Kezdőlap Világgazdaság A britek elismerik, hogy a Brexit bukás, de még reménykednek
No menu items!

A britek elismerik, hogy a Brexit bukás, de még reménykednek

Illusztráció: Bigstock

A Brexit nem volt sikeres – derül ki egy, a 2016-os támogatók körében végzett felmérésből. Ennek ellenére a többség úgy véli, hogy az EU-ból való kilépés még kifizetődő lesz.

A londoni székhelyű UK in a Changing Europe nevű agytröszt számára készített felmérés szerint csak a Brexit néhány támogatója bánja, hogy az Egyesült Királyság végül kilépett az EU-ból. A felmérés szerint a 2016-ban a Brexit mellett szavazók mindössze 16 százaléka szavazna másként mai szemmel nézve.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a támogatók elégedettek: ötből csak egy (18 százalék) gondolja úgy, hogy a Brexit sikeres volt. 30 százalék szerint sem jól, sem rosszul nem ment, 26 százalék szerint pedig még túl korai lenne megmondani. Mint ismert, a 2016. június 23-i szavazáson szűk többség, 52 százalék szavazott az Európai Unióból való kilépésre.

A UK in a Changing Europe online közvélemény-kutató reprezentatív felmérése 4005 embert kérdezett meg, akik közül több mint 1400-an a Brexitre szavaztak 2016-ban. A felmérés szerint a 2016-os Brexit-szavazók többsége (61 százaléka) úgy véli, hogy az EU-ból való kilépés hosszú távon megtérül. Sokan azonban azzal vádolták a politikusokat, hogy eddig nem végezték jól a dolgukat.

Sok kilépéspárti szavazó úgy véli, hogy a Brexit nem volt sikeres, mert a politikusok cserbenhagyták őket” – mondta Anand Menon, a UK in a Changing Europe igazgatója a Spiegel beszámolója szerint. A veszély az, hogy ez “a politikába és a politikusokba vetett bizalom eróziójához vezet” – tette hozzá.

Ezzel párhuzamosan a Brexit hívei tagadják a gazdasági helyzetre gyakorolt negatív következményeket.

Az Egyesült Királyság jelenleg olyan gazdasági problémákkal küzd, mint a magas infláció és a magas megélhetési költségek. A fogyasztói árak inflációja májusban ismét 8,7 százalékos volt a tavalyi év azonos hónapjához képest. A közgazdászok arra számítanak, hogy Nagy-Britanniában súlyosabb és hosszabb gazdasági válság várható, mint más országokban.

A szakértők úgy látják, hogy a Brexit a teher része: egy tanulmány szerint 2030-ig minden egyes brit munkavállalónak évi 470 fontjá fog kerülni, és “széles körű negatív következményekkel jár a brit versenyképességre és a kereskedelemre nézve“.

Ezzel szemben a mostani felmérésben a Brexit 2016-os támogatóinak kevesebb mint egyharmada (29 százalék) vélte úgy, hogy az EU-ból való kilépés negatív gazdasági hatással lenne az Egyesült Királyságra.

Ugyanakkor nagy a Brexit-fáradtság. 2019-ben az akkori miniszterelnök, Boris Johnson választási plakátjaira a “Get Brexit Done” feliratot írta, azt hirdetve, hogy ő befejezi a Brexitet. De hét évvel a szavazás után a kérdés még mindig velünk van. Azok körében, akik akkor a Brexit mellett voltak, 72 százalék értett egyet azzal a kijelentéssel: “Bárcsak abbahagynánk a Brexitről való beszédet“.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.