Kezdőlap Mozaik Az AI olyan, mint egy lézerkard: hatékony eszköz, de óvatosan kell bánni...

Az AI olyan, mint egy lézerkard: hatékony eszköz, de óvatosan kell bánni vele

 

Faniszló Norbert

A mesterséges intelligencia (AI) egyszerre lenyűgöző lehetőség és komoly kihívás: képes szövegeket írni, képeket generálni, de kontextus nélkül könnyen félrevihet minket – állítja Faniszló Norbert, az AI oktatásával és alkalmazásával foglalkozó szakértő.

 

Interjú Faniszló Norberttel a mesterséges intelligencia szerepéről és kihívásairól

Pontosan mit kell értenünk a mesterséges intelligencia, vagy ahogy egyre inkább elterjed, az AI (artificial intelligence) alatt?

– A mesterséges intelligencia (AI) olyan technológiák összessége, amelyek képesek a humán intelligencia bizonyos képességeit utánozni vagy szimulálni. Ide tartozik a tanulás, a beszédértés, a döntéshozatal és az információk elemzése. Az utóbbi években a generatív AI látványos fejlődése révén az AI már nemcsak értelmezni tudja az emberi nyelvet, hanem képes szövegeket, képeket, sőt zenéket is létrehozni.

A legjobb hasonlat talán az, hogy az AI olyan, mint egy nagyon okos segéd, aki azonban egy sötét barlangban ül. Hiába hatalmas a tudása, nem érti a világot, nem ismeri a kontextust, és érzelmeket sem tud generálni. Ezért is fontos, hogy hogyan kommunikálunk vele, milyen parancsokat adunk neki. Egy kicsit olyan, mint egy lézerkard: ha rosszul bánunk vele, pusztít, de ha jól használjuk, elképesztően hatékony eszközzé válik.

Miért ekkora a felhajtás az AI körül?

– Az AI nem újkeletű dolog, évtizedek óta velünk van. Gondoljunk csak a bankkártyás fizetések háttérrendszereire, a GPS-alapú navigációra vagy a biztonsági kamerák arcfelismerő technológiáira. De a nagy változást 2022 novembere hozta el, amikor az OpenAI piacra dobta a ChatGPT-t. Ettől kezdve az AI nemcsak a kutatók és a nagy techcégek kiváltsága lett, hanem bárki számára elérhetővé vált. Ez a demokratizálás teljesen új korszakot nyitott: az AI-val most már szövegeket írhatunk, képeket generálhatunk, zenéket szerezhetünk, vagy akár egy teljes üzleti folyamatot automatizálhatunk. A robbanásszerű fejlődés pedig azóta is tart, hiszen ma már nemcsak az OpenAI, hanem a Google és más nagy techóriások is versenyt futnak az újabb és újabb fejlesztésekkel.

Milyen előnyöket nyújt az AI, és hol segíthet minket?

– Az AI az élet szinte minden területén támogathat minket. Segíthet a tartalomgyártásban, az ügyfélszolgálatok hatékonyságának növelésében, az orvostudományban a diagnosztikában, vagy akár az oktatásban, nyelvtanulásban. Sokan már most is használják anélkül, hogy tudnának róla: például amikor a Netflix ajánl nekünk egy filmet, vagy amikor egy vállalkozás AI-alapú chatbotokat alkalmaz az ügyfelek kiszolgálására az is a mesterséges intelligencia felhasználásával az ügyfélprofilunk megismerésén alapul.

De van egy másik oldala is ennek az érmének. Az AI fejlesztése olyan gyors ütemben zajlik, hogy amit két hete tanultunk, az mára már elavult lehet. A kihívás az, hogy lépést tartsunk a változásokkal és folyamatosan tanuljunk, hogy hatékonyan tudjuk használni ezt a technológiát.

Milyen veszélyeket rejthet magában a mesterséges intelligencia?

– Ahogy minden technológia, az AI is lehet hasznos vagy veszélyes – attól függően, hogyan használjuk. Az egyik legnagyobb kihívás az etikus alkalmazás. Meg kell tanulnunk kritikus gondolkodással kezelni az AI által generált információkat, hiszen a rendszer nem érti a világot úgy, mint mi. Épp ezért fontos a forráskritika és a megfelelő szűrés, hogy ne fogadjunk el minden AI által generált tartalmat kész tényként.

További kockázat, hogy az AI-t egyes iparágakban adatvédelmi szempontból is szabályozni kell. Az Európai Unió nemrégiben elfogadta az AI Act-et, amely szabályozza a mesterséges intelligencia alkalmazását az EU területén. A rendelet különböző kockázati kategóriákba sorolja az AI-rendszereket, és az ezekkel dolgozó vállalatok számára különféle megfelelési követelményeket ír elő. A magas kockázatúnak minősített AI-rendszereket alkalmazó szervezeteknek többek között biztosítaniuk kell munkavállalóik megfelelő képzését a technológia biztonságos és etikus használatáról, várhatóan 2026 augusztusáig.

– Milyen készségekre van szükség az AI hatékony használatához?

– Az AI nem igényel programozói tudást, de bizonyos alapkészségekre szükség van ahhoz, hogy jól tudjuk használni. Ilyen a kritikus gondolkodás, az, hogy ne fogadjunk el mindent automatikusan igaznak, amit az AI „mond”. A folyamatos tanulás és alkalmazkodóképesség: mivel az AI folyamatosan fejlődik, nekünk is lépést kell tartanunk vele. Szűrési képesség: meg kell tudnunk különböztetni a releváns és irreleváns információkat. Forráskritika: az AI által generált információkat érdemes több forrásból is ellenőrizni.

