Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Financial Times: a munkaerőhiány miatt fogy a lendület a közép-európai EU-gazdaságokban
No menu items!

Financial Times: a munkaerőhiány miatt fogy a lendület a közép-európai EU-gazdaságokban

A közép-európai EU-gazdaságokban, köztük Magyarországon kialakult munkaerőhiány miatt “fogy a gőz” a térségi gazdaságokból – áll a Financial Times hétfői térségi elemzésében.

A londoni gazdasági napilap online kiadásán megjelent írás szerint a térségi “boom” egyelőre folytatódik, a régiós gazdaságok az idén várhatóan 4 százalék körüli ütemben növekednek, ám a munkaerő-kínálati kapacitás már a határaihoz közelít.

Eurostat-adatokat idézve a Financial Times kiemeli: a júniussal zárult három hónapban a magyar iparvállalatok 86,6 százaléka jelezte, hogy a következő negyedévben a munkaerőhiány korlátozni fogja termelésüket. A vizsgált térségen belül ez a legmagasabb arány: Lengyelországban az ipari cégek 49,7 százaléka, Csehországban 43,2 százalékuk tett közzé hasonló előrejelzést, de e két országban is a kétszeresére emelkedett ez az arány az elmúlt két évben.

Az elemzés szerint ebben a környezetben “dühödt marakodás” alakult ki a munkaerőért, és ez Magyarországon az idei első negyedévben 10 százalékkal, Csehországban 9 százalékkal, Szlovákiában 8,5 százalékkal, Lengyelországban 8 százalékkal növelte a munkaköltségeket az egy évvel korábbi szinthez képest.

A Financial Times szerint a munkaerőhiány a térség gazdasági sikereinek és demográfiai folyamatainak együttes következménye. A lap idéz egy ENSZ-előrejelzést, amely szerint Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia összesített lakossága a tavalyi 64 millióról 2050-ig 55,6 millióra, hozzávetőleg 13 százalékkal csökken.

Az idézett ENSZ-tanulmány szerint ugyanebben az időszakban a világ egyetlen más térségében sem várható a lakosságszám ennél gyorsabb visszaesése, bár egyes országokban, például Japánban a világszervezet még meredekebb csökkenéssel számol.

A lap szerint Magyarország ugyanakkor a munkapiaci részvétel ösztönzésével próbálja növelni a munkaerő-kínálatot.

Kovács Zoltán kormányszóvivő a Financial Timesnak kijelentette: a magyar kormány véleménye szerint gazdasági előnyök származnak abból, ha egy ország a saját lakosságára, a saját önazonossági környezetére támaszkodik. Kovács Zoltán hozzátette: a kormány nem kíván bevándorlókat alkalmazni sem a demográfiai, sem/vagy a munkapiaci helyzet megoldására. https://www.ft.com/content/21c2d25e-a0ba-11e8-85da-eeb7a9ce36e4

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Orbán Viktor: a kormány januári rezsistopot vezet be

A rezsistop azt jelenti, hogy a januári fűtésnél jelentkező többletfogyasztást, annak költségeit a családoktól a kormány átvállalja.

Megszületett a 2026-os bérmegállapodás a BKV-nál

2025 óta 19 százalékkal nőttek a bérek a BKV-nál, ami megfelel a Fővárosi Közgyűlés által tavaly elfogadott, öt évre szóló bér- és foglalkoztatáspolitikai céloknak.

Nagy Márton: mellébeszélés helyett 4 konkrét megállapítás a SAFE-hitelről

A SAFE-hitel 200 bázisponttal alacsonyabb kamatozású, mint a piaci devizahitel, tehát olcsóbb finanszírozást tesz elérhetővé a jelenleg elérhető piaci forrásokhoz képest.

Uniós építőipari fókusz: közvetlen hatások a magyar beruházási piacra

Fotó:freepik Az uniós építőipari prioritások közvetlenül befolyásolhatják a magyar beruházási...
Hirdetés

Hírek

Orbán Viktor: a kormány januári rezsistopot vezet be

A rezsistop azt jelenti, hogy a januári fűtésnél jelentkező többletfogyasztást, annak költségeit a családoktól a kormány átvállalja.

Nagy Márton: mellébeszélés helyett 4 konkrét megállapítás a SAFE-hitelről

A SAFE-hitel 200 bázisponttal alacsonyabb kamatozású, mint a piaci devizahitel, tehát olcsóbb finanszírozást tesz elérhetővé a jelenleg elérhető piaci forrásokhoz képest.

Akvizícióval erősít az INTERSPORT, ami a magyaroknak is jó lehet

Az INTERSPORT Ausztria átveszi az INTERSPORT Szlovénia Csoportot. A...

Uniós építőipari fókusz: közvetlen hatások a magyar beruházási piacra

Fotó:freepik Az uniós építőipari prioritások közvetlenül befolyásolhatják a magyar beruházási...

EU versenyképességi alaptétel: egységesebb, beruházásbarát szabályozás jöhet a digitális hálózatok erősítéséért

Fotó: freepik Az Európai Bizottság bemutatta a Digital Networks Act...

Kampányt indít a Visit Hungary, hogy élénküljön a belföldi forgalom

A legutóbbi, hasonló tartalmú kampányban több mint 86 millióan nézték meg a szolgáltatók ajánlatait a csodasmagyarorszag.hu oldalon. A most induló kampányra is ezen a felületen lehet jelentkezni

Ők nem a NAV, ne kattintson! – Adathalászok küldenek csaló e-maileket

A hivatal nevével visszaélő leggyakoribb csaló sms-ek és e-mailek megtekinthetők a honlapon, az erről szóló adatbázis folyamatosan frissül.
Hirdetés

Gazdaság

Önálló márka, stratégiai szövetségesekkel: Magyarország két meghatározó Pénztára szintet lépett

Balról Kiss Imre Ervin, a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár Igazgatótanácsának elnöke, Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója, Dr. Fedák István, a CIG...

EBRD: a részvényesek csaknem teljesen lejegyezték a tőkeemelést

Ez az EBRD harmadik részvényesi tőkeemelése a pénzintézet három és fél évtizedes történetében. Az EBRD 77 ország, valamint az Európai Unió és a EIB tulajdona.

Készpénzmentes üzletek: lehetőség vagy vállalati kockázat?

A kereskedelemben egyre erősebben jelenik meg a készpénzmentes működés felé való elmozdulás, amelyet egyszerre mozgatnak technológiai újítások, vásárlói igények és vezetői döntések. A CMO...

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.