Kezdőlap Hírek Az EU lépni akar, hogy az embercsempészek ne reptessék a migránsokat
No menu items!

Az EU lépni akar, hogy az embercsempészek ne reptessék a migránsokat

Az Európai Bizottság új intézkedéseket javasolt annak érdekében, hogy visszaszorítsa a fuvarozás egyre növekvő, bűnözői hálózatok általi visszaélésszerű használatát az EU-ba irányuló irreguláris migráció elősegítésére.

Ursula von der Leyen bizottsági elnök az Európai Tanács februári ülése előtt bejelentette, hogy a Bizottság 2023 első felében befejezi egy célzott intézkedéscsomaggal kapcsolatos, többek között a fuvarozók bevonásával folytatott munkát, melynek célja annak biztosítása, hogy a fuvarozók ne segíthessék elő az irreguláris migrációt. Az Európai Tanács felkérte továbbá a Bizottságot és a Tanácsot, hogy mozdítsák elő az emberkereskedelemben vagy migránscsempészésben részt vevő vagy azt elősegítő fuvarozókkal szembeni fellépést célzó eszközök kialakítását.

Ezen eszköztár révén a Bizottság stratégiai intézkedésekkel támogatja a tagállamokat három – jogalkotási, operatív és diplomáciai – pillér mentén. A cél azon esetek kezelése, amikor a közlekedési eszközökkel visszaélve megkönnyítik az EU-ba irányuló irreguláris migrációt, különös tekintettel a légi útvonalakra.

A fő intézkedések három pillér köré szerveződnek:

Első pillér: Az uniós jogi keret

A ma bemutatott eszköztár részeként a Bizottság az EU területére való illegális belépéssel összefüggésben felkéri a társjogalkotókat, hogy indítsák újra, majd mielőbb zárják le az emberkereskedelmet vagy migránscsempészést elősegítő vagy abban részt vevő fuvarozókkal szembeni intézkedésekről szóló rendeletjavaslattal kapcsolatos tárgyalásokat. Ezek az új szabályok kulcsfontosságúak lesznek az e területre vonatkozó uniós jogi keret megerősítése szempontjából. A Bizottság a tagállamokkal együtt meg fogja vizsgálni, hogy a 2021–2025-ös időszakra vonatkozó, migránscsempészés elleni megújított uniós cselekvési tervben bejelentett, elősegítésről szóló uniós csomag hogyan alkalmazható a leghatékonyabban azokra a fuvarozókra, amelyek megkönnyítik az EU-ba való jogellenes belépést és a jogellenes átutazást.

A jogi intézkedések lehetővé teszik továbbá az olyan uniós légi fuvarozók működési engedélyének felfüggesztését vagy visszavonását, amelyek nem felelnek meg a vonatkozó uniós közlekedési jogszabályok jó hírnévvel kapcsolatos követelményeinek, vagy az EU közös kül- és biztonságpolitikája keretében bevezetett korlátozó intézkedések esetleges alkalmazását az érintett fuvarozókkal szemben.

Második pillér: Helyzetismeret és korai előrejelzés

migrációs felkészültségi és válságkezelési hálózat használatának megerősítése és kapacitásának növelése elsődleges fontosságú a fuvarozóknak az EU-ba irányuló irreguláris migráció megkönnyítése érdekében történő felhasználására vonatkozó helyzetismeret javítása tekintetében. A Bizottság, a Frontex és az Eurocontrol közötti együttműködés és információcsere ugyancsak elengedhetetlen a légi járatok nyomon követéséhez és a kialakulóban lévő útvonalakra vonatkozó adatok gyűjtéséhez.

Az új határigazgatási szabályok jóváhagyását követően az információcsere kiegészül az előzetes utasinformációs adatok felhasználásával. Az EU-val szomszédos és tranzitországok támogatása utasinformációs rendszereik fejlesztésében szintén javítani fogja a helyzetismeretet.

Harmadik pillér: Együttműködés a partnerországokkal és a fuvarozókkal

Az uniós közlekedési piac jelentőségének és vonzerejének köszönhetően az EU jelentős befolyást gyakorolhat a harmadik országok közlekedési hatóságaira és üzemeltetőire, és kulcsszerepet játszhat a magas szintű közlekedési normák globális meghatározásában, többek között a kereskedelmi fuvarozásnak az irreguláris migrációt elősegítő bűnözői hálózatok általi visszaélésszerű felhasználása elleni intézkedések kidolgozásában.

Az EU fokozni fogja együttműködését a harmadik országok fuvarozóival és hatóságaival, különösen a légi közlekedési ágazatban. Ez a tevékenység megkezdhető a konkrét útvonalakra vonatkozó tájékoztató kampányok indításával, valamint az irreguláris migráció elősegítésének felismerése és bejelentése céljából a fuvarozókkal közösen kialakított információcsere és hálózatok létrehozásával.

Az legfontosabb intézkedések közé tartozik továbbá, hogy az Unió támogatott képzést és iránymutatást fog nyújtani a nem uniós országok hatóságai és légi fuvarozóinak személyzete számára. Az EU és a partnerországok mérlegelhetik összekötő tisztviselők kiküldését a kulcsfontosságú repülőterekre, valamint egyéb összekötő tisztviselők, köztük az európai migrációs összekötő tisztviselők lehető legnagyobb mértékű bevonását.

A légi közlekedési ágazattal, a polgári légi közlekedési hatóságokkal és szervezetekkel – például a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezettel és a Nemzetközi Légiszállítási Szövetséggel – való együttműködés ugyancsak kulcsszerepet játszik a figyelemfelkeltésben és a nemzetközi iránymutatások kidolgozásában, és a korai előrejelző rendszer működéséhez is hozzájárul.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.