Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Recycling. Hiába szelektálunk
No menu items!

Recycling. Hiába szelektálunk

Kép: FKF honlap

A szelektíven gyűjtött szemét elenyésző része hasznosul csupán. A műanyag estében különösen rossz a helyzet. Erről a feldolgozott anyag minőségromlása és a túlzóan szigorú jogszabályok tehetnek.

Sok hűhó semmiért

Európában a háztartási és az ipari hulladék 70 százalékát szelektíven gyűjtjük össze. A szemétnek mégis csak a töredéke hasznosul újra. A szeletíven gyűjtött hulladék nagy része az égetőkben végzi.

Értékcsökkentő újrahasznosítás Kép/Forrás/pinclipart.com

Az ipar, különösen az olajcégek sok pénzt áldoznak arra, hogy az újrahasznosítás sikertörténetként éljen a köztudatban. Így a legnagyobb szennyezők elhitetik a fogyasztókkal, hogy tiszta lelkiismerettel vásárolhatnak a súlyosan környezetterhelő alapanyagokból, leginkább plasztik termékeket. A valóság azonban kijózanító.  A tények meglepetésként hathatnak.

Az alacsony újrafeldolgozási arány legfőbb oka, hogy az anyagok többsége második életében a szignifikáns minőségromlása miatt csak korlátozottan használható. Ezt írja le a downcycling, magyarul értékcsökkentő újrahasznosítás kifejezés.  Jó példa erre a papír: a hófehér, jó minőségű fénymásolópapírból recycling után csak újságpapír, papírszatyor vagy kartondoboz lehet.

Megtévesztő számok

Kommunális hulladékot távolítanak el munkagépekkel a Tiszából Vásárosnaményban 2021. február 6-án. Áradt a Tisza, a folyó felső szakaszára újra nagy mennyiségű kommunális hulladék érkezik
Kép/MTI/Balázs Attila

Európában a szelektív hulladékgyűjtésben Luxemburg vezet 83 százalékos aránnyal. A második, alig lemaradva Franciaország (82%), a harmadik pedig Belgium (78%). Ausztriában 71, Németország 68 százalék az elválasztva gyűjtött hulladék aránya. Régiónkból Csehország vezet 66 százalékkal. Mi, magyarok a szemét 49 százaléka gyűjtjük különválasztva. Ezzel a hátsó harmadban vagyunk a kontinensen. Közvetlenül előttünk a dánok (51%), utánunk az olaszok (47%) állnak a ranglistán. A sereghajtó Ciprus és Románia, mindössze 20, illetve 18 százalékos aránnyal. Az EU átlaga 59 százalék.

Egész más képet mutat az újrahasznosítás. Az EU-ban 45 százalékos az arány. A ’zöld fordulat’ keretében elfogadott cél 2025-ig 55 százalék, majd 2030-ig 65.

Hogy jelentős különbség van a szelektív gyűjtés és a tényleges újrahasznosítás között, azt jól mutatják például a német számok. Valamennyi szelektíven gyűjtött szemetet figyelembe véve Németországban a legnagyobb az újrahasznosítási arány az EU-ban. A szelektíven gyűjtött hulladék 66 százalékát hasznosítják újra. Ennek ellenére a német háztartásokban 2019-ben képződött 5,2 millió tonna műanyag szemét 60 százaléka csak ’energetikai újrahasznosításra’ került. A jól hangzó kifejezés valójában elégetést jelent. Sokatmondó az is, hogy az 5,2 millió tonna plasztik szemétben mindössze 0,9 millió tonna volt a már legalább második életét élő műanyag, ami 17 százalékos arányt jelent.

Az újrahasznosítás terén az osztrákok a másodikok (58%) a szlovének pedig a harmadikok (56%). A sereghajtó Románia (13%) és Málta (7%).

A minőségromlás elkerülhetetlen

A viszonylag magas szelektív gyűjtési, de alacsony újrahasznosítási aránynak kisebb részt a recycling magas költsége az oka: minél jobb minőségű az újra előálló termék, annál drágább a folyamat, ergo gazdaságilag kevésbé éri meg. Nagyobb részt az akadályozza az újrahasznosítást, hogy a hulladék nagy része csak jelentős minőségromlással kelthető új életre.

