Az Európai Unió bankja, az Európai Beruházási Bank (EBB) és az Európai Beruházási Alap (EBA) az elmúlt évben 804 millió euró (314,6 milliárd forint) összegű új finanszírozást írt alá kiemelt magyarországi beruházások finanszírozására – közölte az EU intézménye.
Az EBB magyarországi tevékenysége keretében finanszírozást nyújtott az energia, a közlekedés és az innováció területén, valamint támogatást biztosított kkv-knak és közepes tőkeértékű vállalatoknak. Az összes aláírt finanszírozási megállapodás háromnegyede az éghajlat-politikát és a környezeti fenntarthatóságot támogatta.
Az EBB különösen lakóépületek energiahatékonysági célú felújításához és háztartási megújulóenergia-rendszerek telepítéséhez nyújtott támogatást országszerte a 2021-ben elindított magyarországi otthonfelújítási program keretében.
Az EU bankja emellett új, célzott támogatást nyújtott biztonságosabb, kényelmesebb és környezetbarátabb távolsági buszokhoz és vonatokhoz, valamint a közúthálózat fejlesztéséhez.
Az EBB az Eximbankkal partnerségben 100 millió eurót bocsátott rendelkezésre kis- és középvállalkozások (kkv-k), valamint közepes tőkeértékű vállalatok számára. A partnerség lehetővé teszi, hogy az Eximbank versenyképes és elérhető kamatokkal biztosítson finanszírozást.
Teresa Czerwińska, az EBB alelnöke elmondta: az EBB csoport különösen a vasúti ágazatban, az infrastruktúra-fejlesztés és az energia terén történő zöld beruházásokra, valamint a kkv-k és a közepes vállalatok finanszírozásának támogatására összpontosít.
A bank közleménye kitér arra is, hogy 2022-ben az EBB tanácsadási szolgálatai fokozták az állami és magánszervezetek számára nyújtott, testre szabott tanácsadási támogatást olyan ágazatokban, mint az éghajlatváltozás, a közlekedés, valamint a kutatás-fejlesztés. 2023 januárjában az EBB szakértői 27 aktív tanácsadási megbízással kapcsolatban nyújtottak támogatást , az eddig lezárt megbízások száma pedig meghaladja a 140-et. 2006 óta csaknem 22 milliárd euró értékű beruházási projekt előkészítését segítették a közlekedés, a vízgazdálkodás, az egészségügy, a kutatás és a körforgásos gazdaság területén.
Az Európai Unió hosszú lejáratú hitelezéssel foglalkozó pénzintézete 1990 óta több mint 24 milliárd eurót folyósított magyarországi fejlesztésekre – emlékeztetett az EBB.