Kezdőlap Világgazdaság A magas jelzáloghitel-kamat a potenciális vásárlókat is kiszorítja a piacról Amerikában
No menu items!

A magas jelzáloghitel-kamat a potenciális vásárlókat is kiszorítja a piacról Amerikában

Az Egyesült Államokban a használt lakások eladásai már hat hónapja csökkennek. Illusztráció: Bigstock

Az Egyesült Államok átlagos hosszú távú jelzáloghitel-kamatlábai ismét megugrottak, és közel 14 éve a legmagasabb szintre emelkedtek, még több potenciális vásárlót kiszorítva a piacról.

A jelzáloghiteleket felvásárló cég, a Freddie Mac jelentése szerint a 30 éves kamatláb 5,89 százalékra ugrott a múlt heti 5,66 százalékról. Ez a legmagasabb hosszú távú kamatláb 2008 novembere óta, közvetlenül azóta, hogy az ingatlanpiac összeomlása elindította a nagy recessziót. Egy évvel ezelőtt a ráta 2,88 százalék volt.

A 15 éves, fix kamatozású jelzáloghitelek átlagos kamatlába – amely népszerű a lakásukat refinanszírozni szándékozók körében – 5,16 százalékra emelkedett a múlt heti 4,98 százalékról. Ez az első alkalom, hogy a 15 éves kamatláb 2009 óta 5 százalék fölé emelkedett, amikor az ingatlanpiac többéves visszaesésbe került. Tavaly ilyenkor a kamatláb 2,19 százalék volt.

Az emelkedő kamatlábak – részben az amerikai jegybanknak (Fed) az infláció megfékezésére irányuló agresszív törekvésének eredményeként – lehűtötték az évek óta forrongó ingatlanpiacot.

Az Al Jazeera beszámolója szerint ezzel sok potenciális lakásvásárlót kiszorítanak a piacról, mivel a magasabb kamatlábak több száz dollárral növelték a havi jelzáloghitel-törlesztést. Az ingatlanügynökök országos szövetsége szerint az Egyesült Államokban a használt lakások eladásai már hat hónapja csökkennek.

Ugyanakkor a jelzálogkamatok nem feltétlenül tükrözik a Fed kamatemeléseit, hanem inkább a 10 éves kincstárjegy hozamát követik. Ezt számos tényező befolyásolja, többek között a befektetők jövőbeli inflációs várakozásai és az amerikai kincstárjegyek iránti globális kereslet.

Múlt csütörtökön Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke megismételte, hogy a Fed eltökélt szándéka, hogy a 2,25-2,75 százalékos sávban mozgó rövid távú kamatláb emelésével csökkentse a jelenleg négy évtizedes csúcs közelében lévő 8,5 százalékos inflációt, még akkor is, ha erőfeszítései ennek következtében gyengítik a gazdaságot és a munkaerőpiacot.

Infláció és jelzálogkamatok

A Fed idén már négyszer emelte rövid távú irányadó kamatlábát, és Powell Fed-elnök azt mondta, hogy a jegybanknak valószínűleg elég magasan kell tartania a kamatlábakat ahhoz, hogy “egy ideig” lassítsa a gazdaságot, és így szelídítse meg az elmúlt 40 év legsúlyosabb inflációját.

Jerome Powell

Legutóbb, amikor a Federal Reserve a mostanihoz hasonlóan magas inflációval szembesült – az 1980-as évek elején -, kétszámjegyű szintre emelte a kamatlábakat, és ezzel mély recessziót és meredeken emelkedő munkanélküliséget okozott. Múlt csütörtöki megszólalásában Powell azt sugallta, hogy ezúttal a Fednek közel sem kell ilyen messzire mennie.

Úgy gondoljuk, hogy el tudjuk kerülni azokat a nagyon magas társadalmi költségeket, amelyeket Paul Volcker és a Fed kénytelen volt játékba hozni, hogy visszaszorítsa az inflációt” – mondta Powell a Cato Institute-ban adott interjújában, utalva a Fed korábbi elnökére, aki az 1980-as évek elején nagyjából 19 százalékra küldte a rövid lejáratú hitelkamatokat, hogy megfékezze a kirívóan magas inflációt.

A kormány jelentése szerint az amerikai gazdaság 0,6 százalékos éves ütemben zsugorodott áprilistól júniusig, ami a második egymást követő negyedévben jelent gazdasági zsugorodást, vagyis megfelel a recesszió egyik informális jelének. A legtöbb közgazdász azonban azt mondta, kétli, hogy a gazdaság recesszióban van vagy annak küszöbén áll, mivel az amerikai munkaerőpiac továbbra is erős.

A munkanélküli segélykérelmek a múlt héten május óta a legalacsonyabb szintre estek, annak ellenére, hogy a Fed az infláció megfékezésére tett lépéseket, ami általában a munkaerőpiacot is hajlamos lehűteni.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet