Kezdőlap Világgazdaság Amerika. Hiába az adóreform - 3 százalék alatt a növekedés
No menu items!

Amerika. Hiába az adóreform – 3 százalék alatt a növekedés

Tavaly sem érte el a Trump-kormányzat 3 százalékos célját az amerikai gazdaság növekedésének üteme. A kereskedelmi feszültségek közepette erősebb mértékben estek vissza a vállalati beruházások.

A kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete közölte: az Egyesült Államok hazai összterméke 2,3 százalékkal bővült 2019-ben, ami 2016 óta a legrosszabb érték. Egy évvel korábban, 2018-ban 2,9 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság.

A 3 százalékos növekedési cél elérhetetlen maradt dacára annak, hogy Donald Trump amerikai elnök azt jósolta, hogy a 2017 decemberében elfogadott, 1500 milliárd dollárt felszabadító adóreform folyamatosan a célszám fölött tartja majd a GDP-növekedés ütemét.

A friss adatsor ezzel együtt is arról tanúskodik, hogy a gazdaság fenntartotta a mérsékelt növekedési ütemet a negyedik negyedévben, köszönhetően az import csökkenésének. Az első becslés szerint az amerikai gazdaság évesített növekedési rátája 2,1 százalék volt október-decemberben, összhangban az elemzői várakozásokkal.

A harmadik negyedévben ugyancsak 2,1 százalékot, a második negyedévben 2,0 százalékot, az első negyedévben pedig 3,1 százalékot mértek.

Folyó áron számolva az amerikai GDP értéke 3,6 százalékkal, 191,7 milliárd dollárral, 21 730 milliárd dollárra emelkedett a negyedik negyedévben.

A negyedik negyedévben a személyes fogyasztás, a szövetségi, az állami és a helyi kormányzati kiadások, a lakásépítési beruházások és az export húzta a növekedést. Ezek pozitív hatását részben semlegesítette a vállalati beruházások és készletbefektetések visszaesése.

A személyes fogyasztások, amelyek a GDP 70 százalékát teszik ki, 1,8 százalékkal nőttek a negyedik negyedévben, míg a harmadikban 3,2 százalékkal, a másodikban 4,6 százalékkal, az elsőben pedig 1,1 százalékkal.

A személyes fogyasztások árindexe 1,5 százalék volt a harmadik negyedévben mért 1,4 százalék után, az élelmiszer- és energiaáraktól megtisztított index pedig 1,3 százalékra rúgott október-decemberben, míg az előző negyedévben 2,1 százalékra.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Látogatói foglalási rendszert vezetnek be a Comino-i Kék Lagúna ökológiai védelmében

Május 1-jétől, csütörtöktől egy új online látogatói foglalási rendszer szabályozza majd a látogatók számát Comino-i Blue Lagoon (Kék Lagúna) területén, hogy megóvják és megőrizzék ennek a népszerű Natura 2000 helyszínnek a kényes ökoszisztémáit.

Új fejlesztéssel segíti a NAV a lakáskiadókat és az ingatlaneladókat

Az egyszerűen használható, közérthető úgynevezett kérdés-felelet mód a már kilencedik éve működő eSZJA legnagyobb informatikai újítása.

A vártnál nagyobb lett a Samsung negyedéves üzemi eredménye

A dél-koreai Samsung Electronics technológiai cég vártnál jobb üzemi eredményt jelentett szerdán az első negyedévre részben a Galaxy S25 okostelefonok erőteljes eladásnövekedésének köszönhetően.

Hazánk egyre népszerűbb a nemzetközi utazók körében

2025 első negyedévében közel 3,2 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, 8,4 százalékkal több, mint 2024 azonos időszakában.
Hirdetés

Hírek

Káosz Spanyolországban és Portugáliában: áram nélkül maradtak a nagyvárosok

Nagy kiterjedésű áramkimaradás sújtja Spanyolország és Portugália jelentős részeit, beleértve a fővárosokat, Madridot és Lisszabont is.

A városi közlekedés jövője a WEMOVE Mobilitási Parkban

Megnyitott Budapest első integrált közlekedési kiállítási és képzési tere, a WEMOVE a városi mobilitás jövőjét mutatja be a Jövő Mobilitása Szövetség, a Magyar Autóklub és a Westend együttműködésében

Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója

Az OTP történelmének legsikeresebb évét zárta 2024-ben, a bank kiemelkedő jövedelmezőséget ért el, tőkehelyzete rendkívül stabil, a régióban piacvezető

Tanulsz? Lakást kapsz! Bécsben

Bécs városa 2025. május 1-jétől új lakhatási akciót indít a felsőoktatásban tanuló diákok számára, aminek keretében akár 1.000 önkormányzati lakás válik elérhetővé számukra.

Új ökoturisztikai központ lesz a Nagyszéksós-tónál

Kiemelkedő ökoturisztikai beruházás kezdődik a Nagyszéksós-tónál 1,4 milliárd forintos uniós támogatással.

Zebrák a falvakban

Kihirdeti kedden a kormány az utcák és járdák felújítására szóló pályázatát a falusi önkormányzatok számára.

450 ittas sofőr ellen intézkedtek húsvétkor

A húsvéti ünnepek négy napja alatt 450 ittas járművezetőt szűrtek ki a forgalomból a rendőrök.

Újfajta visszaváltó automata jelent meg Magyarországon

Mostantól fesztiválokon és tömegrendezvényeken is könnyen visszaválthatjuk a palackokat, dobozokat, üvegeket.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.