Az Olaszországban vacsorázó turisták egyre gyakrabban tapasztalják, hogy a pizza Margheritát vagy a spagetti alla carbonarát külföldi munkás készíti, ami tükrözi a kívülről érkezettek növekvő szerepét a híres olasz konyhában.
Az olaszországi éttermek és bárok, ahol az ételek eredetisége a nemzeti büszkeség kérdése, amit a hatóságok is féltékenyen őriznek, a hivatalos adatok szerint a szakács kérdésben is egyre nagyobb számban fordulnak a bevándorlókhoz.
Amint arról a Reuters tudósítása beszámol, a munkaügyi minisztérium statisztikái szerint, amelyeket Francesco Armillei, a milánói Bocconi Egyetem közgazdász kutatója elemzett, a szakácsok és pizzakészítők újonnan felvett alkalmazottainak 34%-a 2023-ban nem uniós munkavállaló, szemben a 2014-es 23%-kal.
Az újonnan felvett nem uniós konyhai kisegítők, például takarítók és mosogatók aránya még magasabb, 58%, és az adatok valószínűleg alábecsülik a valós képet, mivel nem tartalmazzák a be nem jelentett munkavállalókat, akik különösen gyakoriak az éttermi szakmában. „Az ágazat nagymértékben támaszkodik a külföldi munkavállalókra, különösen a közép- és alsó kategóriás éttermekben” – mondta a Reutersnek Roy Caceres kolumbiai séf, aki mosogatóként kezdte, és ma a Michelin-csillagos Orma étterem vezetője Rómában.
A külföldi konyhai személyzet létszáma éppen akkor növekszik, amikor Giorgia Meloni jobboldali kormánya a nemzeti kulináris hagyományok védelmére törekszik, és a mezőgazdasági minisztériumot „mezőgazdasági és élelmiszer-szuverenitási minisztériumra” nevezte át.
Caceres szerint a bevándorlók az olaszoknál gyakrabban hajlandóbbak elfogadni a hosszú műszakokat és a stagnáló béreket, amelyeket sok étterem konyháján kínálnak. „Egyszerre megdöbbentő és paradox, hogy (ők) úgy készítenek finom carbonara és Amatriciana tésztaételeket, hogy soha nem kóstolják meg azokat, mivel az összetevők között sertéshús is szerepel, és a legtöbbjük muszlim” – tette hozzá.
Az a tendencia, hogy egyre több bevándorlót foglalkoztatnak, egybeesik a vendéglátóipari karrierre felkészítő olasz iskolákba való beiratkozások csökkenésével, valamint az alacsony bérek, a nehéz munkakörülmények és a rossz karrierlehetőségek miatt csalódott fiatal olasz szakácsok külföldre menekülésével.
Az elöregedő és fogyó népesség miatt Olaszország bevándorlóktól való függősége nem korlátozódik az élelmiszer- és vendéglátóiparra. Az építőipar, a mezőgazdaság és az ápolás is olyan ágazatok közé tartozik, ahol a nem uniós polgárok szerepe folyamatosan növekszik. Ugyanakkor a nemzeti statisztikai hivatal, az ISTAT 2023-as adatai szerint Olaszország mintegy 59 millió lakosának alig 9%-a külföldi, és csak mintegy 6%-uk nem uniós állampolgár.