A régi ruhák exportja szeméthegyeket okoz Kenyában, ugyanis azok a ruhadarabok, amiket Európában már nem hordanak, gyakran az afrikai országban kötnek ki. Egy jelentésből kiderül: a tonnaszámra érkező, legtöbb esetben használhatatlan ingek, kabátok és farmerek egyre nagyobb problémát jelentenek.
Aki régi ruhákat adományoz, nem tesz automatikusan jót: a régi ruhák exportja hatalmas szeméthegyeket, valamit komoly környezeti és egészségügyi problémákat okoz Kenyában. A Changing Markets Foundation nevű szervezet által bemutatott jelentés szerint csak 2021-ben mintegy 900 millió használt ruhaneműt exportáltak Kenyába. Nagy részük szintetikus anyagokból, például poliészterből készült, ezért műanyaghulladékként végzi, sok használt ruha pedig sérült vagy szennyezett, így közvetlenül a hulladéktelepekre kerül.
A Spiegel által szemlézett jelentés szerint a műanyag textilhulladékot gyakran hatalmas szeméttelepeken égetik el, például a főváros, Nairobi külvárosában. A szemétgyűjtők, akik újrahasznosítható anyagokat keresnek a szeméttelepeken, közvetlenül belélegzik a mérgező füstöt. Sokan légzési problémákra és asztmára panaszkodtak az interjúk során, miután a szeméttelepen égő műanyag füstjét belélegezték.
Ráadásul a használt ruhadarabok tonnaszámra kerülnek a folyókba és a tengerekbe is, és végül mikroműanyagokká bomlanak le. Az állatok pedig lenyelik az apró műanyagrészecskéket.
“A Kenyába exportált használt ruházati cikkek közül több mint minden harmadik valójában álcázott műanyaghulladék, és jelentős része az ország mérgező műanyagszennyezésének” – áll a jelentésben, amely vámadatokon és a Wildlight nonprofit szervezet, valaminta Clean Up Kenya nevű aktivista csoport által végzett felméréseken, interjúkon alapul.
A jelentés szerint a Kenyába exportált ruhák 20-50 százaléka már nem elég jó ahhoz, hogy a helyi használtruha-piacon eladható legyen. Némelyik erősen szennyezett vagy súlyosan sérült.
Mi több, sok ruhadarabot nem is lehet használni, mert túl meleg van Kenyában. “Láttam, hogy az emberek bálákat bontanak sífelszerelésekből és téli ruhákból, amelyek a legtöbb kenyai számára használhatatlanok” – mondta a Clean Up Kenya alapítója, Betterman Simidi Musasia. A legtöbb Kenyába exportált régi ruha ezért hatalmas szeméttelepeken végzi.
Musasia hozzátette, azt kéri, hogy a származási országokban jobban válogassák szét a ruhákat, mielőtt azokat exportálják. A szakértők szerint a problémát súlyosbítja a fast fashion boom, azaz a gyorsan változó, olcsó divat. Sok ilyen ruhadarabot csak néhányszor viselnek, mielőtt kidobják.
A Changing Markets Foundation ezért nem mérgező és fenntartható anyagok használatára szólít fel a textilgyártás során, valamint arra, hogy a gyártókat világszerte nagyobb felelősségre vonják.