A világ 722 legnagyobb vállalata együttesen évente több mint ezermilliárd dollár váratlan nyereségre tesz szert az energiaárak és a kamatlábak emelkedése miatt – derült ki egy friss kutatásból.
Az Oxfam és az ActionAid jótékonysági szervezetek által végzett kutatás szerint a vállalatok 2021-ben 1,08 billió dollárt, tavaly pedig 1,09 billió dollárt kerestek ilyen módon. Az együttes nyereség 89%-kal magasabb volt, mint a 2017-2020 közötti időszakra vonatkozó korábbi négyéves átlag – számolt be a Guardian.
A váratlan nyereséget úgy határozzák meg, mint az előző négy év átlagos nyereségét több mint 10%-kal meghaladó nyereséget.
A legmagasabb váratlan nyereséget az energetikai vállalatok könyvelhették el. A Forbes 2000 legnagyobb vállalatot tartalmazó listáján szereplő 45 energetikai cég a kutatás szerint 2021 és 2022 között átlagosan évi 237 milliárd dollárnyi váratlan nyereséget termelt.
Az energiaipari profitok megugrása összesen 96 energiamilliárdos megszületését eredményezte, akiknek együttes vagyona közel 432 milliárd dollár – mintegy 50 milliárd dollárral több, mint tavaly áprilisban.
Számos élelmiszer- és italkonszern, bank, gyógyszeripari vállalat és kiskereskedő szintén profitnövekedésről számolt be a megélhetési költségek válsága idején, amelynek során 2022-ben 58 országban több mint negyedmilliárd ember szembesült akut élelmiszerhiánnyal.
Az elemzés megállapította:
- 18 élelmiszer- és italgyártó vállalat 2021-ben és 2022-ben átlagosan évi mintegy 14 milliárd dollárnyi váratlan nyereségre tett szert. A globális élelmiszerárak 2022-ben több mint 14%-kal emelkedtek.
- 28 gyógyszeripari vállalat átlagosan évi 47 milliárd dollárnyi váratlan nyereségre tett szert, 42 nagy kiskereskedő és szupermarket pedig átlagosan 28 milliárd dollárra.
- Kilenc repülőgépipari és védelmi vállalat átlagosan 8 milliárd dollár váratlan nyereséget termelt
Katy Chakrabortty, az Oxfam érdekvédelmi vezetője elmondta: “Ezek a többletnyereségek nemcsak erkölcstelenek, hanem egyre több bizonyítékot látunk arra is, hogy a vállalati bónuszbőség felpörgeti az inflációt, ami világszerte emberek százmilliói számára nehezíti meg a számlák kifizetését és családjuk élelmezését.”
“Amikor 18 élelmiszer- és italgyártó vállalat váratlan profitja több mint kétszerese annak az összegnek, amely a kelet-afrikai éhínséggel küzdő több tízmillió ember életmentő támogatásának hiányát fedezné, egyértelmű, hogy a kormányoknak cselekedniük kell” – szögezte le.
“Ezért szükséges, hogy mindenhol bevezessük a váratlan nyereségadót, és véget vessünk ennek a szélhámosságnak, ahol a gazdag részvényeseket mindenki más kárára jutalmazzák” – jelentette ki.