Kezdőlap Világgazdaság Az élelmiszer- és nyersanyaghiány miatt emberek milliárdjai lehetnek az ukrajnai háború kárvallottjai
No menu items!

Az élelmiszer- és nyersanyaghiány miatt emberek milliárdjai lehetnek az ukrajnai háború kárvallottjai

Oroszország ukrajnai háborúja a globális élelmiszer-, energia- és pénzügyi piacokon olyan vihart okozott, amely azzal fenyeget, hogy világszerte emberek milliárdjainak életére lesz negatív hatással – áll az ENSZ új jelentésében.

A CNBC által szemlézett jelentés szerint ezek a rendszerek már így is óriási terhelésnek voltak kitéve a koronavírus-járvány, valamint az éghajlatváltozás és más történelmi kihívások miatt.

De nagymértékben súlyosbította őket Oroszország ukrajnai inváziója a régió fontos nyersanyagexportőrként betöltött szerepe miatt, valamint a Moszkva elleni példátlan szankciók hatása, amelyek kibillentették a globális piacokat az egyensúlyukból.

Oroszország és Ukrajna a Föld búza- és árpamennyiségének mintegy 30 százalékát termeli, és 36 ország – köztük a Föld legszegényebb országai – által vásárolt búza nagy részét biztosítja.

Oroszország emellett a világ első számú földgázexportőre és második legnagyobb olajexportőre volt, mielőtt megszállta Ukrajnát. Oroszország és Fehéroroszország a világ műtrágyájának nagyjából egyötödét is exportálja.

A háború következtében az élelmiszerárak az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete által valaha mért legmagasabb szinten vannak, 34 százalékkal magasabbak, mint tavaly ilyenkor.

A nyersolaj ára eközben 60 százalékkal emelkedett az előző évhez képest, a műtrágya ára pedig több mint kétszeresére nőtt.

Antonio Guterres

A háború hatása globális és rendszerszintű” – mondta Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a jelentésről tartott tájékoztatón.

Guterres szerint 1,7 milliárd ember van “nagymértékben kitéve” az orosz háború globális élelmiszer-, energia- és pénzügyi rendszerekre gyakorolt hatásainak. Az ENSZ-jelentés megjegyzi, hogy “ebből az 1,7 milliárd emberből 553 millió már most is szegény, és 215 millió már most is alultáplált“.

A többrétegű válság a világot “egy globális adósságválság szélére sodorta” – áll a jelentésben. A jelentés idézte az ENSZ legújabb kutatását, amely szerint a háború a világgazdaság GDP-növekedését egy teljes százalékponttal fogja csökkenteni.

“Az infláció növekszik, a vásárlóerő erodálódik, a bruttó kilátások csökkennek, a fejlődés megakad, és egyes esetekben a nyereségek visszaszorulnak. Sok fejlődő gazdaság fuldoklik az adósságban, a kötvényügyletek már tavaly szeptember óta emelkednek, ami most megnövekedett felárakhoz és árfolyamnyomáshoz vezet”

– mondta Guterres.

Ez pedig az infláció és a stagnálás, az úgynevezett stagfláció potenciális ördögi körét indítja el” – tette hozzá.

Janet Yellen

Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter sok hasonló aggodalomnak adott hangot szerda reggel, amikor azt mondta, hogy minisztériuma a globális stagnálási ráták növekedésének kockázatára fogja fordítani a figyelmét.

Amiatt, hogy az energiakészletek csökkennek és az energiaárak emelkednek, hogy Ukrajna és Oroszország adja a globális élelmiszerexport több mint 20 százalékát, egekbe szökő búza- és kukoricaárakat látunk” – mondta Yellen az Atlantic Council, egy washingtoni székhelyű, nemzetközi ügyekkel foglalkozó agytröszt konferenciáján.

Yellen a világjárvány, a megszakadt ellátási láncok, a nyersanyagok iránti heves kereslet és Oroszország ukrajnai inváziója kombinációját tette felelőssé az élelmiszerárak folyamatos emelkedéséért.

Az élelmiszerárak megugrásának egyik fő oka a műtrágya globális hiánya. Oroszország és Fehéroroszország exportálja ugyanis a műtrágya előállításához elenegedhetetlen kálium-karbonát mintegy 40 százalékát a világba.

A kálium-karbonátot azonban jelenleg az USA és szövetségesei gazdasági szankciókkal sújtják, mivel a Biden-kormány igyekszik elszigetelni Moszkvát a világpiacoktól.

Különösen Európában, amely a legsebezhetőbb, aggódom a recessziós kilátások miatt” – tette hozzá Yellen.

Yellen a jövő héten tervezi megvitatni a súlyosbodó élelmezésbiztonsági válságot, amikor a G7, a G20, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap képviselőivel találkozik.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.