Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna - IHS Markit: közel a recesszió vége
No menu items!

Eurózóna – IHS Markit: közel a recesszió vége

Gyorsuló ütemben emelkedett az euróövezet magánszektorának teljesítménye áprilisban, miután a szolgáltatási szektor augusztus óta először növekedni tudott. Az adatok azt mutatják, hogy az euróövezet a második negyedévben kilábal a recesszióból – közölte az IHS Markit.

Az euróövezet gazdaságában domináns szerepet betöltő szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 50,5 pontra kúszott fel a márciusi 49,6 pontról. Ez meghaladja az előzetesen közölt és az elemzők által is várt 50,3 pontot.

A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe a végleges adat szerint 62,9 pontra emelkedett a márciusban mért 62,5 pontról. A kereslet növekedésének hatására áprilisban már a második egymást követő hónapban ért el rekordszintet a feldolgozóipari BMI.

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett összetett beszerzésimenedzser-index 53,8 pontra ugrott áprilisban az előző havi 53,2 pontról. Ez tavaly július óta a legjobb érték, és meghaladja az előzetesen közölt, egyben és az elemzők által várt is 53,7 pontot.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált ágazat vagy alszektor növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi. Az előzőnél nagyobb 50 pont feletti érték a növekedés gyorsulására utal.

Európában a koronavírus-járvány harmadik hulláma arra kényszerítette több ország kormányát, hogy vezesse vissza fertőzés terjedésének megfékezését célzó zárlatokat. A gyárak azonban nagyrészt nyitva maradtak, a szolgáltatóipar pedig alkalmazkodott a helyzethez.

Az áprilisi felmérés adatai azt mutatják, hogy az euróövezet kilábal a duplaaljú recesszióból a második negyedévben

– kommentálta a tanulmány megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza.

Hozzátette, hogy a feldolgozóipar fellendülését a hazai és az exportpiacokon egyaránt megugró kereslet táplálja, és a jelek szerint a szolgáltatási szektor is visszatért a növekedéshez.

Chris Williamson

Ugyanakkor az ellátási láncokban a járvány miatt keletkezett zavarok az árak robbanásszerű emelkedéséhez vezettek a feldolgozóipari vállalatok számára. A kompozit ráfordítási árindex 61,9 pontról 64,0 pontra ugrott, ami 10 éve a legmagasabb érték.

Miközben a gazdaság élénkülése magával hozta az inflációs nyomások erősödését, egyelőre úgy tűnik, hogy ez jórészt a feldolgozóiparra korlátozódik. A szolgáltatási szektor költségei, amelyek az Európai Központi Bank által szorosan figyelt maginflációs mutatók fő összetevőjét képezik, csak szerény ütemben nőttek” – mutatott rá Williamson.

Bár az euróövezetben az oltási programok nehezen, problémákkal indultak, mostanra felpörögtek, és a szolgáltató cégek körében javult az optimizmus. Az üzleti várakozások indexe 67,4 pontról 68,4 pontra emelkedett, ami több mint egy évtizede a legmagasabb érték.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.