Kezdőlap Egészség-ügy A vírusok hátrébb léptek, de még velünk vannak
No menu items!

A vírusok hátrébb léptek, de még velünk vannak

Bár a Covidról és annak mutációiról kevesebbet lehet hallani, mint a pandémia idején, azért a Covid és mellete más vírusfertőzések is velünk élnek még – mondja Dr. Majorosi Emese háziorvos, aki szerint akadnak még helyek, ahol van értelme használni a megfelelő maszkot.

– A jelenlegi időszakban milyen vírusok terjednek leginkább, mire kell a legjobban odafigyelni?

Dr. Majorosi Emese

– Most éppen azoknak a légúti vírusos fertőzéseknek az időszakát éljük, ami jelenti részben még a Covid-fertőzést, de ezen kívül az influenzaszerű megbetegedéseket is, ez utóbbiak fordulnak elő nagyobb számban. Néhány évente felkapta a fejét az RSV vírusfertőzés is, ami szintén egy légúti vírus. Hasonló tüneteket okoz, mint az influenza: torokfájás, nátha, köhögés, hörgőgyulladás, és mint a felső légúti hurutos megbetegedések, ez is lázzal járhat.

Az egyéb, ilyenkor szokásos influenza is okozhat panaszokat. Főleg akkor, amikor a családban kisgyerek van, aki közösségbe jár, és a szülők is elkaphatják, illetve tovább adhatják, ha nincs szigorú home office a munkahelyen. Az utazások kapcsán egy repülőút, egy vonatfülke, egy hajóút, vagyis a zárt tér jelent kockázatot, a hosszú órákon keresztül, ugyanabban a helyiségben történő jelenlét okán. Ez még akkor is megtörténhet, ha nincs mellettünk köhögős, náthás utas, akiről biztosan látjuk, hogy fertőzési forrást jelent. Gyakran ezek a vírusok csak lappanganak, vagy enyhe tüneteket okoznak, úgy, hogy nem is jelennek meg, de attól még fertőzőek lehetnek. Én azt javaslom, hogy ha valaki hosszabb távra utazik, és zárt térben több órát eltölt sok emberrel, akkor mindenképpen viseljen egy maszkot. Nem csak azért, hogy ne fertőzzön meg másokat, hanem hogy saját magát megvédje.

– FFP maszkot vagy textil maszkot ajánl?

– A textilmaszkok semmilyen védelmet nem nyújtanak. Nagyon trendik tudnak lenni, de egyáltalán nem töltik be azt a funkciót, amit egy egészségügyi segédeszköznek be kell töltenie. Minimum a sebészi papírmaszk a hatásos, de én elsősorban az FFP2 maszkot adnám magamra is, meg a családomra is. Tudom, hogy nehéz abban órákat eltölteni, de ezt most mindenképpen fontosnak tartom. Nem véletlen, hogy Ázsiában az emberek régóta hordanak az utcán is maszkot, és a Covid előtt nem értettük, hogy miért, de most már tudjuk.

– Az év elején azt lehetett hallani, hogy túl vagyunk a Covid nehezén. Valóban alábbhagyott?

– Mivel már megszűnt az állami PCR vizsgálat az alapellátás részére, ezért nem végzünk annyi tesztet. Ha a beteg megveszi a tesztet a patikában és elvégzi, akkor sem lehetünk biztosak az eredményben, mert már a sokadik mutációnál tartunk, és nem tudom, hogy ezek a tesztek mennyire specifikusak bizonyos mutációkra. A lényeg az, hogy amíg a páciensek panaszosak, köhögnek, náthásak, addig ne menjenek közösségbe, ne utazzanak, maradjanak otthon, és próbálják meg magukat izolálni akár otthoni maszkhasználattal is. Én már több mint egy éve nem küldtem kórházba senkit légzési elégtelenséggel, súlyos tüdőgyulladással. Rengeteg hozadéka volt ennek a szörnyű koronavírus-járványnak. De ha annyi jó megmarad, hogy a maszkhasználat elterjedt, az már nagy dolog lenne. Mert amit a Covid kapcsán megtanultunk, az eddig is igaz lett volna az összes többi légúti fertőző betegségre is.

– Mikor menjünk orvoshoz, milyen panaszokkal?

– Nagyon jó kérdés, mert exponenciálisan megnőtt a betegforgalom a háziorvosi rendelőben, még úgy is, hogy nincs járvány. Azt megtanultuk még régen, hogy ha a gyerek három napig lázas, még nem kell elvinni a gyerekorvoshoz. Lázat kell csillapítani, és az esetek 80-90 százalékában az egy-két napos láz, torokfájás meggyógyul. Ezeket 90 százalékban vírusok okozzák, amire úgysem tud a háziorvos semmilyen specifikus gyógyszert adni. Vannak az otthoni praktikák, a tea, a C-vitamin, a D-vitamin, esetleg a patikában kapható vény nélküli szerek, a meghűlésre alkalmazható forró italporok, tabletták. Ezeket, ha az ember nem allergiás, ha nincs veseelégtelensége, májelégtelensége, akkor nyugodtan használhatja. Sokan jönnek úgy hozzám, hogy adjak antibiotikumot, mert holnapután szeretnének elutazni.

De az antibiotikum nem fogja lerövidíteni a vírusos fertőzéseket, amik 5-8 napig tartanak. Nincs az a csodaszer, ami egy induló, lázas betegséget holnapután tökéletesen meggyógyít. Rá kell szánni az időt, és nem kell azonnal orvoshoz szaladni, ha egy kicsit kapar a torka az embernek, mert úgysem tudok vele mást tenni, mint amit ő egyébként maga is meg tud tenni. Fontos elmondani, hogy a D-vitamin, a D3-vitamin szedése jelentősen csökkenti azt a lehetőséget, hogy az ember egy évben, egy szezonban háromszor-négyszer is légúti fertőzéses, lázas betegséget kapjon. Októbertől áprilisig mindenkinek, nemcsak az idősebbeknek, meg a csontritkulásosoknak, kötelező lenne naponta D3-vitamint szedni, minimum ezer nemzetközi egységet, mert ez nemcsak a csontjait védi, hanem az immunrendszerét is.

– A koronavírus elleni védőoltás mellett az ősszel megint előkerült – és minden ősszel előkerül – az influenza elleni védőoltás. Erről mi a véleménye?

– Ma Magyarországon a 60 évnél idősebb lakosság részére ingyenesen jár mindenkinek a háziorvosnál. Illetőleg azoknak a 60 évnél fiatalabb, súlyos krónikus betegeknek is, akiknek tüdőbetegsége, például asztmája van, vagy súlyos cukorbetegek. Én nagyon-nagyon javaslom mindenkinek, hogy vegye fel ezt az oltást, még februárban, márciusban is van értelme ezt beadatni.

A negyedik Covid oltást az kaphatja meg, akinek orvosi javaslata van, de saját kérésre bárki. Mi azoknak javasoljuk, akiknek valamilyen krónikus betegsége van, és bármilyen banális fertőzés, vagy egy tüdőgyulladás is végzetes lehet a számukra. Ezt az oltást már csak az oltópontokon lehet fölvenni, mi háziorvosok már nem nagyon oltunk.

– Ez az itthoni helyzetre vonatkozó iránymutatás. De mi a teendőjük azoknak, akik utazni készülnek?

– A WHO-nak van egy iránymutatása, ahol a világ Covid fertőzöttségét lehet nyomon követni. Ennek a tanulmányozását azoknak javaslom, akik idén nagyon messzire utaznak, Ázsiába, a Távol-Keletre, Afrikába. Emellett érdemes tájékozódni a helyi helyzetről, utazási célpontunkról, mert a világ nem egységes ebből a szempontból sem. Ha valaki olyan országba utazik, ahol vannak egyéb kötelező és ajánlott védőoltások, azokról a Nemzetközi Oltóközpontnál lehet érdeklődni a XIII. kerületben, a Váci út 70. szám alatt. Mivel ezeknek a felvétele sokszor több hónapos procedúra lehet, ezért érdemes már jóval az utazás előtt ezekről gondoskodni. Mert egy last minute utazásra sem lehet elmenni anélkül, hogy az ember kellő biztonságot szerez magának.

Majorosi Emese emellett elmondta: a WHO működtet egy olyan online felületet, ahol más országok Covid-fertőzöttsége nyomon követhető: WHO Coronavirus (COVID-19) Dashboard | WHO Coronavirus (COVID-19) Dashboard With Vaccination Data. Itt érdemes utána olvasni, melyik országban milyen a koronavírus helyzet.

Érsek M. Zoltán

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.