Nem minden recycling, ami annak látszik

A műanyag kémiailag nézve szénhidrogén láncokból áll, amelyek minden újrahasznosításkor sérülnek, ezért az anyag veszít a tulajdonságaiból, tehát romlik a minősége. A kémiailag szükségszerű jelenséget fokozza, hogy a szűz műanyag gyártásakor különböző adalékanyagokat, például lágyítókat használnak fel, amelyeket az újrahasznosítás során nem lehet kinyerni. Ezért az újrahasznosított műanyag kémiailag szennyezett, fizikai tulajdonságai pedig soksor nem felelnek meg az ipar elvárásainak, például az újrahasznosított plasztikban található lágyító magas aránya miatt túl puha.

A szigorú előírások is gátolják az újrahasznosítást. A második életét élő plasztiknál nem lehet megállapítani, hogy az alapanyagnak milyen volt az összetétele, milyen adalékok kerültek bele első életében. Ezért sokszor nem felel meg az ipar számára előírt tisztasági szabályoknak.

Van megoldás, de alig kivitelezhető

Megoldás lenne mindent, így például a Szentkirályi ásványvíz PET-palackját a MIZO tejföl műanyag poharától elválasztva gyűjteni. Így pontosan ismert lenne a feldolgozásra kerülő plasztik összetételét. Az ilyen típusú gyűjtés azonba nem csak drága lenne, de a legtöbb esetben logisztikailag kivitelezhetetlen is.

A módszer csak nagyon kevés plasztik, mindenekelőtt a PET palackok esetében működik. Ezeket vásárolták fel hosszú éveken át világszerte a kínaiak és állítottak elő belőlük mindenekelőtt polár ruhadarabokkal. A világ legnépesebb országa a behozatali tilalom 2019-es életbe lépése előtt vevő volt a világ plasztik szemétének 56 százalékára!

A kivétel erősíti a szabályt

A recycling a papír és az üveg esetében valóban sikertörténet. Ennek leginkább fizikai oka van. A két anyag a plasztikkal ellentétben nem szenved el folyamatos minőségromlást. Az első újrahasznosítás során romlik ugyan a minősége, tehát fénymásolópapírból már csak újságpapír lehet, de a további újrahasznosítások után nem szenved már el érdemi állagrosszabbodást. Így az újságpapírt többször fel lehet használni újságpapírnak.

A szintén jól újrafelhasználható üveg esetén a tisztítás a legnagyobb probléma. Ez erős szennyezettség esetén költség- és időintenzív, ezért gazdaságilag ráfizetéses. Sőt, még a környezeti mérlege is negatív, mert túl sok víz és energia kell hozzá. Ezért például az olajosüveget jobb lenne nem a szelektív gyűjtőbe dobni.

Külön gyűjtik és eredményesen hasznosítják a gumit is. A minőségromlás azonban jelentős, aszfalt lesz belőle.

Zöld beruházás = újrahasznosítás

A világot elárasztó szemét redukálása illúzió az ipar közreműködésé nélkül. A termelő üzemek beruházásai a zöld termelés érdekében jelenleg leginkább az újrahasznosítási arány növelését jelentik. Ennek két módja van: a gyártási hulladék (post process recycling) és a végtermék (post consumer recycling) újrahasznosítás.

A műanyag fröccsöntők hulladéka

Közös bennük, hogy a termelő üzemeken kívül történnek. Amit tehát a fogyasztó leselejtezett nem a gyártóhoz kerül vissza újrahasznosításra. A recycling azt jelenti, hogy az üzemek a termeléshez újrahasznosított alapanyagot vásárolnak a hulladékfeldolgozóktól. Még a ’post process recycling’ estében is ritka a gyáron belüli újrahasznosítás. Bonyolult és drága lenne. A kevés kivétel egyike a fröccsöntés során keletkező műanyag szemét megolvasztása és az új plasztikhoz keverése.

