Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Lantos Csaba: sokkal több beruházás kell az energetikában
No menu items!

Lantos Csaba: sokkal több beruházás kell az energetikában

Lantos Csaba. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Magyarországon sokkal beruházás-intenzívebb korszakba kell lépni az energetikában is, ezért a kormány arra készül, hogy a következő hét évben az előző hét évhez képest ötszörösére fogja növelni a megfelelő energiaellátáshoz szükséges infrastruktúra-beruházásokat – mondta az energiaügyi miniszter az Indexnek adott interjúban.

Lantos Csaba három területet emelt ki, ahol mindenképpen szükséges beruházásokat végezni: a megújuló energiaforrásokat, a hálózatfejlesztéseket és a rugalmasságot fejlesztő infrastruktúrákat.

A miniszter az ellátásbiztonság, a megfizethetőség és fenntarthatóság biztosítását nevezte az energiaszektor előtt álló legfontosabb feladatoknak.

Az egyik legnagyobb dilemmánk az energiaszuverenitás, hiszen hazánk Európában a külföldnek az egyik leginkább kitett ország. Nekünk most még akkor is az energiaszuverenitás felé kell mennünk, ha egy adott időszakban ez nem is a leggazdaságosabb” – fogalmazott.

Hangsúlyozta, nemcsak az a feladat, hogy az ellátásbiztonságot a korábbi felhasználási szintekhez képest biztosítsák, hanem dinamikus növekedést kell tudni garantálni.

Lantos Csaba elmondta:

a hazai áramfogyasztás 44 terawattóra, ennek nagyjából a 70 százalékát Magyarországon állítják elő, de jelentős részben importfüggő az ország. A számítások szerint 2030-ra 68 terawattórát kell elérni, hogy minden igényt ki lehessen elégíteni, ez önmagában 55 százalékos emelkedés.

A miniszter kifejtette, hogy a kiszámítható környezet mindig jót tesz az üzletnek, minden befektetési döntésnél fontos szempont. Vannak ugyanakkor olyan helyzetek, mikor rendkívüli körülmények alakulnak ki, és be kell avatkozni a gazdaságba.

A gazdaságpolitika békeidőben ezt nem szívesen teszi, de elég körbenézni Európában, mára szinte mindenütt volt vagy van valamilyen lakosságiár-szabályozás, kedvezményrendszer, támogatás az energiára” – mutatott rá, hozzátéve, hogy számos országban vezettek be extraprofitadót is.

Ahhoz, hogy a magyar családok számára megőrizzék a rezsicsökkentést az átlagfogyasztásig, az extraprofittal rendelkezőktől is hozzájárulást várnak. A bevétel a Rezsivédelmi alapba megy, annak összegét a négyszeresére emelik – közölte Lantos Csaba.

Kitért arra, hogy tavaly 17 százalékkal csökkent a hazai gázfogyasztás, ami komoly eredmény. Ezen belül decemberben, már a fűtési szezonban 25 százalékos volt a mérséklődés, ami jelzi, hogy a háztartások és a vállalatok is alkalmazkodnak.

A folyamatokból azt látják, sokan képesek voltak csökkenteni a fogyasztásukat, hogy bejussanak a sávhatár alá – hívta fel a figyelmet.

A sávhatár alatti ár a továbbiakban sem változik, az afölötti részt április 30-ig felül fogják vizsgálni, megnézik, hogy mit és hogy lehet módosítani – közölte az energiaügyi miniszter.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.