Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A britek elismerik, hogy a Brexit bukás, de még reménykednek
No menu items!

A britek elismerik, hogy a Brexit bukás, de még reménykednek

Illusztráció: Bigstock

A Brexit nem volt sikeres – derül ki egy, a 2016-os támogatók körében végzett felmérésből. Ennek ellenére a többség úgy véli, hogy az EU-ból való kilépés még kifizetődő lesz.

A londoni székhelyű UK in a Changing Europe nevű agytröszt számára készített felmérés szerint csak a Brexit néhány támogatója bánja, hogy az Egyesült Királyság végül kilépett az EU-ból. A felmérés szerint a 2016-ban a Brexit mellett szavazók mindössze 16 százaléka szavazna másként mai szemmel nézve.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a támogatók elégedettek: ötből csak egy (18 százalék) gondolja úgy, hogy a Brexit sikeres volt. 30 százalék szerint sem jól, sem rosszul nem ment, 26 százalék szerint pedig még túl korai lenne megmondani. Mint ismert, a 2016. június 23-i szavazáson szűk többség, 52 százalék szavazott az Európai Unióból való kilépésre.

A UK in a Changing Europe online közvélemény-kutató reprezentatív felmérése 4005 embert kérdezett meg, akik közül több mint 1400-an a Brexitre szavaztak 2016-ban. A felmérés szerint a 2016-os Brexit-szavazók többsége (61 százaléka) úgy véli, hogy az EU-ból való kilépés hosszú távon megtérül. Sokan azonban azzal vádolták a politikusokat, hogy eddig nem végezték jól a dolgukat.

Sok kilépéspárti szavazó úgy véli, hogy a Brexit nem volt sikeres, mert a politikusok cserbenhagyták őket” – mondta Anand Menon, a UK in a Changing Europe igazgatója a Spiegel beszámolója szerint. A veszély az, hogy ez “a politikába és a politikusokba vetett bizalom eróziójához vezet” – tette hozzá.

Ezzel párhuzamosan a Brexit hívei tagadják a gazdasági helyzetre gyakorolt negatív következményeket.

Az Egyesült Királyság jelenleg olyan gazdasági problémákkal küzd, mint a magas infláció és a magas megélhetési költségek. A fogyasztói árak inflációja májusban ismét 8,7 százalékos volt a tavalyi év azonos hónapjához képest. A közgazdászok arra számítanak, hogy Nagy-Britanniában súlyosabb és hosszabb gazdasági válság várható, mint más országokban.

A szakértők úgy látják, hogy a Brexit a teher része: egy tanulmány szerint 2030-ig minden egyes brit munkavállalónak évi 470 fontjá fog kerülni, és “széles körű negatív következményekkel jár a brit versenyképességre és a kereskedelemre nézve“.

Ezzel szemben a mostani felmérésben a Brexit 2016-os támogatóinak kevesebb mint egyharmada (29 százalék) vélte úgy, hogy az EU-ból való kilépés negatív gazdasági hatással lenne az Egyesült Királyságra.

Ugyanakkor nagy a Brexit-fáradtság. 2019-ben az akkori miniszterelnök, Boris Johnson választási plakátjaira a “Get Brexit Done” feliratot írta, azt hirdetve, hogy ő befejezi a Brexitet. De hét évvel a szavazás után a kérdés még mindig velünk van. Azok körében, akik akkor a Brexit mellett voltak, 72 százalék értett egyet azzal a kijelentéssel: “Bárcsak abbahagynánk a Brexitről való beszédet“.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.