Kezdőlap Pénzvilág Megszűnik az önkéntes kamatplafon
No menu items!

Megszűnik az önkéntes kamatplafon

Az október 9-én bevezetett 8,5 százalékról 7,3-ra csökken 2024-től a lakáshitelek önkéntes THM-plafonja. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium arról is megegyezett a Magyar Bankszövetség képviselőivel, hogy az új vállalati hitelek esetében pedig 9,9 százalékra csökken a klamatpafon. A meglévő hitelek kamatstopját április 1-jén kivezetik, az önkéntes kamatstop megszűnik. A változtatásnak köszönhetően várhatóan olcsóbb lakáshitelekkel jelennek majd meg a bankok.

Az önkéntes kamatplafon két terméket érintett: a lakáshiteleket, melyek teljes hiteldíj mutatója (THM) nem lehetett magasabb, mint 8,5 százalék, és a piaci kamatozású vállalkozói forgóeszköz hiteleket, ahol a kamata nem haladhatta meg a 12 százalékot. A pénzintézetek jelentős része csatlakozott az önkéntes kamatplafonhoz.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy azok, akik rendelkeznek saját forrással, inkább kivárnak. Hitelt egyelőre csak azok vesznek fel, akiknél nagyon erős a motiváció, hogy saját lakáshoz jussanak, vagy akik szeretnék az év végéig tartó régi CSOK-keretrendszer előnyeit kihasználni. Az új rendszer ugyanis a nagyvárosokban élők számára kedvezőtlenebb feltételeket kínál” – mondta Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa. A szakember hozzátette, amennyiben januártól életbe lép a 7,3 %-os THM plafon, a banki ajánlatok mindenképpen kedvezőbbek lesznek, és az sem kizárt, hogy a most legolcsóbbnak számító hitelek kamata is tovább csökken. Az intézkedéseknek köszönhetően általánossá válhat a 7% alatti lakáshitel-kamat, hiszen a THM értéke a hitelfelvételhez kapcsolódó többi költséget (például értékbecslés, számlavezetés) is tartalmazza. A bankok között árversenyt generálhat a változás, így egyre kedvezőbb ajánlatok jellemzik majd a piacot.

A vásárlási kedv megmaradt

A GDN Ingatlanhálózat weboldalát éves szinten 20 millió egyedi látogató keresi fel, az értékesítések száma az elmúlt két évben azonban 50%-al csökkent. Ez a visszaesés a tavalyi adatokhoz képest már a hirdetési árakban is érezhető. A weboldal statisztikái alapján elmondható, hogy a vásárlási szándék megmaradt az emberek nagy részében, a konkrét tranzakció azonban az esetek többségében elmarad: ők jobb hitelekre, értékcsökkenésre várnak.

Az ingatlanpiacot az optimizmus és a hitel hajtja. Kell hozzá a motiváció, hogy az emberek belássák, ha a piac fölfelé halad, később a pénzük kevesebbet ér majd. Jelenleg a piaci helyzet lefelé tendál, a háború és napjaink gazdasági helyzete arra ösztönzi az embereket, hogy őrizgessék a pénzüket, csak kevesen mernek ingatlanba fektetni” – árulta el Gadanecz Zoltán.

Hitelfelvétel, mint stratégia

A GDN Ingatlanhálózat tulajdonosa szerint azoknak érdemes hitelben gondolkozniuk, akiknek saját tőkéjük is van, amit be tudnak fektetni. A magasabb pénzügyi tapasztalattal rendelkező vásárlóknál gyakori jelenség, hogy felismerik, a minimális kötelező önerővel és egy kedvező hitelkonstrukció kiválasztásával, a pénzüket például állampapírba fektetve akár nullára is kihozhatják a vásárlással járó költségeket.

Az új kamatplafonnal akár havi 9-10 ezer forintot is spórolhatunk, ami összességében közel 2 millió forintos megtakarítást jelent egy átlagos, 20 millió forintos, lakáscélú jelzáloghitellel, 20 éves futamidő mellett. Fontos megjegyezni, hogy az egyes bankoknál eltérő feltételeket kell teljesíteni a legkedvezőbb kamat eléréséhez. Van olyan bank, ahol alacsonyabb jóváírás vagy kisebb hitelösszeg is elegendő a legjobb kamat elnyeréséhez. Ezenkívül egyedi kedvezmények is alkalmazhatók bizonyos esetekben, például néhány bank jutalmazza azokat, akik alacsony energiaigényű, zöld lakást építenek vagy vásárolnak.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Összefogás a hazai szőlőültetvények megvédésére

Az együttműködés erejével remélhetőleg sikerül gátat szabni a hazai szőlő-bor ágazatot fenyegető betegség további terjedésének.

Elvesztél az Otthon Start módosításai között? Segítünk képbe kerülni

A jelenlegi szabályozás szerint csak a 2022. január 1. után tett egyszerű bejelentéssel, véglegessé vált építési engedéllyel megkezdett építkezések finanszírozására igényelhető az Otthon Start lakáshitel

Devizapiac – Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

A forint erősebben áll mindhárom devizával szemben az év eleji kezdéshez képest: 5,3 százalékkal az euró, 15,6 százalékkal a dollár és 3,9 százalékkal a svájci frank ellenében.

A fizikai dolgozók átlagos órabére 8,1 százalékkal nőtt éves szinten a harmadik negyedévben

A 800 ezer és 1,2 millió forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottaknál a béremelkedés mértéke 2025 harmadik negyedévében átlagosan 6,9 százalék volt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Hirdetés

Hírek

Összefogás a hazai szőlőültetvények megvédésére

Az együttműködés erejével remélhetőleg sikerül gátat szabni a hazai szőlő-bor ágazatot fenyegető betegség további terjedésének.

Elvesztél az Otthon Start módosításai között? Segítünk képbe kerülni

A jelenlegi szabályozás szerint csak a 2022. január 1. után tett egyszerű bejelentéssel, véglegessé vált építési engedéllyel megkezdett építkezések finanszírozására igényelhető az Otthon Start lakáshitel

Devizapiac – Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

A forint erősebben áll mindhárom devizával szemben az év eleji kezdéshez képest: 5,3 százalékkal az euró, 15,6 százalékkal a dollár és 3,9 százalékkal a svájci frank ellenében.

Már ereszt az Otthon Start lufi: meddig tart ki a támogatás népszerűsége?

A Google Trends adatai alapján jól látható, hogy az internetes keresések gyakorisága július-augusztusban összességében folyamatosan emelkedett, miközben egy-egy bejelentés, nyilvánosságra került részletszabály jelentősen tudta fokozni az érdeklődést.

Javaslat egy Globális Erdészeti Tudásmegosztó Rendszer létrehozására – mi is benne vagyunk

Magyarország aktív szerepet vállal az erdőtüzek elleni globális fellépésben

A mesterséges intelligencia-láz az új aranyláz a San Franciscoban

Fotó:Freepik San Francisco ismét a világ figyelmének középpontjába került –...

Akár 640 ezres kezdőbér várja a technikumot választó fiatalokat

Bár sokan még bizonytalanok 14 évesen, egyre több diák választ tudatosan olyan területeket, ahol a személyes érdeklődésüket anyagi és társadalmi elismertséggel is kamatoztathatják.

Varázsvilággal nyit a Lumina Park Budapest

A Varázsvilág csodás tájakon és mesebeli világokon át izgalmas utazással várja a Palatinus fürdőbe látogatókat október 22-től egészen a tavasz kezdetéig
Hirdetés

Gazdaság

Van akinél nagyon komoly szja visszatérítést hozhat ez a megoldás

Az év vége közeledtével érdemes ellenőrizni az idei nyugdíjpénztári befizetéseink összegét, annak érdekében, hogy minél jobban ki tudjuk használni az szja-visszatérítés lehetőségét – hívja...

Ezt hozhatja a Széchenyi Kártya MAX+ kamatcsökkenése

A Széchenyi Kártya Program új kamatfeltételei kézzelfogható segítséget nyújtanak a hazai kkv-knak, különösen a működés finanszírozásában: a vállalkozások által fizetendő nettó kamat október 6-tól...

Tisztázzuk a vagyonadó terveket: ma egymilliárdosnak lenni már nem akkora szó, mint tíz éve

Ma már nagyjából 7000-10.000 magyar rendelkezik legalább 1 milliárd forintos klasszikus pénzügyi vagyonnal, 30.000 fő rendelkezik egymilliárdot meghaladó teljes vagyonnal, számuk pedig 2030-ra ötödével nőhet.

Oda az MBH kapcsolat, de marad a régi gondoskodás

Megújul a Gondoskodás Egészség- és Nyugdíjpénztár – megszűnik az MBH-val való együttműködés A mai nap első híre az volt, hogy az MBH Bank felülvizsgálta és...