A vihar-riasztást megújította kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat; a viharos szél veszélye miatt adták ki ismét a másodfokú riasztást: 65-90 kilométer/órás szelet prognosztizáltak, egyes területeken jég is esett. Jelentős károkat okozott a hétfői vihar.
Az ismét viharossá fokozódik a szél elsősorban a magasabban fekvő hegyvidéki területeken, valamint az Észak-Dunántúlon 90 kilométer/órát meghaladó legerősebb lökésekkel párosul, ami csak délutáni órákban veszít némileg erejéből, az erős lökések (45-60 kilométer/órás) még az éjszaka folyamán is előfordulhatnak, nagyobb eséllyel az északi országrészben és az Alföldön.
A veszélyjelzés szerint Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megyében vannak érvényben másodfokú riasztások. Emellett Zala és Baranya megye kivételével az egész országban elsőfokú a figyelmeztetés a viharos szél miatt.
Budapesten, Pest, Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Fejér, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Somogy és Tolna megyében elsőfokú figyelmeztetés van érvényben a zivatarveszély miatt is.
Az eső, zápor mellett eleinte néhol 70 kilométer/órát meghaladó szélroham, és kisebb méretű jég is társulhat.
Hétfői viharkárok
A katasztrófavédelem beszámolója a viharos szél miatt hétfőn országszerte 475 alkalommal riasztották egységeiket, fák dőltek ki, épületeket rongálódtak meg. A legtöbbször Somogy megyében kértek segítséget.
Jellemzően kidőlt fák és veszélyt jelentő faágak adtak munkát a tűzoltóknak, de számos lakóépületet és közintézményt is megrongált a Magyarországot is elérő Ciara viharciklon szól a beszámoló.
Tizenöt megye hatvanhárom településén, összesen körülbelül 17 ezer fogyasztónál volt áramkiesés, de a szolgáltató egy-két óra alatt mindenhol megszüntette a problémát – tették hozzá.
Somogy megyében csaknem 150 alkalommal kérték a katasztrófavédelem segítségét: épületek és járművek sérültek meg, valamint elektromos vezetékre dőlt fákat kellett eltávolítani.
Veszprém megyében 62 riasztás volt; a heves széllökések a megyeszékhelyen az egyetem egyik épületének tetején csaknem százötven négyzetméteren megbontották a szigetelést, valamint a villanyoszlopokat sem kímélték. Több ponton fennakadások voltak a közúti közlekedésben és egy helyen a vasúti forgalmat is akadályozta egy kidőlt fa.
Az erős szél Pest megyében is kidőlt fákat, leszakadt ágakat, megrongált tetőszerkezetet hagyott maga után. A vihar az áramszolgáltatásban és néhány esetben a vasúti közlekedésben is gondot okozott. Estére az áramszolgáltatás minden településen helyreállt és éjszakára már a vasúti közlekedésben sem volt fennakadás.
Békés megyében szintén útra, autóra dőlt fák, vezetékre szakadt ágak és megrongálódott lemeztetők miatt riasztották a szakembereket.
Csehországban a hétfői áramkimaradás után kedden továbbra is mintegy 50 ezer háztartás volt áram nélkül az országon átvonuló heves és kiadós esővel kísért szélviharok következtében. Egy nappal korábban az áram nélküli háztartások száma meghaladta a 280 ezret. A heves szélvihar következtében hétfőn Csehországban egy ember meghalt, és legkevesebb 13 megsérült. Az anyagi károk több tízmillió koronára tehetők.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében a vihar főképp a térség középső és a déli területét érintette. Tiszaföldváron háztetőre borult egy tizenöt méteres fenyő, Kunszentmártonban egy harminc négyzetméteres garázs tetejét bontotta meg a szél, egy nyitott szín téglafala pedig egy szomszédos ingatlan melléképületére omlott.
Fejér megyében is tetőket rongált meg, fákat csavart ki az orkánerejű szél. Tácon a szomszédos melléképületre borult rá egy kukoricatároló fagóré, az M7-es autópálya velencei szakaszán egy üzemanyagtöltő állomás reklámtáblájának lemezburkolatát szakította fel a vihar, Szabadegyházánál egy teherautó rakomány nélküli pótkocsiját borította rá a szél a szalagkorlátra. A seregélyesi elkerülőn az árokba sodródott és oldalára borult egy teherautó, a balesetben a sofőr könnyebben megsérült.
Győr-Moson-Sopron megyében ugyancsak kidőlt fák okoztak forgalmi akadályt, lehasadó ágak veszélyeztettek vezetékeket, de épületkárokról, és kidőlt villanyoszlopról is érkezett bejelentés.
Bács-Kiskun megyében szintén kidőlt fák, leszakadt elektromos kábel, megdőlt villanyoszlop, megbontott tetőszerkezet miatt vonultak ki a tűzoltók.
Komárom-Esztergom megyében az esetek többségében útra dőlt fa okozott forgalmi akadályt.
A Vas megyei tűzoltókat szintén épületkárok, kidőlt fák, leszakadt villanyvezeték miatt riasztották.
Heves megyében Turán, a 24-es úton Mátraháza és Parádsasvár között, a Galyatető felé vezető úton, valamint Bükkszék külterületén nagy fák dőltek az úttestre.
Hajdú-Bihar megyét – a Dunántúlhoz képest – enyhe vihar érte el hétfőn.
Hajdúböszörményben egy épület tetején lévő antenna kettétört, Debrecen-Nagymacson egy tizenöt méteres fa kettéhasadt, Hajdúszoboszlón egyik épület lemeztetőjének egy darabja felszakadt – áll a közleményben.