Hirdetés
Kezdőlap Edukáció Az ÁSZ benyújtotta zárszámadási ellenőrzését
No menu items!

Az ÁSZ benyújtotta zárszámadási ellenőrzését

Szabályszerű volt a 2017-es központi költségvetés végrehajtása, a hiány és az államadósság alakulása megfelelt a jogszabályi előírásoknak, valamint az uniós feltételeknek – ezt állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) zárszámadási jelentése.

A beszámolót, a hozzá kapcsolódó makrogazdasági elemzéssel együtt Warvasovszky Tihamér alelnök adta át az Országházban Hende Csabának, a törvényalkotási bizottság alelnökének.

Az ÁSZ MTI-hez eljuttatott közleménye leszögezte: a zárszámadási ellenőrzés megállapította, hogy

az államháztartás központi alrendszerében a pénzforgalmi hiány alakulása megfelelt az államháztartásról szóló törvény és a 2017-es költségvetésről szóló törvény előírásainak.

A stabilitási törvény szerint számított GDP-arányos államadósság az előző évi 74,0 százalékról 72,9 százalékra csökkent, alakulása megfelelt az Alaptörvény és a stabilitási törvény előírásainak. Az uniós módszertan szerinti adóssága a múlt év végén a GDP 73,3 százalékára csökkent az egy évvel korábbi 75,9 százalékról – állapította meg az ÁSZ.

A számvevőszéki ellenőrzés a gazdálkodási jogkörök nem szabályszerű gyakorlásához kapcsolódó olyan hibákat tárt fel az ellenőrzött szervezetek mintegy harmadánál, amelyek a zárszámadási törvényjavaslat megalapozottságát nem befolyásolták.

Több egészségügyi intézménynél az államháztartási törvény előírásainak megsértésével, a szabad előirányzat mértékét meghaladó kötelezettségvállalás történt, illetve a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap előirányzatai terhére végrehajtott kifizetéseknél is hiányosságokat azonosított az ellenőrzés - sorolta példaként a jelentés.

A feltárt hiányosságok megszüntetése érdekében az ÁSZ intézkedésre szólította fel az érintett szervezeteket

– fűzték hozzá megjegyezve, hogy egy évvel ezelőtt, a 2016-os költségvetés végrehajtásának ellenőrzése során megfogalmazott hiányosságok döntő többségét a címzettek kijavították.

Az ÁSZ makrogazdasági elemzése rámutat: 2017-ben Magyarország gazdasági növekedése a vártnál kedvezőbben alakult. A GDP növekedési üteme az előző évhez viszonyítva 4,1 százalékos volt, ami 1,0 százalékponttal volt magasabb a 2017-es költségvetési törvényben előre jelzettnél.

A gazdasági növekedés fő hajtóerejét a beruházások képezték. Jelentősen nőtt az építőipar és a szolgáltatások hozzáadott értéke, a mezőgazdaságé azonban visszaesett.

A versenyképességet javító tényező volt 2017-ben a hatéves adó- és bérmegállapodás.

A megállapodáshoz kapcsolódó intézkedések a munkahelyteremtést és a munkaerő megtartását is ösztönözték – állapította meg az ÁSZ elemzése.

2017-ben az adórendszer továbbra is a fogyasztási-forgalmi típusú adókat részesítette előnyben, a jövedelmeket terhelő adók súlya csökkent. A módosított előirányzathoz képest nagyobb összegben teljesült a társasági adó és a személyi jövedelemadó, több adónemnél – egyszerűsített vállalkozói adó, reklámadó, jövedéki adó – azonban a bevételek nem érték el a módosított előirányzat összegét.

Egyes alapvető élelmiszerek és az internet áfájának csökkentése hozzájárult a háztartások fogyasztásának növekedéséhez, ami a GDP ütemét meghaladva, 4,7 százalékkal nőtt. Ennek hátterében a reálbérek, és ezzel együtt a belső kereslet növekedése áll – összegezte az ÁSZ elemzése.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.

Az Accent Hotels idén Magyarország legvonzóbb munkaadója lett a HORECA szektorban

Az Accent Hotels kiemelkedő eredményt ért el a vizsgált területen, melynek köszönhetően a vállalat lett 2024-ben a „Legvonzóbb munkaadó” HORECA kategóriában.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.