Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az Európai Unió a maastrichti kritériumokat temeti
No menu items!

Az Európai Unió a maastrichti kritériumokat temeti

Megakadtak a tárgyalások a maastrichti konvergencia-kritériumok reformjáról. Az érvényben lévő szabályokat senki sem alkalmazza. Az EU gazdasági biztosa rugalmas kritériumokat akar. A leendő német kancellár, Olaf Scholz pedig támogatja ebben. Igaz, mindketten különbséget tesznek ’jó és rossz adósság’ között.

Elszabadult államadósságok

2021 első félévének végén az EU tagállamok államadósságának átlaga elérte a GDP 100 százalékát! 15 százalékos emelkedés egyetlen év alatt. A görög adóssághegy a legnagyobb (210%), a második az olasz (160%). Mindkét országban 20 százalékos volt az éves növekedés. Az ijesztő lista következő helyezettjei: Portugália 137%, Ciprus 126%, Spanyolország 125%, Belgium 119% és Franciaország 118%.

 

A maastrichti konvergencia-kritériumokban előírt legfeljebb 60 százalékos eladósodottságot csak néhány ország, közöttük Hollandia, a balti államok, Luxemburg és Málta teljesíti. Németország, az EU legnagyobb gazdasága 2020-ban még majdnem teljesítette az előírást, de 2021-re 71 százalékra ugrott a nemzeti termékhez mért államadósság. Magyarország az EU-átlag alatt, de a maastrichti kritériumok felett van.

A maastrichti kritériumok ideje lejárt

Az adósságszint megugrása a COVID-válság következménye. Brüsszelnek már a pandémia kezdetén nyilvánvaló volt, hogy sosem látott gazdasági visszaesés és állami gazdaságélénkítő csomagok jönnek majd. Ezért 2020 márciusában hatályon kívül helyezte a konvergencia-kritériumokat. Az engedékenység csak a válságból való feltételezett kilábalásig, 2022 végéig szólna és az EU az átmenetinek szánt időszakban is monitorozza a tagállami büdzséket.

Államadosság EU országaiban 2020A tagállami fővárosokban tényként kezelik, hogy a 1992-ben született maastrichti szabály a múlté. Brüsszelben is belátták, hogy az államadósság GDP 60-os, a költségvetési hiány éves adósság növekedését pedig a GDP 3 százalékának kritériumát nem lehet visszaállítani.

A szabályok a kezdetektől is csak papíron léteztek. A tagállamok többsége rendszeresen megszegte és néhány sosem teljesítette az előírásokat. A betartatásukra hivatott Európai Bizottság (EB) ennek ellenére nem alkalmazott szankciókat. Brüsszelben tudták, hogy a mediterrán tagállamoknak esélyük sincs a kritériumokat teljesítésére, különösen, az államadósság a GDP 60 százaléka alá csökkentésére.

Vannak jó és rossz adósságok?

A COVID-válság előtt is nyilvánvaló volt, hogy a kritériumok teljesítésre nincs politikai akarat. Sokan gazdaságilag is kontraproduktívnak tartották azokat. Arra hivatkoztak, hogy a szabályok elfogadásakor sokkal magasabbak voltak a hitelkamatok, ezért a tagállamok beruházási célra is sokkal visszafogottabban vettek fel hiteleket, mint az elmúlt években.

Paolo Gentiloni szerrint a mennyiség mellett minőség is fontos lenne

Az EB már a világjárvány előtt reformot javasolt. „Olyan szabályokra van szükség, amelyek az adósság mennyisége mellett annak minőségére is tekintettek vannak” – ismertette az alapgondolatot 2020 februárjában az EU gazdasági biztosa, Paolo Gentiloni. A javaslat szerint a ’hasznos célra’, különösen a klímavédelmet, a digitalizációt és az infrastruktúra fejlesztését célzó beruházások miatti kiadásokra speciális szabályok vonatkoznának.

„A 60 százalékos szabályt jó ideje felülírta az élet” – fogalmazott a szociáldemokrata olasz politikus. Gentiloni, aki korábban Itália miniszterelnöke volt, egyáltalán nem akar nominális limitet. Individuálisan, a körülmények figyelembevételével ítélné meg a tagállamok költségvetési politikáját. „Nem szeretnék a következő években is kiskapukat keresni, amelyeken keresztül az EU elkerülheti a maga által felállított szabályok alkalmazását” – fogalmazott szokatlan nyíltsággal a Süddeutsche Zeitungnak.