A recyclingra a termelésben különösen igaz, hogy gazdaságilag ritkán kifizetődő. Ez mindenekelőtt a műanyagra vonatkozik. Egyrészt, a már említett romló minőség, másrészt, mert az új műanyaggranulátum olcsó.

További probléma, hogy az újrahasznosított anyagok gyakran nem teljesítik az összetételre vonatkozó előírásokat. Ezek például az autóiparban, leginkább tűzvédelmi okokból, különösen szigorúak: a szelektív kukába dobott PET-palack lehet új kabát, de nem szabad autóüléshuzatnak használni.

Gazdaságilag jobban megéri, azért nagy az újrahasznosítási arany a papírnál, az üvegnél és a fémnél. Utóbbi esetén ez a ritkafémek mellett az acélra és az alumíniumra is vonatkozik.

Lenne megoldás

Az újrahasznosítás technikai nehézségei és jogi akadályai miatt az igazi megoldás a környezetterhelő alapanyagok felhasználásának csökkentése lenne, aminek érdekében a jogalkotóknak is lépniük kellene.

Petrus Szabolcs

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Közzétették a családi adókedvezmény emelésének összegeit

Jövő év júliusától a beteg, illetve súlyosan fogyatékos eltartottak után a családi kedvezmény 100 000 forinttal növelt összegben vehető igénybe, 2026. januártól pedig eltartottanként 133 340 forinttal.

Az EKB csökkentette az irányadó kamatlábat

Az EKB döntése megfelel a többségi piaci várakozásoknak.

Meghalt Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár

Váratlanul elhunyt Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön.

Felborítja a magyar piacot a Temu új konkurenciája?

Egy új piactér megjelenése nem csak a vállalkozásokra, de a vásárlókra is hatással van, hiszen az új piaci szereplő nem olyan agresszív, mint akár a Temu, amelyet ma már kikerülni is nehezen tudunk, viszont nagyon jó árakat is tud nyújtani.

Hírek

15 milliárdos pénzügyi oktatási program indul

A 16-21 éves korosztály ingyenesen férhet hozzá számos, hasznos pénzügyi tudást biztosító anyaghoz.. Minden magyar előtt nyitott a pénzügyi tanulás lehetősége! Sőt a 16-21 éves fiatalok most ingyenes oktatást kapnak.

Szerda reggelre erősödött a forint árfolyama

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,1160 dollárról 1,1158 dollárra változott.

Felébredt a forint

Erősödött a forint kedd reggel a főbb devizákkal szemben...

Devizapiac – Erősödött a forint péntek reggelre

Az euró 1,1128 dollárt ért reggel 7 órakor a csütörtök kora esti 1,1112 dollár után.

II. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Zsidó Gasztronómiai Fesztivál

Megtekinthetik a csodálatos zsinagóga épületét és a tárlatvezetésen megismerhetik a történetét.

Indul az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0

Minden társadalom számára fontos lehet alternatív elektronikus fizetési megoldások kidolgozása a pénzforgalmi stabilitás és a monetáris szuverenitás érdekében.

Devizapiac – Erősödött kissé a forint hétfőn

Az eurót este hat órakor 394,00 forinton jegyezték a kora reggeli 394,26 forint után, a.

Kicsit, de erősödött péntek reggelre a forint

Erősödött péntek reggelre a forint.

Gazdaság

Az EKB csökkentette az irányadó kamatlábat

Az EKB döntése megfelel a többségi piaci várakozásoknak.

A Revolut magyarországi leánybankjának alapításáról

A Revolutnak továbbá felügyeleti adatszolgáltatási kötelezettséget is teljesítenie kellene az MNB felé.

Devizapiac – Erősödött kedden a forint

A forint az októberi kezdéshez képest gyengébben áll mindhárom devizával szemben, 0,7 százalékkal az euró, 2,8 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Erősödött a forint hétfőn

Az év eleje óta a forint 4,6 százalékkal gyengült az euróval, 5,8 százalékkal gyengült a dollárral és 3,2 százalékkal gyengült a svájci frankkal szemben.