit lakosság két esztendővel ezelőtt, szoros népszavazáson döntött az Európai Unió elhagyásáról, ám a kilépés minden következménye még ma sem belátható. Egy dolog viszont már biztos: a Brexit miatt már most vállalatok tucatjai menekülnek az Egyesült Királyságból.

A brit gazdaság számára kedvezőtlen döntés megszületése óta számos nemzetközi vállalat bejelentette, hogy részben vagy teljes egészében kivonul Nagy-Britanniából, mellettük pedig a helyi cégek is kénytelenek összébb húzni a nadrágszíjat – írja a Guardian. Így tett többek mellett a híres brit áruházlánc, a House of Fraser is, amely a közelmúltban hozta nyilvánosságra, hogy 59 üzletéből 31-et hamarosan bezár.

Az igazán nagy érvágás azonban az olyan nagyvállalatok távozása lehet, mint a BMW és az Airbus. Előbbi számos nagy-britanniai üzemét bezárja, köztük a legnagyobb, Walesben működő gyárát is, aminek következtében éppen ott szökhet az egekbe a munkanélküliek száma, ahol a legtöbben voksoltak az EU elhagyása mellett.

Az amerikai Baker Mckenzie felméréséből nemrég az is kiderült, hogy az általuk megkérdezett 800 francia, német, spanyol, holland, svéd és ír cégvezető közel fele azt válaszolta, hogy az érdekeltségeik csökkentették a beruházások számát az Egyesült Királyságban a népszavazás óta. A Guardian szerint e számok fényében nem is olyan meglepő, hogy a múlt hétvégén rengetegen tüntettek a Brexit ellen szerte az országban.

A kimutatások ráadásul azt jelzik, hogy a Brexit ez idáig 20-40 milliárd fontjába került Nagy-Britanniának. Ezzel párhuzamban a brit GDP növekedése mindössze 0,1 százalék volt az első negyedévben, és a becslések szerint a második negyedévben is alig fogja elérni a 0,2 százalékot. Ennek következtében pedig a font is lejtőre kerülhet, igaz, a brit fizetőeszköz már napjainkban is 10 százalékkal kevesebbet ér, mint a népszavazás előestéjén. Az Egyesült Királyság gazdasága tehát láthatóan és érezhetően lassul, mindezt úgy, hogy még a közelben sincs a hosszúra nyúló kilépési folyamat vége.

Mindehhez jön az is, hogy a britek közül egyre többen próbálnak meg EU-s állampolgárságot szerezni – igaz, úgy, hogy nagyrészük a brit állampolgárságot is megőrzi. A BBC adatai szerint 2017-ben 17 EU-s tagállamban összesen 12 993 britnek sikerült – a nagyságrendet tekintve elsősorban német, másodsorban francia, illetve belga – állampolgárságot kapnia. Ez pedig egyértelmű jele annak, hogy sokan érzik úgy: az EU-s kedvezményeket – köztük az unión belüli szabad mozgást – kár lenne feladni. Ezt mutatja, hogy 2016-ban, a Brexit-népszavazás idején két és félszer kevesebben, alig több mint ötezren folyamodtak más EU-s ország állampolgárságáért. Sőt 2014-ben ez a szám mindössze 1594 volt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.