A tárgyalások az új szabályokról a COVID-válság és a maastrichti szabályok hatályon kívül helyezése miatt gyakorlatilag rögtön az indulásuk után befagytak. Az EB nyáron világossá tette, hogy nem feledkezett meg a témáról és őszre konkrét javaslatokat ígért. A gyors reformban különösen Róma és Párizs partner. A régi szabályok 2022 végi visszaállításának még a lehetőségét is el akarják kerülni. Párizs a 2022 első félévében esedékes soros francia uniós elnökség alatt áttörést akar elérni.

Változik a berlini álláspont

A francia terv sikere erősen kérdéses, mert az EB még el sem kezdte a hivatalos egyeztetést a tagállamokkal. Márpedig ez jogi feltétele a törvényjavaslatnak. Politikailag sem lenne értelme olyan koncepciót az asztalra tenni, amit aztán a Tanácsban elutasítanak a tagállamok képviselői.

Az első puhatolózásokra ideális lett volna a pénzügyminiszterek szeptember közepi szlovéniai találkozója. De a német választások előtt egy héttel Berlin nem tudott, a többi tagállam pedig ezért nem akart érdemben állást foglalni.

Olaf Scholz flexibilisebb szabályokat szeretne

Gentiloni is meg akarja várni az új német kormány felállását. Az olasz biztos joggal bízik abban, hogy Berlin támogatni fogja a terveit. Azt még nem lehet tudni, ki lesz Németországban az új tárcavezető, az viszont szinte biztos, hogy a kancellári székbe a korábbi pénzügyminiszter, Olaf Scholz fog ülni. A szociáldemokrata politikus miniszterként többször hangsúlyozta, hogy új, flexibilisebb szabályokat szeretne, és hogy – sok német közgazdásszal ellentétben – hisz a ’jó és a rossz adósságok’ közötti különbségben.

Az engedékeny szabály is jobb, mint az anarchia

Lucas Guttenberg – Jacques Delors Intézet

„A tagországok egy része gazdaságilag káros kényszerzubbonynak tartja az adósságlimitet, mások az eurózóna működőképessége elengedhetetlen feltételének tartják azokat” – foglalta össze a helyzetet a berlini agytröszt, a Jacques Delors Center elemzője. Lucas Guttenberg biztos benne, hogy a ’92-es szabályokat nem fogják reaktiválni.

„Gentiloni szavai szokatlanul nyíltak, de a jól leírják a politikai realitást: ha 2022-ig nem lesz új szabály, a Bizottság találni fog egy kiskaput, amin keresztül azután is el fogja tudni kerülni a szigorú adósságlimit alkalmazását”– nyilatkozta. Ez szerinte a fiskális szigor pártján álló tagállamok, elsősorban Ausztria és Hollandia is tisztában van, ahogy azzal is, hogy az új berlini kormány az ő oldalukról az engedékenyekére fog átállni. Ezért kompromisszum készek. „Mindent jobbnak tartanak a jelenlegi, ellenőrizetlen eladósodásánál.”

Petrus Szabolcs

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Növekvő forgalomban csökkent a BUX a héten

A részvénypiac forgalma a héten 69,9 milliárd forint volt az előző heti 63,2 milliárd forint után, a vezető részvények gyengültek.

Mit és honnan visznek el? Az új lomtalanítási rendszer részletei

a fővárosi lakosok - az eddigiekkel ellentétben - nem a lakóépületük elé történő kihelyezéssel, hanem az egyes kerületekben kifejezetten ezen céllal, ideiglenes jelleggel kialakított gyűjtőpontokon adhatják le a háztartásokban felhalmozott lomhulladékokat,

Január 1-től emelkedik a gázolaj jövedéki adója

A NAV által közzétett lista szerint egy literre vetítve a gázolaj jövedéki adója a mostani 142,9 forint helyett 148,76 forintra emelkedik.

A TEK a karácsonyi vásárokra is figyel

A rendezvények biztonsága érdekében a terrorelhárítók folyamatosan figyelemmel kísérik és elemzik a lehetséges kockázati tényezőket is, a partnerszolgálatokkal folyamatosan együttműködve értékelnek minden információt.
Hirdetés

Hírek

Alig változott a forint árfolyama péntek reggelre

A decemberi kezdéshez képest a forint az euró ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 2,5 százalékkal a svájci frankkal szemben 0,6 százalékkal gyengült.

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Gazdaság

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.

A Fed 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatokat

z irányadó dollárkamatláb az idén átlagosan 4,4 százalék lesz.

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein