Kezdőlap Világgazdaság Repubblica: „A karantén megakadályozza a gazdasági összeomlást”
No menu items!

Repubblica: „A karantén megakadályozza a gazdasági összeomlást”

A korona-járványnak súlyosabb gazdasági következményei lesznek, mint egy háborúnak, mégis helyes a mindennapi élet és a gazdaság mesterséges kómában tartását – véli a baloldali olasz napilap, a Repubblica. A szerkesztőségi cikke több segítséget vár az államtól a cég és a bajba került háztartások számára.

A járványok pusztítóbbak, mint a háborúk

Védekezés a  spanyolnátha idején

Két hét alatt 12 millióan vesztették el az állásukat az USA-ban! – egy szám, amely a cikk szerint jól érzékelteti a válság dimenzióját. „Ilyen pusztító gazdasági földrengést még nem volt.

Az amerikai jegybank, a Fed tanulmánya szerint a múlt nagy járványainak, a XIV. századi pestisnek, a XIX. századi kolerának és az 1918/19-es spanyolnáthának súlyosabb és hosszabban tartó következményei voltak, mint a világháborúknak. A nagy járványokat meredek, hirtelen esés, majd hosszú pangás követte. A minimális kamatok és hozamok évtizedekig alacsonyan tartották a beruházási hajlandóságát. A Fed gazdaságtörténészei mégis optimisták. „Alacsony kamatok mellett az államoknak finanszírozni tudják a gazdasági mentőcsomagokat.” Ezt a múlt járványai után is megtehették volna, de akkoriban az állam, illetve az uralkodók alig vállaltak szerepet a gazdaságirányításban. Fel sem merült a költségvetési beavatkozás ötlete.

Prognózisok: rossz és még rosszabb

Hollandiában, ahol az életet és a gazdaságot az európai országok többségénél kevésbé korlátozták, a kormány legalább havi 2 százalékos zsugorodással számol. A francia statisztikai hivatal elemzése szerint a karantén minden hónapja 3 százalékkal csökkenti a 2020-as GDP-t.

A legnagyobb olasz munkaadó szövetség, a Cofindustria szerint bármilyen állami segítség is jön, Itáliában elkerülhetetlen a még ezeknél is nagyobb recesszió. Már 2019-ben is alig volt GDP-növekedés. A gazdaság a korona-járvány előtt is komoly problémákkal küzdött, ezért a kihatásai hosszabb távúak lesznek, mint a kontinens más országaiban. A legnagyobb német pénzintézet, a Deutsche Bank elemzői még 2021-ben is 3-4 százalékos olasz visszaeséssel számolnak.

Véget kell vetni a korlátozásoknak?

Nem” – fogalmaz tömören a baloldali Repubblica. A Fed tanulmányára hivatkozik. E szerint az 1918/19-es spanyolnátha idején azokban az amerikai városokban, ahol karantént vezettek be, nem csak a halottak száma volt alacsonyabb, de a gazdaság is hamarabb magához tért. Például St. Louisban. Philadelphia, ahol – a gazdasági hatásokra hivatkozva – alig vezettek be korlátozásokat a járvány elszabadult és hosszabb időre bénított meg a mindennapi életet és a gazdaságot, mint a St. Louis-i szigor.

Számos olasz közgazdász szerint „épp a karantén akadályozza meg a gazdasági összeomlását” – áll a publicisztikában. A társadalombiztosítási rendszernek azonban gondoskodnia kell a munkavállalók és az egyéni vállalkozok kiesett jövedelmének pótlásáról. A költségvetésnek pedig a bevétel nélkül maradt cégek likviditásának megőrzéséről. „Minden áron meg kell akadályozni egy csődhullámot és az azzal párosuló tömeges munkanélküliséget” – hív fel az újság.

Segíteni kell!

A Repubblica a franciákat és a németeket hozza fel követelendő példaként:
„Párhuzamosan segítenek a munkaadóknak és a munkavállalóknak.” Nagyvonalúan támogatják az elbocsátások alternatíváját jelentő csökkentett munkát és hitelgaranciát adnak a cégeknek. Párizs a GDP 12, Berlin pedig a 24 százalékának megfelelő volumenű mentőcsomagot fogadott el! A Repubblica elismeri, hogy Róma még nagyobb, a GDP 50 százalékára rúgó csomagot fogadott el. „De a részletszabályok hiányoznak, pedig sürgősen cselekedni kellene” – figyelmeztetnek a cikkírók.

A BIS bázeli székhelyű, a nemzetközi bankok közötti monetáris együttműködés szervezője, a központi bankok szövetsége.

Ráadásul az újságírók szerint a hitelgarancia nem lesz elegendő. Véleményükkel nincsenek egyedül. „Beszélni kell az állami hitelátvállalásról” – fogalmazott a Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) elnöke. Agustín Carstens szerint a vállalati hitelállományának növekedése az elkövetkező 3 hónapban meg fogja haladni a teljes előző év alatt felhalmozott adósságok összegét.

Olivier Blanchard

Oliver Blanchard, aki 7 évig volt az IMF vezető közgazdásza, állami hitelátvállalási alapok létrehozását javasolja a kormányoknak.

„A munkahelyeket biztosító vállalatok megmentéséhez képest az államadósság növekedése sokadrangú kérdés” – zárul a Repubblica szerkesztőségi cikke a francia közgazdászt idézve.

 

Petrus Szabolcs

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tovább terjeszkedik Pesten a Mamaison

Tovább erősít a magyar piacon a CPI Hotels. Közép-Európa...

Északra és délre: új Wizz Air járatok indulnak

A Wizz Air mától négy új városba is repül...

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg
Hirdetés

Hírek

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg