Kezdőlap HR A gyengébbik nem az USA-ban sem gyengébb
No menu items!

A gyengébbik nem az USA-ban sem gyengébb

Zita Delevic a Budapest Bank HR menedzsereként ment az USA-ba, ahol ma saját cégét, a PebbleJam vezetői tanácsadót irányítja.

Delevic Zita számára 1999-ben, az USA-ba érve az első kulturális sokk az volt, amikor a Budapest Bank anyavállalatánál, a General Electricnél megtapasztalta az Amerikában megszokott, kíméletlen pörgést. Azt, hogy ott semmi nem eléggé jó. Még többet dolgozva, még jobban, még többet, még gyorsabban kell elérni. Magyar szemmel hihetetlen ez a verseny – elemzi élményeit -, a HR területen, főnököm a vezérigazgató-helyettes volt, aki már egy apró lazításnál mindenkivel éreztette: nem csinálod? oké, jön a helyedre más.

Itthon, máig nem alakult ki ehhez hasonlóan éles konkurenciaharc – mondja. – Viszont a magyar menedzserek többsége is jól alkalmazkodik a hazai üzleti kultúrához, ami azonban több területen is fejletlenebb az USA-ban megszokottnál. Az egyik legjellemzőbb példa az ügyfélszolgálat: amíg az USA-ban minden a vevőről szól, nálunk sokfelé még mindig szükséges rosszként tekintenek rá. Igaz ez a belső, vállalati viszonyokra is, ami nem segíti, hogy a munkatársak a lehető leghamarabb választ kapjanak kérdéseikre, orvosolni tudják esetleges panaszaikat.

Amerikában is előfordul, hogy a főnök nem vonja be a középvezetőket a döntéshozatalba, nem hatalmazza fel őket arra, hogy felelősséget vállaljanak a saját munkájukért és ennek hosszabb távon majdnem mindig negatív hatásai lesznek – ilyenkor veszik igénybe az én tanácsaimat – magyarázza a vezetői tanácsadónő. – Pedig a maga területén bármilyen szintű vezető csak akkor lehet eredményes, ha megfelelő döntési jogkörrel rendelkezik. A komoly üzleti kultúrával rendelkező cégek ezért felismerték: hiába jönnek az eredmények, baj van, ha a cégen belül érződik a feszültség és megkezdődik a jó szakemberek elvándorlása. Ilyenkor, a munkatársakat is meginterjúvolva készítek olyan előzetes felmérést, amiből hamar kiderül, hogy az adott autokratikus vezető képes-e változtatni a gyakorlatán. Ha nem, akkor az ő személye a siker gátja, amin változtatni kell…

Zita Delevic szerint a jó menedzser magas szakmai tudással, kiforrott értékrendszerrel rendelkezik. Megfelelő önismerete van, tisztában van az erősségeivel, gyengeségeivel és éppen ezért magabiztos. Van jövőképe, víziója és a megvalósításához szükséges stratégiával is rendelkezik. Megfelelő csapata van és tudja miként kell azt motiválni -, mert hosszútávon senki nem lehet sikeres egyedül.

A magyar származású coach szerint, egy jó vezetőnek rengeteget kell olvasnia a szakirodalmat ahhoz, hogy napra kész legyen. Emellett érdemes eljárnia az adott terület szakmai közösségeibe, eseményeire is, ami az ismeretszerzés mellett, a kapcsolatrendszert is erősíti. Ugyanakkor Amerikában is azt látja, hogy a női vezetők eleve nem hisznek eléggé magukban és így gyakran alulpozicionálják magukat. Pedig meggyőződése szerint, a pozitív női energiákkal, a mai, férfias világban jobban előbbre lehetne vinni a dolgokat.

Úgy látja, hogy a magyarországi menedzserkultúra fejlődésében nagy szerepük van a hazánkba telepedett multiknak, ami jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy – amint azt Zita Delevic példája is igazolja –ma már természetesnek számít, ha egy magyar vezető nyugaton menedzseri megbízást kap és sikereket ér el.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: februárban 8,7 százalékkal visszaesett az ipari termelés

2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

A Wizz Air 14 milliárd eurós ügyfélelégedettségi programot indít

Elindítja Customer First elnevezésű programját a Wizz Air, a légitársaság a következő három évben javítja az ügyfélélményt, a járatok pontosságát, a szolgáltatást, illetve befektet az innovációba és biztosítja a megfizethető repülőjegyeket.

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet