Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Kína technológiai viszontcsapást mért az USA-ra
No menu items!

Kína technológiai viszontcsapást mért az USA-ra

Illusztráció: Bigstock

Kína kitiltja a Micron chipgyártót a kulcsfontosságú infrastrukturális projektekből, ugyanis Peking szerint az amerikai vállalat által gyártott termékek nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek.

A kínai kibertér-szabályozó hatóság vasárnap bejelentette, hogy a memóriachipek legnagyobb amerikai gyártója “komoly hálózatbiztonsági kockázatot” jelent.

Ez azt jelenti, hogy a cég termékeit kitiltják a világ második legnagyobb gazdaságának kulcsfontosságú infrastrukturális projektjeiből.

Ez Kína első jelentős lépése egy amerikai chipgyártó ellen, miközben Peking és Washington között egyre nő a feszültség.

A bejelentés a legújabb fejlemény a Washington és Peking között a világ gazdaságai számára létfontosságú technológiáról kialakult, egyre mélyülő vitában.

A régóta tartó vita során az USA egy sor intézkedést vezetett be a kínai chipgyártó ipar ellen, és dollármilliárdokat fektetett be az amerikai félvezetőipar fellendítésére.

A kínai kibertér-felügyelet (CAC) közleményében azt írta: “A felülvizsgálat megállapította, hogy a Micron termékei komoly hálózatbiztonsági kockázatokat hordoznak, amelyek jelentős biztonsági kockázatot jelentenek Kína kritikus információs infrastruktúra ellátási láncára, és hatással vannak Kína nemzetbiztonságára“.

A CAC nem közölt részleteket az általa megállapított kockázatokról, illetve arról, hogy mely Micron-termékekben találta azokat.

A Micron szóvivője megerősítette a BBC-nek, hogy a vállalat “megkapta a CAC értesítését a Kínában értékesített Micron-termékek felülvizsgálatát követően“.

Kiértékeljük a döntést és felmérjük a következő lépéseinket. Várjuk a kínai hatóságokkal folytatott további megbeszéléseket” – tették hozzá.

Válaszul az amerikai kormány közölte, hogy szövetségeseivel együtt fog dolgozni azon, amit “a memóriachipek piacának a kínai intézkedések által okozott torzulásai“-nak nevezett.

Határozottan ellenezzük az olyan korlátozásokat, amelyeknek nincs valóságalapjuk” – mondta az amerikai kereskedelmi minisztérium szóvivője.

Ez az intézkedés, valamint a közelmúltbeli razziák és más amerikai cégek célba vétele nem áll összhangban Kína azon kijelentéseivel, hogy megnyitja piacait és elkötelezett egy átlátható szabályozási keret mellett” – hangoztatta.

A CAC bejelentése egy nappal azután történt, hogy a G7-ek Japánban ülésező vezetői közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben bírálták Kínát, többek között a “gazdasági kényszer” alkalmazását.

Vasárnap Joe Biden amerikai elnök azt mondta, hogy a G7-országok “a Kínával való kapcsolatunk kockázatmentesítésére és diverzifikálására” törekednek.

Ez azt jelenti, hogy lépéseket teszünk az ellátási láncaink diverzifikálására” – tette hozzá.

A Micron vezérigazgatója, Sanjay Mehrotra egy üzleti vezetőkből álló csoport tagjaként vett részt a hirosimai csúcstalálkozón.

A múlt héten a vállalat közölte, hogy mintegy 500 milliárd jent (3,6 milliárd dollár) fektet be a japán technológiafejlesztésbe.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.