Kezdőlap Világgazdaság Japán jóváhagyta a Brexit utáni kereskedelmi megállapodást Nagy-Britanniával, de...
No menu items!

Japán jóváhagyta a Brexit utáni kereskedelmi megállapodást Nagy-Britanniával, de…

A japán parlament jóváhagyta a Nagy-Britanniával nemrég megkötött szabadkereskedelmi megállapodást, amely a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokat szabályozza Nagy-Britanniának az Európai Unióból való kilépését (Brexit) követően. Az autógyárak kétségei.

A Tokióban október végén Motegi Tosimicu japán külügyminiszter és Liz Truss nemzetközi kereskedelemért felelős brit miniszter által aláírt megállapodást még Nagy-Britanniában is jóvá kell hagyni annak érdekében, hogy életbe lépjen – a tervek szerint -2021. január 1-jén.

Motegi Tosimicu és Liz Truss megállapodása még nem ért révbe

A kevesebb mint öt hónapon belül elért egyezményt mindkét ország sietett aláírni, tekintettel az átmeneti időszak lejártára. Miután ugyanis az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az Európai Unióból, távozásának napján 11 hónapos, vagyis december 31-ig tartó átmeneti időszak kezdődött azzal a céllal, hogy legyen idő a megállapodásra a majdani kétoldalú együttműködés feltételrendszeréről, mindenekelőtt egy szabadkereskedelmi egyezményről.

Ha az említett megállapodás nem lép időben hatályba, az nagyobb vámtarifákat jelenthet mindkét ország számára.

Az új egyezmény fokozatosan csökkenti a japán motorkocsik importjára vonatkozó brit vámtarifákat 2026-ig, amikor is a tervek szerint teljesen megszűnik – csakúgy, mint az EU és a Japán közti egyezmény értelmében -, és automatikusan megszünteti a japán eredetű vasúti gépekre és alkatrészekre vonatkozó vámtarifákat. A brit mezőgazdasági termékekre vonatkozó japán vámtarifák pedig ugyanazon a szinten maradnak, mint az EU-val való megállapodásban.

A digitális és pénzügyi szolgáltatások tekintetében a paktum ambiciózusabb, egyebek között megtiltja a kormányoknak, hogy a mesterséges technológiákban használt algoritmusok és titkosítási adatok felfedésére kötelezzék a vállalatokat.

A Nissan és a Toyota nem lehet teljesen nyugodt. Az autógyáraknak kétségei vannak. Bár a japán üzleti szektor nagy része üdvözölte az egyezményt, az Egyesült Királyságban és a kontinentális Európában egyaránt működő vállalatoknak kétségei vannak afelől, hogy Londonnak sikerül időben szabadkereskedelmi megállapodást kötnie az EU-val.

Az egyezmény nélkül megszűnhet az olyan japán autógyártók európai tevékenysége, mint a Nissan és a Toyota, amelyek az EU területén kiépített ellátási láncokból profitálnak (az egész térségből hozzáférnek alkatrészekhez, és az Egyesült Királyságban szereltetik össze a járműveket).

 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: februárban 8,7 százalékkal visszaesett az ipari termelés

2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

A Wizz Air 14 milliárd eurós ügyfélelégedettségi programot indít

Elindítja Customer First elnevezésű programját a Wizz Air, a légitársaság a következő három évben javítja az ügyfélélményt, a járatok pontosságát, a szolgáltatást, illetve befektet az innovációba és biztosítja a megfizethető repülőjegyeket.

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet