Kezdőlap Világgazdaság A világban csúcsra tör az infláció, de Japánban úgy sem emelkedik, hogy...
No menu items!

A világban csúcsra tör az infláció, de Japánban úgy sem emelkedik, hogy a központi bank szeretné

Februárban az áremelkedés az 1 százalékot sem érte el Japánban. Illusztráció: Bigstock

Miközben a világ az elmúlt évtizedek legsúlyosabb inflációjával küzd, még mindig van egy ország, ahol az árak nem emelkednek olyan gyorsan, ahogy a központi bank szeretné, és a kamatlábak nulla körül ragadtak.

Ez Japán, ahol a friss kormányzati adatok szerint februárban az árak 0,9 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, és valójában csökkentek, ha az élelmiszerek és az energia árát nem vesszük figyelembe. Az adatokra reagálva a Bank of Japan (BOJ) megerősítette ultrarugalmas monetáris politikáját.

Kuroda Haruhiko

A központi bank kormányzója, Kuroda Haruhiko a The Wall Street Journal beszámolója szerint azt mondta, hogy az infláció átmenetileg elérheti a bank 2 százalékos célját még az idén az olyan nyersanyagok, mint az olaj magasabb világpiaci árai miatt. De “ez nem jelenti azt, hogy elértük az inflációs célunkat” – mondta, hozzátéve, hogy az ilyen mértékű infláció “nem utal arra, hogy változtatni kellene a jelenlegi monetáris politikán“.

Japán megdöbbentő képet mutat az Egyesült Államokkal szemben, ahol az infláció februárban négy évtizedes csúcsra, 7,9 százalékra emelkedett, a Federal Reserve pedig több mint három éve először emelte a kamatlábakat. Más nagy központi bankok is hasonlóan cselekszenek, a Bank of England márciusban már a harmadik egymást követő ülésén emelte a kamatokat.

Ugyanakkor Japánban egyesek úgy vélik, hogy az inflációs nyugalom hamarosan megszakadhat.

A McDonald’s Holdings Co. Japan, amely a McDonald’s éttermeket üzemelteti Japánban, a múlt héten emelte a hamburgerek, sajtburgerek, a McNuggets és néhány más termék árát, a búza, a marhahús és az energia magasabb költségeire hivatkozva. Egy sima sajtburger mostantól 140 jen helyett 160 jenbe, azaz 1,35 dollárnak megfelelő összegbe kerül.

További felfelé irányuló nyomás várható, ahogy a kőolaj és a földgáz magasabb ára beszűrődik a japán gazdaságba. A jen pedig hatéves mélypont közelében van a dollárral szemben, ami azt jelenti, hogy az olaj, a földgáz és a hamburgerhez szükséges marhahús importja jenben kifejezve akkor is többe kerül Japánnak, ha a dollárár nem változik.

Ivasita Mari

A vállalatoknak, különösen azoknak, amelyeknek globális üzletáguk van, nincs más választásuk, mint árat emelni, mert más nemzetekbeli versenytársaik áthárították a magasabb költségeket” – mondta Ivasita Mari, a Daiwa Securities közgazdásza.

A Bank of Japan azonban nem hajlik arra, hogy megelőző csapást mérjen, amíg az infláció a célérték alatt marad. Amiben Japán különbözik az Egyesült Államoktól, az a fogyasztói kereslet hiánya, ami szorosan összefügg a lassú vagy nem létező bérnövekedéssel.

A felszínen inflációsnak tűnhet, de a valóságban a nyomás inkább deflációs” – mondta Nagai Sigeto, az Oxford Economics közgazdásza és a BOJ korábbi tisztviselője. Szerinte a vállalatok többet fizetnek az energiáért és az alapanyagokért, de nehezen tudják áthárítani ezeket a költségeket a fogyasztókra.

Nagai Sigeto

A Bank of Japan egyelőre továbbra is mínusz 0,1 százalékos rövid távú kamatlábat céloz meg, és a 10 éves japán államkötvény hozamát nulla körül kívánja tartani, szemben a 10 éves amerikai kincstárjegyek jelenlegi több mint 2 százalékos hozamával.

Kuroda kormányzó azt mondta, hogy az árak valószínűleg gyorsabb ütemben fognak emelkedni április után, amikor a mobiltelefon-szolgáltatások tavalyi árcsökkentésének hatása megszűnik.

Az inflációt a világban nagyrészt az energiaárak hirtelen emelkedése okozta a közelmúltban, amelyet Oroszország ukrajnai inváziója váltott ki. Ez nem az a forgatókönyv, amelyet a Bank of Japan szeretne: robusztus fogyasztói kereslet és széles körű gazdasági bővülés, amely minden bért és árat megemel.

Egy ilyen helyzetben a Japán Bank vonakodna attól, hogy kamatemeléssel szorítsa le a növekedést, ami tovább csökkenthetné a fogyasztói keresletet.

Még a McDonald’s is óvatosan játszik az árakkal. Míg a sima sajtburgerért körülbelül 17 centtel többet kérnek, addig a dupla sajtburgerért csak feleannyival kell többet fizetni.

A Big Mac pedig egyáltalán nem drágul: továbbra is 390 jen, azaz 3,29 dollár, ami az amerikai McDonald’s éttermekben felszámított 5 dolláros vagy annál is magasabb árakhoz képest igen kedvező.

Új cafeteria és HR megoldások a versenyképesség növeléséhez

Konferencia 2025. január 24. Budapest Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** (Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 42-44)

2025 januártól új fejezet nyílt a Cafeteriában. Jelentősen bővült a kedvezményes adózású béren kívüli, valamint az adómentes juttatások köre. A NAV, a PwC, valamint a téma legjobb szakembereinek előadásai megmutatják, hogy egy új Cafeteria stratégiával hogyan növelheti a munkavállalók elkötelezettségét és cége versenyképességét. Tartson velünk! További információ és jelentkezés: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/uj-fejezet-nyilik-a-cafeteria-rendszerben-szakmai-konferencia/

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Egyre több vállalat választja a költséghatékony hibrid könyvelést

A hibrid könyvelésnek köszönhetően megszüntethetők a belső HR-kockázatok, hiszen szabadságok, betegségek esetén mindig elérhető egy magasan kvalifikált szakértő.

Kirgizisztán fontos agrárpartnere hazánknak

A minőségi magyar vetőmagnak és tenyészállatoknak fontos piaca lehet Kirgizisztán.

Fenntartható turizmusfejlesztés a szlovén-magyar határ menti régióban

A projekt első nemzetközi szakmai találkozójára 2025. január 15-én Hévízen került sor, a NaturMed Hotel Carbonában.

Átadták a Nemzet Gazdásza címet

A hazai agrárpolitika eredményességét az is jól mutatja, hogy az elmúlt tíz év alatt ez a családi gazdálkodói réteg bővült a legnagyobb mértékben.

Hírek

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama szerda reggel

Az euró 411,14 forintra erősödött 7 órakor a kedd esti 410,82 forintról.

Gazdaság

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.