2020 az erős magyar nemzeti közösségek éve, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága az idei tematikus esztendő programjaira egymilliárd forintot biztosít.
Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár a budapesti háttérbeszélgetésen felidézte: a tematikus évről a Magyar Állandó Értekezlet döntött tavaly novemberben. A programok párhuzamosan zajlanak a Trianon évfordulóhoz kapcsolódó nemzeti összetartozás évével, amelyről pedig a parlament határozott.
A programsorozat célja, hogy bemutassa a magyar nemzet eredményeit, a magyar közösségeket állítva a középpontba a Kárpát-medence és a világ minden táján, példaként szolgálva az összmagyarság számára.
Az erős magyar nemzeti közösségek éve programsorozatról szólva kiemelte: a 20. század sok szempontból Magyarország számára nem volt nyertes évszázad. Úgy szeretnék megalapozni Magyarország jövőjét, hogy az utódok azt mondhassák, a 21. század már egy nyertes és igen sikeres évszázad volt – mutatott rá az államtitkár.
Azt szeretnék, ha a külhoni lét előny és erőforrás lenne, hogy határon túli magyarnak lenni ne hátrányt, hanem előnyt jelentsen – hangsúlyozta.
Száz éve a nemzet és Magyarország is széttagolt, a Kárpát-medence széttagoltsága egyúttal identitást képző tényező is – rögzítette Potápi Árpád János. Kiemelte: ezt szeretnék előnnyé változtatni, és példaképeket állítani a magyarság, főleg a fiatalok elé. Ezek a példaképek származhatnak az elmúlt évszázadból, de lehetnek köztünk élők is – mondta. Az a cél, hogy a Kárpát-medencei magyar közösségeket megerősítsék, további kapcsolatokat építsenek, a meglévőket megerősítsék – fűzte hozzá.
Kitért a már megindult gazdaságfejlesztési programok folytatására, kiemelte a Kárpát-medencei sporteseményeket.
Elmondta, kiemelten szeretnék bemutatni a helyi, egyedi sajátosságokat, négy régióban lesznek nagyobb rendezvények, aminek lesz egy magyarországi zárórendezvénye 2020 őszén.
Hozzátette: az erős magyar közösségek éve programsorozat ötvözné a már futó programokat is.Kitért a Határtalanul! tanulmányi kirándulásokra, amelyekben az idei tanév végére várhatóan 400 ezren vesznek részt. Évente több mint 100 ezerrel nő azon diákok száma, akik kirándulást tesznek a Kárpát-medencébe, megismerkednek, barátságokat kötnek külhoni magyar társaikkal.
Az államtitkár egy bakancslistát is bemutatott, amely 111 határon túli, később folyamatosan frissülő célpontot tartalmaz, amelyeket érdemes felkeresni. Folytatódnak a nyári táborok is, amelyek egyszülős családi táborral egészülnek ki és folytatódnak a ringató képzések.
Kérdésre válaszolva úgy nyilatkozott: nem javasolja a Határtalanul! tanulmányi kirándulások megtartását, a járvány a testvértelepülési programokat is érintheti. Reméli a koronavírus a május-júniusi programokat már nem zavarja meg. Kiemelte: maximálisan rugalmasak a támogatások átütemezésében.
Szerveznek össznemzeti sporttábort, és lesz lovas zarándoklat is. Idén is megtartják a Kárpát-medencei vállalkozók találkozóját, és lesz médiatalálkozó is a külhoni magyar médiában dolgozók számára.
Potápi Árpád János ismertette, hogy a magyar kultúra és oktatás összesen 2 milliárdos keretű pályázatára 3700 kérelem érkezett. A diaszpóra 500 milliós keretére 452-en adtak be kérelmet, míg az ifjúsági és cserkész pályázat 250 milliós keretére 181-en jelentkeztek. A pályázatok elbírálása folyamatban van.
Új felhívásként említette a Jó tanuló, jó sportoló külhoniaknak szóló pályázatát, amelyre augusztus 31-ig lehet jelentkezni. Megkezdődtek továbbá a tárgyalások a védőnői pályázat kiterjesztése érdekében is, és idén is támogatják a Szakma Sztár versenyen a külhoni diákok résztvevőit – mondta.