És talán a legfontosabb: a promptolás, vagyis a parancsadás. Mert az AI-val való hatékony kommunikáció kulcsa a jól megfogalmazott kérdés. Ha rosszul kérdezünk, rossz választ kapunk.

– Hogyan lehet hatékonyan AI-t tanulni és beépíteni a vállalkozásokba?

Az AI oktatásának nincs univerzális, minden iparágra egységesen alkalmazható módszertana. Az oktatási fókuszpontok iparáganként eltérnek, mivel az AI különböző területeken más-más szerepet tölt be. A turizmusban a hangsúly a chatbotokon és az automatizált ügyfélszolgálati megoldásokon van, míg az autóiparban többek között a prediktív karbantartás és az önvezető rendszerek fejlesztése áll a középpontban.

A saját módszertanomban arra fókuszálok, hogy testre szabottan oktassam az AI használatát. A képzésekben nemcsak az elméleti tudás átadása a cél, hanem az is, hogy a résztvevők valódi gyakorlati eszközöket kapjanak, amelyekkel a mindennapi munkájukban is hatékonyan tudják alkalmazni ezt a technológiát.

– Tapasztalatai szerint mennyire fogadják el az emberek az AI-t?

– Nagyon vegyes a kép. Vannak, akik már napi szinten használják, mások még mindig tartanak tőle. Van, aki egyszer kipróbálta, de rossz tapasztalata volt, és azóta nem foglalkozik vele. És persze ott vannak a vállalatok, akik szeretnék bevezetni, de félnek a jogi és adatvédelmi kérdésektől. Ami biztos: az AI nem fog eltűnni. A technológia már most is szerves része az életünknek, és egyre fontosabb szerepet kap. Azok a vállalkozások és egyének, akik időben elkezdik a használatát és megértik az előnyeit, komoly versenyelőnyre tehetnek szert.

Érsek M. Zoltán

A cikk szakértője Faniszló Norbert, a Brainist alapítója, üzleti tréner, tanácsadó, mentor, AI készségfejlesztő és AI tartalomkészítő. A Brainist a turizmus és szállodaipar vezető AI-szakértője. Kapcsolat: www.brainist.net

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mol-csoport: öregszik a közép-kelet-európai régió autóparkja

A közép-kelet-európai régióban a járműpark átlagos életkora elérte vagy meghaladta a 12 évet és a válaszadók 48 százaléka 10 évnél idősebb autót vezet. Ennek ellenére az autósok csaknem fele nem tervezi lecserélni járművét a következő 5 évben, függetlenül annak életkorától

Illegális szociális otthonokat számolt fel a NAV

Két illegális szociális otthon működésének vetett véget a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Hajdú-Bihar vármegyében, ennek köszönhetően az idős lakók ma már biztonságban, méltó körülmények között, szakemberek gondozásában élnek

Június elsejétől a késési biztosítás a MÁV-csoport minden járatára vonatkozik

Június elsejétől a késési biztosítás a MÁV-csoport minden járatára,...

Áprilisban 1,4 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

2025 áprilisában a kivitel volumene 2,3 százalékkal, a behozatalé 0,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának volumenétől.
Hirdetés

Hírek

Illegális szociális otthonokat számolt fel a NAV

Két illegális szociális otthon működésének vetett véget a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Hajdú-Bihar vármegyében, ennek köszönhetően az idős lakók ma már biztonságban, méltó körülmények között, szakemberek gondozásában élnek

Áprilisban 1,4 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

2025 áprilisában a kivitel volumene 2,3 százalékkal, a behozatalé 0,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának volumenétől.

Mennyit kereshetnek a diákmunkások?

Az idei nyári szezonban a diákmunkások órabére átlagosan bruttó 2000 forint körül alakul, de a legjobban fizető pozíciókban 3000 forintot meghaladó órabér is elérhető a Mind-Diák Szövetkezet friss adatai szerint.

Drágábban utazunk – Drágul a BKK jegyek ára

Drágul a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) jegyeinek ára vasárnaptól - tudatta a cég közleményben szerdán.

Hol érdemes lekötni a pénzünket?

Feltétel nélkül 5 százalék feletti, egyéb feltételek teljesítésével pedig ennél akár magasabb kamatra is leköthetjük a bankoknál a megtakarításunkat. Az alapkamat nem változott, így az ahhoz kapcsolt betéti kamatok is kitartanak.

Környezetvédelmi minősítést kapott Bécs adatközpontja

Május 25-én a Bécsi Városi Adatközpont (Rechenzentrum der Stadt Wien) elsőként nyerte el az Osztrák Környezetvédelmi Kitűntetést.

Róma a sláger – a nemzetközi repülőtér forgalma 21 százalékkal nőtt egy év alatt

A római nemzetközi repülőtér utasforgalma tavaly 21 százalékkal nőtt, és az idén további növekedés várható - mondta Marco Troncone vezérigazgató.

Később eszünk szamócát, elhúzódik a szabadföldi szüret

Jó szezonban bíztak idén a hazai szamócatermesztéssel foglalkozó gazdálkodók, de eddig „felemásnak” bizonyul a szezon. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) közös piaci körképe szerint a fóliás termesztésből származó szamóca május első hetében jelent meg a piacon, a szabadföldi gyümölcs szedése pedig május 15-20. között kezdődött.
Hirdetés

Gazdaság

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Családban marad a pénz: ennyit nyerhetnek a családtagok, ha közösen bankolnak

Hatékonyan menedzselhetők akár egy többgenerációs család pénzügyei is, ma már több bank is kínál erre alkalmas szolgáltatásokat. A közös bankolással akár több ezer forintot is spórolhatnak havonta, emellett a pénzügyi tudatosságot is fejleszthetik

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,