Oroszország erőteljesen kívánja folytatni az Északi-sarkvidéken átvezető új hajózási útvonalak fejlesztését, hogy jobban ki tudjon bújni a Nyugat által bevezetett szankciók alól. A környezetvédelmi szervezetek megdöbbentek.
“Jelenleg azon dolgozunk az orosz vállalatokkal, hogy az orosz olajat a balti-tengeri kikötőkből az északkeleti átjáróra, mint a legbiztonságosabb és legvonzóbb útvonalra tereljük” – mondta Alekszej Lihacsov, az orosz Roszatom atomenergia-ügynökség vezetője a Spiegel beszámolója szerint
Az Oroszország északi partjai mentén húzódó útvonalat nukleáris jégtörők segítségével egész évben hajózhatóvá kívánják tenni. Vlagyimir Putyin stratégiai projektnek nevezte az északkeleti átjáró fejlesztését.
“Az Északi tengeri útvonal fejlesztése kétségtelenül az egyik stratégiai prioritás. Itt nem szabad takarékoskodnunk, és semmit sem szabad megkurtítanunk a gazdaság miatt” – mondta az orosz elnök.
Moszkvában az északkeleti átjárót Északi tengeri útvonalnak nevezik. Putyin azt mondta, reméli, hogy a projekt teljes mértékben megvalósul. Az olajszállítmányok európai kikötőkből történő átirányítása azt a célt szolgálja, hogy Oroszország ellenállóbbá váljon az ukrajnai háború miatt hozott nyugati szankciókkal szemben.
Az északkeleti átjáró csak az éghajlatváltozás és a sarkvidéki jégtömeg olvadása miatt vált érdekessé a hajózás számára. A környezetvédők szerint azonban a kereskedelmi hajózás – különösen az olajszállító tartályhajókkal – súlyos természeti katasztrófák kockázatát is magában hordozza, amelyek maradandó károkat okozhatnak az érzékeny sarkvidéki ökoszisztémában.