Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A világban csúcsra tör az infláció, de Japánban úgy sem emelkedik, hogy...

A világban csúcsra tör az infláció, de Japánban úgy sem emelkedik, hogy a központi bank szeretné

Februárban az áremelkedés az 1 százalékot sem érte el Japánban. Illusztráció: Bigstock

Miközben a világ az elmúlt évtizedek legsúlyosabb inflációjával küzd, még mindig van egy ország, ahol az árak nem emelkednek olyan gyorsan, ahogy a központi bank szeretné, és a kamatlábak nulla körül ragadtak.

Ez Japán, ahol a friss kormányzati adatok szerint februárban az árak 0,9 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, és valójában csökkentek, ha az élelmiszerek és az energia árát nem vesszük figyelembe. Az adatokra reagálva a Bank of Japan (BOJ) megerősítette ultrarugalmas monetáris politikáját.

Kuroda Haruhiko

A központi bank kormányzója, Kuroda Haruhiko a The Wall Street Journal beszámolója szerint azt mondta, hogy az infláció átmenetileg elérheti a bank 2 százalékos célját még az idén az olyan nyersanyagok, mint az olaj magasabb világpiaci árai miatt. De “ez nem jelenti azt, hogy elértük az inflációs célunkat” – mondta, hozzátéve, hogy az ilyen mértékű infláció “nem utal arra, hogy változtatni kellene a jelenlegi monetáris politikán“.

Japán megdöbbentő képet mutat az Egyesült Államokkal szemben, ahol az infláció februárban négy évtizedes csúcsra, 7,9 százalékra emelkedett, a Federal Reserve pedig több mint három éve először emelte a kamatlábakat. Más nagy központi bankok is hasonlóan cselekszenek, a Bank of England márciusban már a harmadik egymást követő ülésén emelte a kamatokat.

Ugyanakkor Japánban egyesek úgy vélik, hogy az inflációs nyugalom hamarosan megszakadhat.

A McDonald’s Holdings Co. Japan, amely a McDonald’s éttermeket üzemelteti Japánban, a múlt héten emelte a hamburgerek, sajtburgerek, a McNuggets és néhány más termék árát, a búza, a marhahús és az energia magasabb költségeire hivatkozva. Egy sima sajtburger mostantól 140 jen helyett 160 jenbe, azaz 1,35 dollárnak megfelelő összegbe kerül.

További felfelé irányuló nyomás várható, ahogy a kőolaj és a földgáz magasabb ára beszűrődik a japán gazdaságba. A jen pedig hatéves mélypont közelében van a dollárral szemben, ami azt jelenti, hogy az olaj, a földgáz és a hamburgerhez szükséges marhahús importja jenben kifejezve akkor is többe kerül Japánnak, ha a dollárár nem változik.

Ivasita Mari

A vállalatoknak, különösen azoknak, amelyeknek globális üzletáguk van, nincs más választásuk, mint árat emelni, mert más nemzetekbeli versenytársaik áthárították a magasabb költségeket” – mondta Ivasita Mari, a Daiwa Securities közgazdásza.

A Bank of Japan azonban nem hajlik arra, hogy megelőző csapást mérjen, amíg az infláció a célérték alatt marad. Amiben Japán különbözik az Egyesült Államoktól, az a fogyasztói kereslet hiánya, ami szorosan összefügg a lassú vagy nem létező bérnövekedéssel.

A felszínen inflációsnak tűnhet, de a valóságban a nyomás inkább deflációs” – mondta Nagai Sigeto, az Oxford Economics közgazdásza és a BOJ korábbi tisztviselője. Szerinte a vállalatok többet fizetnek az energiáért és az alapanyagokért, de nehezen tudják áthárítani ezeket a költségeket a fogyasztókra.

Nagai Sigeto

A Bank of Japan egyelőre továbbra is mínusz 0,1 százalékos rövid távú kamatlábat céloz meg, és a 10 éves japán államkötvény hozamát nulla körül kívánja tartani, szemben a 10 éves amerikai kincstárjegyek jelenlegi több mint 2 százalékos hozamával.

Kuroda kormányzó azt mondta, hogy az árak valószínűleg gyorsabb ütemben fognak emelkedni április után, amikor a mobiltelefon-szolgáltatások tavalyi árcsökkentésének hatása megszűnik.

Az inflációt a világban nagyrészt az energiaárak hirtelen emelkedése okozta a közelmúltban, amelyet Oroszország ukrajnai inváziója váltott ki. Ez nem az a forgatókönyv, amelyet a Bank of Japan szeretne: robusztus fogyasztói kereslet és széles körű gazdasági bővülés, amely minden bért és árat megemel.

Egy ilyen helyzetben a Japán Bank vonakodna attól, hogy kamatemeléssel szorítsa le a növekedést, ami tovább csökkenthetné a fogyasztói keresletet.

Még a McDonald’s is óvatosan játszik az árakkal. Míg a sima sajtburgerért körülbelül 17 centtel többet kérnek, addig a dupla sajtburgerért csak feleannyival kell többet fizetni.

A Big Mac pedig egyáltalán nem drágul: továbbra is 390 jen, azaz 3,29 dollár, ami az amerikai McDonald’s éttermekben felszámított 5 dolláros vagy annál is magasabb árakhoz képest igen kedvező.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítás elleni küzdelemben

 A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) együttműködve részt vett a nemzetközi OPSON műveletben, amelyet az INTERPOL és az EUROPOL szervezett az élelmiszerhamisítás elleni küzdelem jegyében.

Nem emel árat a Magyar Telekom

Nem érvényesíti az inflációkövető díjkorrekciót a Magyar Telekom.

Nacsa Lőrinc: elindult a Szülőföldön Magyarul program

Elindult kedden a Szülőföldön Magyarul program; az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen.

Ismeretterjesztő program a Magyar Termék védjegy témaköréről

A hazai áruk könnyű és egyértelmű azonosíthatóságát biztosító Magyar Termék védjegy témaköre 2024 őszétől szerepel az általános iskolai tantervben – a most induló ismeretterjesztő program még magasabb szintre emeli a védjegyekkel kapcsolatos tudásanyag elsajátítását.  
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.