Legyen szó akár egy tányér spagettiről vagy pennéről, az olaszok kedvenc ételének ára az egekbe szökött. Az olasz kormány már válságtanácskozást is tartott a tészta meredek drágulása miatt.
A tészta ára márciusban 17,5%-kal, áprilisban pedig 16,5%-kal emelkedett az olasz gazdasági minisztérium szerint, amely az Istat adataira hivatkozott. Az áremelkedés kétszerese az olasz inflációnak, amely áprilisban 8,1%, márciusban pedig 8,7% volt éves szinten a Refinitiv adatai szerint.
Az éttermekben a tésztaételek ára 6,1%-kal emelkedett éves összevetésben – közölte a CNBC-vel az Assoutenti olasz fogyasztóvédelmi szervezet. A Nemzetközi Tésztaszervezet 2022-es felmérése szerint egy átlagos olasz évente közel 23 kilogramm tésztát fogyaszt el.
A megemelkedett kiskereskedelmi árak annak köszönhetőek, hogy a gyártók most értékesítik azokat a tésztakészleteiket, amelyek még akkor készültek, amikor a nyersanyagköltségek magasabbak voltak.
“Ez a magasabb nyersanyagköltséggel előállított készletek értékesítésének köszönhető”
– mondta Furio Truzzi, az Assoutenti elnöke, a magasabb búza- és energiaárakra hivatkozva.
2022 márciusában a búza ára több mint egy évtizede a legmagasabb szintre emelkedett, ahogy Oroszország ukrajnai inváziója előrehaladt. Mindkét nemzet hatalmas mezőgazdasági termékszállítója a világpiacnak.
Truzzi azonban megjegyezte, hogy az inputköltségek azóta csökkentek, és a magasabb tésztaárakat most más tényezők mozgatják.
“A magas árakat a nagyobb profit érdekében tartják fenn. Az árak csak a fogyasztás jelentős visszaesése esetén fognak csökkenni” – mondta Truzzi, aki 15 napos “tésztasztrájkot” tervez. 2007-ben az olaszok egynapos sztrájkot tartottak a tésztavásárlás ellen, amikor az árak közel 20%-kal emelkedtek.
A búza nemzetközi ára áprilisban 2,3%-kal csökkent, és 2021 júliusa óta a legalacsonyabb szintre esett az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet szerint.
“A búza ára az ukrajnai inváziót követő történelmi csúcsról csökkent, de továbbra is magas” – mondta Nandita Roy, a Világbank külső ügyekért felelős munkatársa a CNBC-nek. Megjegyezte, hogy a Világbank előrejelzése szerint a búza ára 2023-ban 17,4%-kal csökken majd 2022-hez képest.
A durumbúza, egy olyan búzafajta ára, amelyet jellemzően tésztákhoz használnak, szintén csökkent az elmúlt hónapokban. “Ugyanakkor számos országspecifikus tényező van, amely magyarázatot adhat az olaszországi tésztaárak emelkedésére” – tette hozzá Roy.
Rendkívüli tésztagyűlés
Két héttel ezelőtt az olasz gazdaságfejlesztési miniszter, Adolfo Urso rendkívüli ülést hívott össze, amelyen a tésztaárak emelkedéséről szóló megbeszélést terjesztették elő.
A tésztagyártók, fogyasztói szövetségek és kormányzati tisztviselők is részt vettek a találkozón. Egyesek tésztaárplafon bevezetését követelték, hogy megfékezzék az árak emelkedését, amit azóta elutasítottak.
A tésztaárakra vonatkozó legfrissebb felmérések “máris az árcsökkenés első, bár gyenge jeleit mutatják, ami annak a jele, hogy a következő hónapokban jelentősen csökkenhetnek a költségek” – áll az olasz üzleti minisztérium közleményében
“A ma a polcokon lévő tésztát hónapokkal ezelőtt gyártották durumbúzából, amelyet még egy korábbi időszak jegyzéseivel vásároltak, a háborús csúcsidőszak energiaköltségeivel” – áll az Unione Italiana Food, az olasz élelmiszergyártókat képviselő szövetség közleményében. A magasabb csomagolási és logisztikai költségek szintén hozzájárultak a tészták magas áraihoz – áll a szövetség közleményében.
A közlemény hozzátette, hogy a tésztagyártás kltségei egy év alatt 8,4 százalékkal emelkedtek, ami “a fogyasztási cikkeknél mért átlagos inflációs indexszel egy szinten van“.
“A költségek csökkentek, ez igaz, de nem tértek vissza a korábbi szintre, és még mindig elég magasak a 2020/2021-es évekhez képest” – tette hozzá a szervezet.