Az időjárás szeszélyessége ellenére közepesen jó szezonra számítanak a dohánytermesztők. Ugyanakkor a felvásárlási ár már régen nem fedezi a költségeket, az ágazat állami támogatás nélkül nem maradna fenn – közölte a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének elnöke.
Bényei Illés a Magyar Nemzetnek elmondta: közepes állapotban vannak az ültetvények, további kedvező időjárás esetén nem lesz gond a terméssel. A termelők július második felében megkezdték a betakarítást, amely jelenleg egyharmadánál tart. A szakember szerint a minőségről még korai lenne véleményt mondani, jelen állás szerint átlagos vagy annál egy kicsit jobb lehet a betakarított és értékesített dohány minősége.
Az elsődleges feldolgozók 5511 tonnára kötöttek szerződést a termelőkkel, jó idő esetén azonban akár a hatezer tonnát is elérheti az idei termésmennyiség. A terület az elmúlt évihez viszonyítva 120-130 hektárral csökkent, a leszerződött terület 3127 hektárt tesz ki az idén – mondta a szövetség elnöke.
Rámutatott, hogy a munkaerőhiány is egyre nagyobb gondot jelent az ágazatban. Burley dohányt jellemzően már csak családi vállalkozások termesztenek, a virginiát viszont napszámosok törik, akik egyre kevesebben vannak. A dohány betakarítása rendkívül nehéz fizikai munka, ezért sokszor a magasabb bérekkel sem tudják elcsábítani a közmunkásokat sem a termelők.
A szövetség elnöke elmondta, a felvásárlási ár nem fedezi a termelési költségeket, így az ágazatot gyakorlatilag a hektáronként bruttó 900 ezer forintos állami támogatás tartja életben.
Ugyanakkor nem egyedi jelenségről van szó: egész Európában, sőt a világ többi részén is a pluszjuttatásoknak köszönhetően maradhat fenn a dohánytermesztés – fűzte hozzá.