Kezdőlap Hírek A NATO bővülését hozza az ukrajnai orosz invázió?
No menu items!

A NATO bővülését hozza az ukrajnai orosz invázió?

Egy nemrégiben végzett felmérés szerint a finnek több mint kétharmada támogatja a csatlakozást. Fotó: Bigstock

Vlagyimir Putyin azt remélte, hogy Ukrajna lerohanása a NATO széthullását eredményezi. Ezzel szemben a szövetség új lendületet kapott, sőt bővülhet is, ugyanis Finnország és Svédország még az idén csatlakozhat a nyugati szövetséghez.

Sanna Marin finn miniszterelnök a múlt héten közölte, hogy Helsinki a következő hetekben dönt arról, hogy kéri-e a felvételét a NATO-ba. Az ország parlamentje a tervek szerint ezen a héten vitázik. Finnország mellett a közeli Svédország is hajlik a csatlakozásra, a helyi média szerint Stockholm hónapokon belül tagságot kérhet.

Természetesen Oroszország ezt nem veszi jó néven. “Ha Svédország és Finnország csatlakozik a NATO-hoz, a szövetség Oroszországgal közös szárazföldi határainak hossza több mint kétszeresére nő” – mondta a múlt héten Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök.

Figyelmeztetett, hogy Oroszország “Iskanderek, hiperszonikus fegyverek és nukleáris fegyverzettel ellátott hajók telepítésével fog visszavágni, szó szerint karnyújtásnyira a saját otthonuktól“.

De az ilyen fenyegetések csak aláhúzzák a csatlakozás mellett szóló érveket – áll a The Wall Street Journal szerkesztőségi véleménycikkében.

Svédország és Finnország tagja az Európai Uniónak, de mint történelmileg semleges nemzetek, inkább távolságot tartanak a NATO-tól. Évekig a svédek körülbelül egyharmada akarta csak a csatlakozást, a finnek pedig még szkeptikusabbak voltak. Az invázió óta azonban nőtt a csatlakozás támogatottsága. Egy nemrégiben végzett felmérés szerint a finnek több mint kétharmada támogatja a csatlakozást.

A svéd és finn elit egy része tétovább. A múlt hónapban Magdalena Andersson svéd miniszterelnök felvetette, hogy a NATO-hoz való csatlakozás “tovább destabilizálná Európa e térségét és növelné a feszültséget“. Sok finn politikus szintén ambivalens. A közvélemény azonban látja az ukrajnai pusztítást, és felismeri, hogy ez velük is megtörténhet.

A finnek és a svédek azért mozdulnak a szövetség felé, mert úgy gondolják, hogy hosszú távon ez a legjobb út a békéhez. A balti államok tudják, hogy még nagyobb fenyegetésnek lennének kitéve, ha nem csatlakoztak volna a NATO-hoz. A lengyelek is így gondolják.

A csatlakozást az amerikai szenátusnak is jóvá kell hagynia, de a jóváhagyás mellett szóló érvek elsöprőek. Ugyanakkor a vita tanulságos lehet, és a Republikánus Párt kisszámú, de kitartóan elszigetelődő szárnyának ellenállására kell számítani. 2019-ben Rand Paul és Mike Lee szenátorok voltak az egyedüli szavazók Észak-Macedónia szövetségbe való felvétele ellen, és ezúttal más Trump-párti szenátorok is csatlakozhatnak hozzájuk.

Finnország és Svédország mégsem lenne szövetségi ingyenélő. Stratégiai elhelyezkedésük a Balti-tengeren kritikus lehet egy Oroszországgal való szélesebb körű konfliktusban. Finnország katonailag már most is a súlya fölött teljesít, a gazdag Svédország pedig megengedheti magának a bejelentett védelmi kiadások növelését. Egy biztonságos Európa, amely jobban képes megvédeni magát, amerikai érdekeket is szolgál.

Egyes konzervatívok ezzel szemben azzal érvelnek, hogy Washingtonnak inkább Kínára és a csendes-óceáni térségre kellene összpontosítania, mintsem új biztonsági kötelezettségeket vállalnia Európában.

De bármint is tesz a NATO, az USA-nak többet kell majd költenie a védelemre. Svédország és Finnország felvétele pedig vélhetően csökkentené a háború kockázatát – foglalja össze az amerikai gazdasági lap.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.