Az Egyesült Államok átlagos hosszú távú jelzáloghitel-kamatlábai ismét megugrottak, és közel 14 éve a legmagasabb szintre emelkedtek, még több potenciális vásárlót kiszorítva a piacról.
A jelzáloghiteleket felvásárló cég, a Freddie Mac jelentése szerint a 30 éves kamatláb 5,89 százalékra ugrott a múlt heti 5,66 százalékról. Ez a legmagasabb hosszú távú kamatláb 2008 novembere óta, közvetlenül azóta, hogy az ingatlanpiac összeomlása elindította a nagy recessziót. Egy évvel ezelőtt a ráta 2,88 százalék volt.
A 15 éves, fix kamatozású jelzáloghitelek átlagos kamatlába – amely népszerű a lakásukat refinanszírozni szándékozók körében – 5,16 százalékra emelkedett a múlt heti 4,98 százalékról. Ez az első alkalom, hogy a 15 éves kamatláb 2009 óta 5 százalék fölé emelkedett, amikor az ingatlanpiac többéves visszaesésbe került. Tavaly ilyenkor a kamatláb 2,19 százalék volt.
Az emelkedő kamatlábak – részben az amerikai jegybanknak (Fed) az infláció megfékezésére irányuló agresszív törekvésének eredményeként – lehűtötték az évek óta forrongó ingatlanpiacot.
Az Al Jazeera beszámolója szerint ezzel sok potenciális lakásvásárlót kiszorítanak a piacról, mivel a magasabb kamatlábak több száz dollárral növelték a havi jelzáloghitel-törlesztést. Az ingatlanügynökök országos szövetsége szerint az Egyesült Államokban a használt lakások eladásai már hat hónapja csökkennek.
Ugyanakkor a jelzálogkamatok nem feltétlenül tükrözik a Fed kamatemeléseit, hanem inkább a 10 éves kincstárjegy hozamát követik. Ezt számos tényező befolyásolja, többek között a befektetők jövőbeli inflációs várakozásai és az amerikai kincstárjegyek iránti globális kereslet.
Múlt csütörtökön Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke megismételte, hogy a Fed eltökélt szándéka, hogy a 2,25-2,75 százalékos sávban mozgó rövid távú kamatláb emelésével csökkentse a jelenleg négy évtizedes csúcs közelében lévő 8,5 százalékos inflációt, még akkor is, ha erőfeszítései ennek következtében gyengítik a gazdaságot és a munkaerőpiacot.
Infláció és jelzálogkamatok
A Fed idén már négyszer emelte rövid távú irányadó kamatlábát, és Powell Fed-elnök azt mondta, hogy a jegybanknak valószínűleg elég magasan kell tartania a kamatlábakat ahhoz, hogy “egy ideig” lassítsa a gazdaságot, és így szelídítse meg az elmúlt 40 év legsúlyosabb inflációját.
Legutóbb, amikor a Federal Reserve a mostanihoz hasonlóan magas inflációval szembesült – az 1980-as évek elején -, kétszámjegyű szintre emelte a kamatlábakat, és ezzel mély recessziót és meredeken emelkedő munkanélküliséget okozott. Múlt csütörtöki megszólalásában Powell azt sugallta, hogy ezúttal a Fednek közel sem kell ilyen messzire mennie.
“Úgy gondoljuk, hogy el tudjuk kerülni azokat a nagyon magas társadalmi költségeket, amelyeket Paul Volcker és a Fed kénytelen volt játékba hozni, hogy visszaszorítsa az inflációt” – mondta Powell a Cato Institute-ban adott interjújában, utalva a Fed korábbi elnökére, aki az 1980-as évek elején nagyjából 19 százalékra küldte a rövid lejáratú hitelkamatokat, hogy megfékezze a kirívóan magas inflációt.
A kormány jelentése szerint az amerikai gazdaság 0,6 százalékos éves ütemben zsugorodott áprilistól júniusig, ami a második egymást követő negyedévben jelent gazdasági zsugorodást, vagyis megfelel a recesszió egyik informális jelének. A legtöbb közgazdász azonban azt mondta, kétli, hogy a gazdaság recesszióban van vagy annak küszöbén áll, mivel az amerikai munkaerőpiac továbbra is erős.
A munkanélküli segélykérelmek a múlt héten május óta a legalacsonyabb szintre estek, annak ellenére, hogy a Fed az infláció megfékezésére tett lépéseket, ami általában a munkaerőpiacot is hajlamos lehűteni.