Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Olasz kormányzati válságtanácskozás a tésztainfláció miatt
No menu items!

Olasz kormányzati válságtanácskozás a tésztainfláció miatt

Illusztráció: Freepik

Legyen szó akár egy tányér spagettiről vagy pennéről, az olaszok kedvenc ételének ára az egekbe szökött. Az olasz kormány már válságtanácskozást is tartott a tészta meredek drágulása miatt.

A tészta ára márciusban 17,5%-kal, áprilisban pedig 16,5%-kal emelkedett az olasz gazdasági minisztérium szerint, amely az Istat adataira hivatkozott. Az áremelkedés kétszerese az olasz inflációnak, amely áprilisban 8,1%, márciusban pedig 8,7% volt éves szinten a Refinitiv adatai szerint.

Az éttermekben a tésztaételek ára 6,1%-kal emelkedett éves összevetésben – közölte a CNBC-vel az Assoutenti olasz fogyasztóvédelmi szervezet. A Nemzetközi Tésztaszervezet 2022-es felmérése szerint egy átlagos olasz évente közel 23 kilogramm tésztát fogyaszt el.

A megemelkedett kiskereskedelmi árak annak köszönhetőek, hogy a gyártók most értékesítik azokat a tésztakészleteiket, amelyek még akkor készültek, amikor a nyersanyagköltségek magasabbak voltak.

“Ez a magasabb nyersanyagköltséggel előállított készletek értékesítésének köszönhető”

– mondta Furio Truzzi, az Assoutenti elnöke, a magasabb búza- és energiaárakra hivatkozva.

2022 márciusában a búza ára több mint egy évtizede a legmagasabb szintre emelkedett, ahogy Oroszország ukrajnai inváziója előrehaladt. Mindkét nemzet hatalmas mezőgazdasági termékszállítója a világpiacnak.

Truzzi azonban megjegyezte, hogy az inputköltségek azóta csökkentek, és a magasabb tésztaárakat most más tényezők mozgatják.

A magas árakat a nagyobb profit érdekében tartják fenn. Az árak csak a fogyasztás jelentős visszaesése esetén fognak csökkenni” – mondta Truzzi, aki 15 napos “tésztasztrájkot” tervez. 2007-ben az olaszok egynapos sztrájkot tartottak a tésztavásárlás ellen, amikor az árak közel 20%-kal emelkedtek.

A búza nemzetközi ára áprilisban 2,3%-kal csökkent, és 2021 júliusa óta a legalacsonyabb szintre esett az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet szerint.

A búza ára az ukrajnai inváziót követő történelmi csúcsról csökkent, de továbbra is magas” – mondta Nandita Roy, a Világbank külső ügyekért felelős munkatársa a CNBC-nek. Megjegyezte, hogy a Világbank előrejelzése szerint a búza ára 2023-ban 17,4%-kal csökken majd 2022-hez képest.

A durumbúza, egy olyan búzafajta ára, amelyet jellemzően tésztákhoz használnak, szintén csökkent az elmúlt hónapokban. “Ugyanakkor számos országspecifikus tényező van, amely magyarázatot adhat az olaszországi tésztaárak emelkedésére” – tette hozzá Roy.

Rendkívüli tésztagyűlés

Két héttel ezelőtt az olasz gazdaságfejlesztési miniszter, Adolfo Urso rendkívüli ülést hívott össze, amelyen a tésztaárak emelkedéséről szóló megbeszélést terjesztették elő.

A tésztagyártók, fogyasztói szövetségek és kormányzati tisztviselők is részt vettek a találkozón. Egyesek tésztaárplafon bevezetését követelték, hogy megfékezzék az árak emelkedését, amit azóta elutasítottak.

A tésztaárakra vonatkozó legfrissebb felmérések “máris az árcsökkenés első, bár gyenge jeleit mutatják, ami annak a jele, hogy a következő hónapokban jelentősen csökkenhetnek a költségek” – áll az olasz üzleti minisztérium közleményében

A ma a polcokon lévő tésztát hónapokkal ezelőtt gyártották durumbúzából, amelyet még egy korábbi időszak jegyzéseivel vásároltak, a háborús csúcsidőszak energiaköltségeivel” – áll az Unione Italiana Food, az olasz élelmiszergyártókat képviselő szövetség közleményében. A magasabb csomagolási és logisztikai költségek szintén hozzájárultak a tészták magas áraihoz – áll a szövetség közleményében.

A közlemény hozzátette, hogy a tésztagyártás kltségei egy év alatt 8,4 százalékkal emelkedtek, ami “a fogyasztási cikkeknél mért átlagos inflációs indexszel egy szinten van“.

A költségek csökkentek, ez igaz, de nem tértek vissza a korábbi szintre, és még mindig elég magasak a 2020/2021-es évekhez képest” – tette hozzá a szervezet.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.