Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az orosz oligarcha szankcionálva is finanszírozta kedvenc brit csapatát
No menu items!

Az orosz oligarcha szankcionálva is finanszírozta kedvenc brit csapatát

Az Everton stadionja, a Goodison Park. Fotó: Bigstock

Az angol Premier League-ben játszó Evertont még azt követően is finanszírozta Aliser Uszmanov orosz oligarcha, hogy beutazási tilalommal sújtották az Egyesült Királyságban – értesült a Guardian.

A mágnást 2021 szeptemberében a brit belügyminisztérium levélben tudatta, hogy jelenléte az Egyesült Királyságban “nem tekinthető a közjót szolgálónak“.

A tilalom, amelyet a levél szerint az akkori belügyminiszter, Priti Patel rendelt el, hat hónappal azelőtt lépett életbe, hogy az üzletembert újabb szankciókkal sújtották Oroszország ukrajnai inváziója miatt.

A Guardian cikke szerint a beutazási tilalom létezéséről az Everton igazgatótanácsa tudott, de a nyilvánosság nem. Ez további kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy az angol labdarúgás átvilágítási eljárásai megfelelőek-e.

A levél idején Uszmanov 26 éves unokaöccse, Szarvar Iszmajlov az Everton igazgatótanácsának tagja volt, és Uszmanov cégei aktív szerződésekkel rendelkeztek, amelyek több tízmilliót juttattak a Merseyside-i klubnak egy sor szponzori megállapodáson keresztül.

Aliser Uszmanov

Ezek közé tartoztak a klub edzőpályájának névhasználati jogára vonatkozó szerződések, amelyeket eredetileg 2017 januárjában írtak alá, valamint egy másik, az Everton tervezett új stadionjára vonatkozó, 2020 januárjában bejelentett szerződés, továbbá az Everton női csapatának szponzorálása.

A kizárási dokumentumból kiderült, hogy Uszmanovot az Egyesült Királyság kormánya hat hónappal azelőtt “nemkívánatosnak” tartotta, hogy a Vlagyimir Putyin rezsimjéhez fűződő állítólagos kapcsolatai miatt az Egyesült Királyság, az EU és az Egyesült Államok szankciós listájára került volna.

A közérdek szempontjából a “nemkívánatos” azt jelenti, hogy “a személyt jellemére, magatartására vagy kapcsolataira tekintettel nem kívánatos beengedni az Egyesült Királyságba, mert veszélyt jelent az Egyesült Királyság társadalmára” – olvasható a belügyminisztérium közzétett iránymutatásában.

Miután a belügyminisztérium kitiltotta az országból, 2022 márciusában a brit külügyminisztérium nyilvánosan szankcionálta Uszmanovot a Putyinhoz kötődő oligarchák elleni nyugati fellépés részeként, válaszul arra, hogy Oroszország megszállta Ukrajnát.

Akkor Uszmanov a brit külügyminisztérium szankciókkal kapcsolatos idézését “hamis és rágalmazó, a becsületemet, méltóságomat és üzleti hírnevemet sértő állításoknak” nevezte, és megfogadta, hogy harcolni fog ellene.

Nem volt hajlandó azonban kommentálni a belügyminisztérium levelét, amelyben az áll, hogy a brit kormány “a leggondosabb mérlegelés után” cselekedett.

A belügyminisztérium szóvivője azt mondta: “Rutinszerűen nem kommentálunk egyedi eseteket“.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Idén több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! programban

Idén 2373 helyszínen, több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! - Önkéntesen a Tiszta Magyarországért programban.

Kínán kívül dupla áron adja a villanyautót a BYD. Miért?

Miközben az amerikai és európai politikusok riadalmat keltettek, hogy a hazai autóiparukat tönkreteheti az olcsó kínai elektromos járművek hulláma, Kína vezető EV-gyártója, a BYD eddig mást lépett: az otthonihoz képest drasztikusan megemelte az exportárait ahelyett, hogy alulmúlta volna a külföldi riválisokat.

BÉT – Emelkedő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál.

Heti makronaptár: GDP és lakásépítési, idegenforgalmi adatok érkeznek majd

A következő héten megjelenik az első negyedévi bruttó hazai termék (GDP) első becslése, emellett lakásépítési és idegenforgalmi adatokat közölnek.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.