Hirdetés
Kezdőlap Tudomány Biztonsági szervezet: soha nem látott veszélyek előtt az emberiség
No menu items!

Biztonsági szervezet: soha nem látott veszélyek előtt az emberiség

Kép forrása: Bulletin of the Atomic Scientists/Facebook

A “Végítélet órájának” mutatója minden eddiginél közelebb került éjfélhez, vagyis az Armageddonhoz, tükrözve a szakértők azon értékelését, hogy az emberiség létét soha nem látott veszélyek fenyegetik – jelentette be egy tudományos és globális biztonsági kérdésekkel foglalkozó szervezet, a Bulletin of the Atomic Scientists.

A visszaszámlálás jelenleg 90 másodperccel áll éjfél előtt – jelentették be a szervezet vezetői a CNBC beszámolója szerint. Ez az új időpont 10 másodperccel van közelebb a “végítélet napjához”, mint egy évvel ezelőtt. A csoport már több mint 70 éve méri az emberiséget fenyegető valós és egzisztenciális veszélyeket, az éghajlatváltozástól a nukleáris háború kilátásaiig.

Az óra lényege, hogy felmérjük, hol tart az emberiség, és hogy nagyobb biztonságban vagyunk-e vagy éppen ellenkezőleg, nagyobb veszélynek vagyunk-e kitéve” – mondta Dr. Rachel Bronson, a Bulletin elnöke és vezérigazgatója. “És ahogy az órát egyre közelebb hozzuk az éjfélhez, azt az üzenetet küldjük, hogy a helyzet egyre sürgetőbbé válik” – tette hozzá.

Idén a folyamatban lévő Covid-19 világjárvány, valamint Oroszország ukrajnai inváziója – és Vlagyimir Putyin orosz elnök burkolt fenyegetése, hogy nukleáris fegyvereket vet be a konfliktusban – emelte az emberiséget fenyegető globális veszélyt – közölte a csoport.

Putyin nem adta jelét annak, hogy hajlandó lenne elfogadni a vereséget” – mondta Dr. Steven Fetter, a Marylandi Egyetem professzora, a nukleáris fenyegetések szakértője.

“De még ha el is kerüljük a nukleáris fegyverek használatát Ukrajnában, a háború megkérdőjelezte a nukleáris rendet, a megállapodások és megegyezések rendszerét, amelyet hat évtized alatt építettek ki a nukleáris fegyverek veszélyeinek korlátozására”

– mondta Fetter.

A nukleáris háború újbóli globális fenyegetését a szakértők szerint a jelenleg is tartó Covid-járvány is súlyosbította.

A Covid-19-hez hasonló eseményeket már nem lehet ritka, évszázadonként egyszeri eseménynek tekinteni” – mondta Dr. Suzet McKinney, a chicagói Sterling Bay ingatlanfejlesztő cég igazgatója és élettudományokkal foglalkozó vezetője.

A fertőző betegségek kitöréseinek száma és sokfélesége jelentősen megnőtt az elmúlt 40 évben, és több mint felét zoonózisok, azaz állatokból kiinduló és emberre átterjedő betegségek okozzák” – mondta, hozzátéve, hogy a világjárványnak “nincs egyértelmű vége a láthatáron“.

A Bulletin of the Atomic Scientists-t 1945-ben alapította a néhai fizikus és Nobel-díjas Albert Einstein, valamint olyan tudósok, akik az első atombomba megépítésén dolgoztak a Manhattan Projectben. Az első órát 1947-ben mutatták be.

Az óra fenyegetései “az ember által okozott veszélyekre összpontosítanak: a nukleáris kockázatra, az éghajlatváltozásra és az új, bomlasztó technológiákra, beleértve a biotechnológiákat is” – mondta Bronson. “Mi a Bulletinben úgy gondoljuk, hogy mivel az ember hozta létre ezeket a veszélyeket, csökkenthetjük őket“.

A Bulletin of the Atomic Scientists bejelentésében felvázolt kihívások nem is lehetnének globálisabbak” – mondta Mary Robinson, Írország korábbi elnöke. “Egyetlen ország sem képes egyedül megbirkózni velük, függetlenül attól, hogy mekkora a lakossága, milyen erős a gazdasága, vagy mennyire félelmetes a hadserege” – emelte ki.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.