Bécs kezdeményezésére több európai nagyváros a digitális gazdaság átfogó, az Airbnb-t is megregulázó jogi szabályozását sürgeti, és a szabályok betartatását lehetővé tevő, egyértelmű, végrehajtható rendelkezéseket követeli. Erről állásfoglalást nyújtott be a ” nagyvárosi szövetség”a Régiók Európai Bizottságához – tájékoztatott az osztrák főváros külképviseleti irodája.
A kedvelt turisztikai célpontok a szabályoknak ellenszegülő szállásközvetítő oldalak miatt nemcsak adóbevételektől esnek el, de ezek idővel a helyi lakáspiacokat is átrendezik. A városok frekventált részeiről kiszorulnak a helyi lakosok, mert ezeket a lakásokat inkább turistáknak adják ki.
Párizs központjában például a lakások több mint negyedében már nem helyiek laknak.
Az airbnb árnyoldalait bemutató írásunk egyikében az európai, különösen a német nagyvárosokban kialakult, a helyben lakók érdekeit sértő gyakorlatról és a jogi szabályozás nehézségeiről számoltunk be, és arról, hogy a budapesti kerületek bujtatott adóval próbálkoznak.
Megérett a helyzet átfogó rendezésre – mondják a nagyvárosi vezetők, mivel az Európai Unió e-kereskedelemre vonatkozó irányelve még az Airbnb és társai megjelenése előtti időkből származik. Az az Európai Bizottság leendő elnöke, Ursula von der Leyen bejelentette, hogy még 2020-ban kidolgozzák megújításának tervezetét.
Ebbe szeretnének nagyobb beleszólást a ” nagyvárosi szövetségesek”, nevezetesen Bécs és szövetségesei, közöttük Amszterdam, Párizs, Barcelona, Berlin, Bordeaux, Velence és Krakkó – közölte Bécs Külképviseleti Irodája.
Az általuk benyújtott állásfoglalás négy fő területet jelöl meg: az adatszolgáltatást, a jogbiztonságot, a felelősségvállalást és a lakhatást.
A hatékony végrehajtáshoz, például az adók behajtásához a városoknak hozzá kell férniük a platformok adatbázisához. Mivel az online szállásközvetítők egyéb szolgáltatásokat is kínálnak, felelősséggel tartoznak az oldalaikon megjelenő tartalmakért.
A lakhatás terén az európai keretjognak egyértelmű szabályozással kell biztosítania az együttélést és a megfizethető lakhatást a helyieknek a városok frekventált részein. Annak érdekében pedig, hogy az egyes országok különösebb extra ráfordítás és erőfeszítés nélkül betartathassák a szabályaikat, egyértelműen tisztázni kell az egyes hatóságok jogait a székhely szerinti országokban – fogalmazza meg a külképviselet.
Peter Hanke városi tanácsnok szerint: Bécs alapvetően nincs ellene a különböző internetes platformokon alapuló üzleti modelleknek, de korrekt keretfeltételek hiányában ezek hamarosan a helyi cégek, a munkavállalók és helyi lakosok ellenállásába ütközhetnek.
Az osztrák főváros támogatja a digitális alkalmazásokat, ahol annak van értelme és az emberek hasznára válnak, de az adóelkerülést, a helyi szabályok tudatos megkerülését nem fogadja el, az nem innováció – hangsúlyozta a tanácsnok az MTI beszámolója szerint.