Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság The New York Times: Oroszország Afrika "szíveit és a gyémántot" akarja
No menu items!

The New York Times: Oroszország Afrika “szíveit és a gyémántot” akarja

Oroszország Közép-Afrikában “a szíveket és a gyémántot” akarja meghódítani – írta  terjedelmes helyszíni riportjában a The New York Times című amerikai napilap.  

A lap munkatársa a Közép-afrikai Köztársaságba látogatva arról számolt be, hogy miután az ország elnöke, Faustin-Archange Touadéra Moszkva segítségét kérte az ország stabilitásának helyreállításához, egyre láthatóbb az orosz jelenlét a gyémántban gazdag közép-afrikai országban.

A Közép-afrikai Köztársaságban immár hat éve különböző lázadó csoportok támadják a központi kormányzatot és próbálják megszerezni a gyémántbányák feletti ellenőrzést.

Korábbi lapértesülések is arról számoltak be, hogy a lázadók irányítják az illegális gyémántkereskedelmet. A belháború eddig több ezer ember életét követelte és több milliónyian váltak földönfutóvá.

Touadéra elnök segítségkérése után az országba a helyi katonákat kiképző orosz zsoldosok érkeztek, és az elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója is egy volt orosz kém lett.

“Az orosz jelenlét központi alakja helyi és nyugati tisztségviselők szerint  Jevgenyij Prigozsin, az orosz elnök, Vlagyimir Putyin bizalmasa, akit az Egyesült Államokban tavaly fogtak perbe, mert finanszírozta a 2016-os amerikai választási folyamatokba beavatkozó információs háborút” – írta a lap.

Ez a lázadás országunknak nagyon is sokba került. Senki nem sietett a segítségünkre, kivéve az Orosz Föderációt” – fogalmazott az amerikai újságírónak Albert Yaloke Mokpeme, Touadéra elnök szóvivője. Hozzáfűzte: “Oroszország segítségével képesek leszünk biztonságban tudni a gyémántbányáinkat“.

A New York Times illusztrációja

Oroszország segítségének azonban megvan az ára – állapította meg a The New York Times. Az ár: Moszkva képviselői üzleti megállapodásokat kötöttek arany- és gyémántbányászatra. A lap amerikai hírszerzési forrásokból úgy tudja: magának Prigozsinnak személyes jó kapcsolatai vannak az országban 2017 óta létrehozott bányászati, logisztikai és biztonsági cégekkel. Az orosz elnök bizalmasa állítólag részt vett a különböző lázadó csoportokkal folytatott béketárgyalásokon is néhány hónappal ezelőtt.

A The New York Times azt állítja: Prigozsin szerepvállalása aggodalommal tölti el a nemzetközi politika – egyébként a lap által meg nem nevezett – szereplőit. Ezzel összefüggésben a lap emlékeztet arra, hogy tavaly három orosz újságírót gyilkoltak meg  rejtélyes körülmények között. Mindhárman Prigozsin gyémánt-, és aranybányákhoz fűződő érdekeit és kapcsolatait próbálták meg feltárni. A Közép-afrikai Köztársaság kormánya jelenleg is vizsgálódik az ügyben, orosz tisztségviselők cáfolták, hogy közük lenne az ügyhöz, Prigozsin szóvivője pedig nem kívánt válaszolni a The New York Times riporterének kérdéseire.

Putyin elnök és bizalmasa, Jevgenyij Prigozsin

Az újságíró tapasztalatai szerint a helyi médiában és a közösségi oldalakon is egyre erőteljesebben jelen van Oroszország. A Facebook oldalain feltűntek oroszbarát témák és bejegyzések, olyan fotók jelennek meg, amelyek helybélieket mutatnak Oroszország-feliratos trikókban, Bangui, az ország fővárosa környékén lévő hirdetőtáblákon pedig orosz zászlóval posztoló közép-afrikai katonák képei díszlenek.

A Prigozsinhoz köthető egyik bányavállalat kórházakat és vágóhidakat épített. Focibajnokságot szponzorált és szépségversenyt rendezett. A fővárosban létrehoztak egy elsősorban Oroszországra figyelő rádiót, amelynek sugárzási körzete nagyobb az állami rádióénál is. Megjelent még egy – a The New York Times által propagandisztikusnak minősített – rajzfilm is, amely egy nagy ás erős orosz medve történetét beszéli el.

A The New York Times véleménye szerint amióta az Egyesült Államok kivonult Afrikából, és nem kínál új politika  programokat, Oroszország “bevonult” a kontinensre, kiterjesztve jelenlétét a politikailag instabil, de természeti kincsekben gazdag országokban. A lap megjegyzi: a Szaharától délre fekvő több ország – köztük a Kongói Demokratikus Köztársaság vagy Guinea – is kért már segítséget Oroszországtól.

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

700 millió palackot gyűjtött össze a MOHU hat hónap alatt

A MOHU 40 milliárd forint értékben építette ki a palack visszaváltó rendszer első szakaszát.

A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára

A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.

Mozi a bécsi Mozart-házban

Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...