Hirdetés
Kezdőlap Fogyasztóvédelem E 171. Mérgező lehet a legelterjedtebb élelmiszerszínezék
No menu items!

E 171. Mérgező lehet a legelterjedtebb élelmiszerszínezék

A fehérítésre használt titán-dioxid megtalálható fogkrémekben, festékekben, rágógumikban és számos más élelmiszerben. Szakértők szerint rákkeltő az anyag. A francia hatóságok ideiglenes hatállyal, 2020 végéig megtiltották a használatát. A német szakhatóság, a berlini Szövetségi Kockázatelemző Intézet (BfR) rizikómentesnek tartja az adalékanyagot. Brüsszel mondhatja ki a végső szót.

Titán-dioxid = csillogó fehérség

Hogy a fogkrém, a naptej vagy a rágó csillogóan fehér legyen, a gyártók a kémiát hívják segítségül. Leggyakrabban a titán-dioxid nevű mesterséges pigment anyagot keverik a termékeikbe.

Élelmiszerek összetevőinek felsorolásában E171-ként nevezik meg, kozmetikumokban CI77891-ként szerepel.

E171-et tartalmazó élelmiszerek fogyasztásakor a vegyület bekerül az emésztőrendszerbe, ahol – állatkísérletekre hivatkozó – szakértő állítása szerint nanorészecskék képződéséhez vezet, amelyek mérgezők lehetnek. Az uniós szakhatóság, az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) 2017-ben készült tanulmánya a titán-dioxid belélegzése esetén látja a rákkeltő, illetve a mérgező hatás veszélyét.

A témában már több mint 300 tanulmány született világszerte. Az eredmények ellentmondásosak. A legújabb, a német BfR által publikált. Ez ugyan nem állapított meg rákkeltő, illetve mérgező hatást a színezőanyagnál, de a teljes bizonyossághoz további vizsgálatokat tart szükségesnek.

Franciaországban szakértők vetették fel a rákkeltő hatás veszélyét.

Ezt a szakhatóság állatkísérletei nem igazolták. Viszont más szervezetek vizsgálatai, ha nem is rákkeltő, de mérgező hatást állapítottak meg. A francia hatóságok is további kutatásokat terveznek. De a tiltás mellett döntöttek, ameddig nem látnak tisztán.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) 2016-ban arra az eredményre jutott, hogy a vegyület döntő része feldolgozatlanul távozik a szervezetből, ezért veszélytelen. Azonban nem új, saját vizsgálatról volt szó, az EFSA állásfoglalása régi, más szervezetek által elvégzett kutatások elemzésén és összevetésén alapult – hívják fel a figyelmet a fogyasztóvédők. Ezért a Parmában működő európai ügynökség – gyakorlatától eltérően – nem állapított meg a gyártók számára felhasználási határértéket sem.

Nem értenek egyet, mégis cselekszenek

A Ferrero már nem használja a gyanús vegyületet

Tekintettel az ellentmondásos vizsgálati eredményekre a Német Élelmiszergyártók Szövetsége értetlenséggel fogadta a francia döntést. A német gyártók a berlini hatóság számukra pozitív eredményt hozó vizsgálata ellenére óvatosak. Az édességipari szereplők egy része, többek között a Ferrero, a Danone, az Unilever és a Ritter már változtatott a Németországban készülő termékei receptjén és nem alkalmazza a gyanús vegyületet.

A Haribo, a Dr. Oetker, a Lindt és a Nestlé viszont továbbra is használja a titán-dioxidot. De ők is készülnek a kiváltására.

Nem tagadják, hogy nem meggyőződésből teszik, hanem mert az Európa más országaiban gyártott termékeiket továbbra is értékesíteni akarják a francia boltokban. Tartanak a fogyasztóvédők ’hisztériakeltésétől’ is, aminek más országokban is tiltás lehet a következménye.

A Lindt, a-gyártó, amelyiket eddig nem sikerült meggyőzni

Félelmüknek van alapja, a legnagyobb, élelmiszerekkel foglalkozó német civil szervezet, a Foodwatch a napokban tervez kampányt indítani, amellyel elsősorban a Dr. Oetkert, az egyik legnagyobb német élelmiszergyártót akarja rábírni, hogy mondjon le a titán-dioxid használatáról.

Brüsszel mondhat végső ítéletet

Miután a tagállamok máshogy ítélik meg az anyagok, az egységes európai piac működőképessége érdekében Brüsszel fogja kimondani a végső szót. Így biztosítható, hogy egy termék bármelyik tagállamban értékesíthető legyen, ha a gyártási országban az ottani jogszabályok betartásával állították elő.

A titán-dioxid

A téma az élelmiszergyártók mellett a vegyiparnak is fontos. Európában a titándioxid értékesítése 3 milliárd euró bevételt jelent évente és 8000 munkahely függ tőle. Ezért a vegyipari szereplők komoly lobbi tevékenységet fejtenek ki. Jóval többet, mint a vitatott növényvédő-szer, a glifozát esetében.

Brüsszeli folyosói információk szerint a vegyipar képviselői egymásnak adják a témával foglalkozó bizottsági szakértők és európai parlamenti képviselők iroda ajtajainak kilincseit.

A gyártók érdekvédelmi szövetsége, a Titanium Dioxide Manufacturers Association (TDMA) eddig 14 millió eurót adott ki lobbi tevékenységre, hogy az európai döntéshozókat meggyőzze a vegyület veszélytelenségéről.

A fogyasztóvédőket azért bosszantja különösen a titándioxid alkalmazása, mert semmit nem tesz hozzá az ételek ízéhez, minőségéhez, állagához. Egyedül a színükön változtat. Ezért szerintük felelőtlenség a legkisebb egészségügyi kockázatot is vállalni. Ráadásul hasonló fehérség természetes színezőanyagokkal is elérhető lenne.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.