Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Káoszt hoz a módosított csődtörvény? Tömeges nemfizetést?
No menu items!

Káoszt hoz a módosított csődtörvény? Tömeges nemfizetést?

Módosult a csődtörvény. Mostantól az adós kérelmére is megszüntethető a tényleges felszámolást a megelőző eljárási szakaszban. Akadnak, akik következményként a nemfizetések elharapódzásával riogatnak, káoszt vizionálnak. De mi az igazság? Erről kérdeztük Dr. Juhász László bírót, a Pécsi Ítélőtábla polgári kollégiumának volt vezetőjét, címzetes egyetemi docenst.

Dr. Juhász László bíró,címzetes egyetemi docens

Először is, tény: valójában a csődtörvény módosítása egyetlen állami cég, a Malév Ground Handling Zrt. megmentéséért született, mégis kihat a teljes gazdaságra azzal, hogy befolyásolhatja az adósok fizetési kedvét. Korábban a felszámolási eljárást megelőző bírósági szakaszban, ha az adós az elsőfokú ítélet után nem fizette ki a tartozását, de a másodfokú ítélet után kiegyenlítette a teljes összeget, a hitelező, kizárólag a hitelező kérhette a felszámolás közzétételének visszavonását.

Közismert, hogy a felszámolási eljárásokban a bíróság nem vizsgálja érdemben az adós közgazdasági értelemben vett fizetésképtelenségét, csak azt nézheti, hogy a Cstv.-ben szabályozott formális feltételek fennállnak vagy sem. A törvényi szabályozás pénzforgalmi szemléletű. Emiatt a felszámolási eljárás a követelések behajtásának egyik módja lett, amit jeleznek a statisztikai adatok: a benyújtott kérelmek közel felében történik meg a felszámolás elrendelése – fejtette ki Juhász László Az Üzlet kérdésére válaszolva.

A jogalkotó koncepciója az, hogy elkerülhető legyen a gazdálkodó szervezetek felszámolása. Ezért tette lehetővé a Cstv. a 2009. évi módosítást követően, hogy a bírósági határozatok kötőerejét feloldva, akár két, első- és másodfokon hozott fizetésképtelenséget megállapító és felszámolást elrendelő végzés után is kifizethesse az adós a tartozását – egészen a végzés közzétételéig. A közzétételtől többalanyúvá válik az eljárás, ezért szűnik meg a lehetőség az eljárás megszüntetésére – fejtette ki.

A fizetésképtelenségi eljárásokban rendszeresen és nagy számban fordult elő, hogy az adósok a bírósági határozat után fizették csak ki a tartozásukat. Amennyiben ezt az elsőfokú határozat után megtették, fellebbezés esetén a másodfokú bíróság meghozhatta a megszüntető végzést. A másodfokú határozat után azonban – a 2009. évi módosítás alapján – csak a hitelező vonhatta vissza a felszámolási kérelmét, az adós hiába igazolta a teljes követelés (tőke, kamatok, eljárási költségek) kifizetését, a bíróság a hitelezői nyilatkozat nélkül ezt nem vehette figyelembe. Hangsúlyozni kell: a másodfokú jogerős felszámolást elrendelő végzést követően.

Ezen a helyzeten változtatott a napokban elfogadott szabálymódosítás, amely az adósnak kedvez azzal, hogy amennyiben a másodfokú ítélet után kifizeti a teljes adósságot és ezt igazolni tudja, akkor maga is kérheti a felszámolás visszavonását, annak ellenére, hogy a hitelező esetleg ezt nem tette meg.

Azzal a félelemmel kapcsolatban, hogy ez a könnyítés majd a nemfizetésre, vagy minél későbbi fizetésre bátorítja az adósokat Juhász László azt mondja, tapasztalatai alapján nem osztja ezt a félelmet. Szavai szerint az a cég amelyiknek nem volt pénze, eddig sem fizetett, míg eddig is akadt olyan, akinek ugyan megvolt a szükséges forrása, de taktikai okokból, vagy időhúzásból nem fizetett. Ez pedig a jövőben sem fog változni. Ugyanakkor az utolsó pillanatban fizetés kockázatos dolog. Annak, aki nem akar a cége végét jelentő felszámolásba kerülni, azért kockázatos a végsőkig várni a fizetéssel, mert a másodfokú felszámolást elrendelő határozat után mindössze pár nap áll rendelkezésére arra, hogy a teljes tartozást kifizesse és a felszámolás visszavonásának közzétételét kérvényezze. Ha ebből a határidőből kicsúszik, már nem tudja elkerülni a felszámolást.

A felszámolás pedig már visszafordíthatatlan folyamat, amikor a már a kérelmet benyújtó hitelező mellett minden más követeléssel rendelkező személy és szervezet benyújthatja követelését. Ebből az eljárásból pedig már csak az a cég tud élve kikerülni, aki minden adóssal meg tud állapodni a tartozás rendezéséről egy felszámolási egyezségben. Ezért, ha az adós anyagi helyzete ugyan megrendült, de némi türelmi idő után reális esély nyílik a talpra állására, a csődvédelem jelenti a megoldást. Ebben az eljárásban az adós átmeneti védelmet élvez, ami alatt lehetősége nyílik arra, hogy egy megfelelő reorganizációs tervet felmutatva megállapodjon a hitelezőkkel a tartozás – általában diszkontált kiegyenlítéséről. A csődvédelemre azonban csak a felszámolást elrendelő végzés meghozataláig  van lehetőség, ha pedig az adós a csődeljárás lefolytatása iránti kérelmet a hitelező által kezdeményezett felszámolási kérelemmel egyidőben nyújtja be, akkor a bajba jutott cég reorganizációját segítő csődvédelemnek van elsőbbsége.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

4 az 1-ben – a NAV felhasználókezelővel erősít az online vonalon

Az elsődleges felhasználók a másodlagos és a technikai felhasználók jogosultságait 2024. április 25-től már nem az Online Számla rendszerben, hanem a NAV Felhasználókezelő felület „Felhasználók” menüjében kezelhetik.

Itt a bankok fegyvere az átutalási csalások ellen

Bár ezek a visszaélések 2023 utolsó negyedévében csökkenésnek indultak, a probléma még ma is fennáll. Így a csalók hatékonyan szerzik meg az ügyfelek pénzét.

ÉVOSZ: a sikeres otthonfelújítás titka a mesterember

A támogatási program gyors elindulása lehetőséget teremt arra, hogy már a 2024. évi őszi fűtési szezonra elkészüljenek a jelentős energiamegtakarítást eredményező lakásfelújítások.

Két nagy közösségi médiát támadott be az EU

A feltételezett jogsértések a Meta megtévesztő reklámokkal és politikai tartalmakkal kapcsolatos szabályaihoz és gyakorlatához kapcsolódnak.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.