Nálunk tüntetni készülnek az almatermelők az alacsony átvételi ár miatt. Ukrajna almaexportja ugrásszerűen nő. A lengyel és több termény esetén hamarosan az ukrán mezőgazdaság konkurenciájával is számolni kell. Összefoglaló.
Az extrém meleg az almának is gondot okoz, főleg ott, ahol nincs öntözés. Magyarországon a termőterületeknek csak mintegy 30 százaléka öntözhető, mondta Domján Erika, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezetője. A magyarországi termelők a becslés szerint 20-30 százalékkal több termésre számíthatnak, mint tavaly.
A szakember az M1-nek nyilatkozva kifejtette Európa almatermésének negyedét Lengyelországban termesztik. Rámutatott, hogy Magyarországon a zöldség- és gyümölcstermesztést jelentősen sújtja a magas áfa, ennek hatására nőnek a fogyasztói árak.
Ugyanakkor az MTI azt adta hírül, hogy az ukrán kormány hivatalos Facebook-oldalán megjelent adat szerint Ukrajna a 2017-2018-as exportidőszakban 40,9 ezer tonna almát exportált, 3,2-szer többet, mint az előző év ugyanezen időszakában.
A közlemény szerint a legtöbb almát Ukrajnából Fehéroroszországba, Moldovába és Ausztriába szállították.
Makszim Martinyuk agrárminiszter-helyettes egy kijevi agárrendezvényen bejelentette, hogy az idén rekordtermésre számítanak Ukrajnában kukoricából. Búzából – írta az Ukrajinszka Pravda hírportál – 2018-ban 16 millió tonnát tervez Ukrajna exportálni.
Rögtönzött gazdafórum
Itthon, néhány napja hivatalossá vált az ipari alma felvásárlási ára, amely (a szol.hu beszámolója szerint) alaposan felbosszantotta a megyei almás gazdákat.
A lap tudomására jutott, hogy a vásárosnaményi és a kisvárdai gazdálkodók vasárnap délelőtt rögtönzött gazdafórumot tartottak.
A 13 forintos ipari alma felvásárlási ára a gazdák szerint még az önköltségi árat sem elég, amit méltánytalannak tartanak. Vasárnap délelőtt körülbelül kétszáz környékbeli gazdálkodó megállapodott abban, hogy békésen demonstrálnak az ár ellen.