Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Berlin. Lelombozó gazdasági kilátások
No menu items!

Berlin. Lelombozó gazdasági kilátások

A vezető gazdasági elemzők most nyilvánosságra hozott prognózisa szerint a német gazdaság idén 0,5, jövőre 1,1%-kal bővül. Korábban ennél jobb adatokat jeleztek a kutatók.

Pesszimisták a vezető német gazdasági elemzők friss elemzésükben. A gazdaság a vártnál is lassabban fog növekedni. Öt vezető német gazdaságkutató intézet évente kétszer, tavasszal és ősszel publikálja közös prognózisát, áprilisban még 0,8 – 1,8%-os bővülést vártak az idei és a következő évre.

Az ipari recesszió és a termelés másfél éve tartó csökkenés magával húzza az egész gazdaságot” – áll az elemzésben. Ezt a többi szektor bővülése egyre kevésbé képes ellensúlyozni. Különösen, mert az ipar gyengélkedése egyre inkább kihat a szolgáltató szektorra is.

Az elemzés szerint már most is kockázatos, de a gazdasági helyzet romlásával kifejezetten káros lesz a kiegyensúlyozott költségvetés mellett kitartó kormánypolitika. Az Nemzetközi Valutaalap (IMF) is több állami beruházást javasolt Berlinnek tavasszal, amikor szintén lefelé korrigálta a német GDP-prognózisát.

Peter Altmaier

Olaf Scholz

A javaslatok eddig a konzervatív gazdasági miniszternél, Peter Altmaiernél, és a szociáldemokrata pénzügyminiszternél, Olaf Scholznál is süket fülekre találtak.

Pedig a kormány megbízásából készült elemzés se optimista: Az idei évre 0,5, 2020-ra 1,5%-os bővülést prognosztizál.

Az öt német gazdaságkutató intézet tanulmánya elsősorban a kereskedelmi háborút és a Brexit körüli bizonytalanságot teszi a nehéz helyzetért felelőssé.

Nagy a bizonytalanság a pénzpiacokon és a reálgazdaságban is. Egyre kevesebb a beruházás” – áll az elemzésben. Ezért a harmadik és a negyedik negyedévben a gazdaság visszaesésével számolnak. Az év végi szám csak az első két félév növekedésének köszönhetően lesz a pozitív tartományban.

A német bruttó hazai termék alakulásának előrejelzése /KLIKK A TÁBLÁZATRA/

Ennek ellenére sem tartanak elbocsátásoktól. „Az iparnak elegendő megrendelése van. A lassulás még segít is a korábban kapacitáshiány miatt feltorlódott hátralékot ledolgozni” – találják meg a jót a rosszban az elemzők.

Elegendőnek tartanák az állami beruházások volumenének növelését. Kifejezett konjunktúraélénkítési, illetve az ipari termékek iránti keresletet mesterségesen felpörgető programokat, mint például az újautó vásárlás szubvencionálása volt a 2008/09-es válság idején, nem látnak szükségesnek.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: 1,5 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,0, az importoldalon 3,0 százalékkal csökkent.

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

Noha Magyarország lemarad a nemzetközi átlag mögött ezen a téren, egyre több cég érdeklődik a terület iránt.

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.