A kínai gazdasági fellendülés a jelek szerint meglehetősen ingatag lábakon áll, a népköztársaság külkereskedelme ugyanis drasztikusan visszaesett. Van azonban egy ország, amely túlsegítheti a bajokon.
A gyenge globális kereslet miatt Kína exportja váratlanul zuhant. Májusban a kivitel dollárban kifejezve 7,5 százalékkal esett az előző év azonos időszakához képest – jelentette a pekingi vámhivatal. A visszaesés különösen nagy volt az előző hónaphoz képest, amikor 8,5 százalékos pluszt regisztráltak. A külkereskedelem meglepően erős visszaesése újabb félelmeket kelt, hogy a világ második legnagyobb gazdaságának gazdasági fellendülése kifulladhat – írja a Spiegel.
Egyedül az Ukrajna elleni háborúja miatt nemzetközi gazdasági szankciókkal sújtott Oroszországba irányuló kínai export emelkedett meredeken. Az oda irányuló export májusban 114,3 százalékkal nőtt, vagyis több mint kétszeresével. Az Oroszországból származó import 10,1 százalékkal nőtt.
Az import is gyengül
Annak jeleként, hogy a kínai belföldi piac továbbra is gyenge, májusban az import is csökkent, immár második hónapja. A 4,5 százalékos importcsökkenés kisebb volt, mint amire a szakértők számítottak, de azért szembetűnő, mert az összehasonlítási alap egy évvel ezelőtt alacsony volt. Akkor a sanghaji Covid-lezárás nagyrészt leállította Kína legnagyobb kikötőjét.
A kínai exportgépezet gyengélkedése elsötétíti a kínai gazdaság növekedési kilátásait, amely a szigorú zéró Covid-politika decemberi megszűnése utánviszonylag jól kezdte az évet. A pekingi kormány az egész évre “öt százalék körüli” növekedést tervez. Az első negyedévben 4,5 százalékos pluszt értek el.
“A mostani kereskedelmi adatok világosan mutatják: a kínai gazdaság továbbra is ingatag lábakon áll” – mondta Jens Hildebrandt, a pekingi Német Kereskedelmi Kamara (AHK) elnökségének ügyvezető tagja. “A helyi vállalatok üzleti várakozásai is egyre óvatosabbak. Ennek a fejleménynek a fényében a középtávú fellendülés még kevésbé előrelátható, mint korábban” – tette hozzá.
A gyengeség jelei
A belföldi piaccal kapcsolatos aggodalmak már áprilisban is erősödtek, amikor 7,9 százalékos importcsökkenést regisztráltak. Májusban a fontos vezető gazdasági mutatók is rosszabbul alakultak a vártnál. A hivatalos beszerzésimenedzser-index a feldolgozóiparban már a második egymást követő hónapban csökkent, 49,2 pontról 48,8 pontra esett vissza. Az 50 pont alatti érték az ipari tevékenység zsugorodását jelzi.
A kínai export erőteljes visszaesésének fő okaként a világpiacok gyenge lendületét nevezik meg. A magas infláció, a megemelkedett kamatlábak és az ukrajnai háború miatt megemelkedett energiaárak szintén nyomasztják a kínai termékek iránti keresletet. A külkereskedelem az év eleje óta 2,8 százalékkal csökkent – legutóbb májusban már 6,2 százalékkal – a vámhatóság jelentése szerint.