Kezdőlap Világgazdaság Az Európai Parlament megtorpedózza a korona-konjunktúracsomagot?!
No menu items!

Az Európai Parlament megtorpedózza a korona-konjunktúracsomagot?!

Brüsszelben teljes gőzzel folyik az egyeztetés az Európai Parlament (EP) a Tanács és a Bizottság között a 1.800 milliárd eurós 2021-2027-es költségvetésről és a COVID-konjunktúracsomagról. A képviselők első olvasatban elutasították mindkettőt. Jelentős módosításokat követelnek – továbbra is.

Merev frontok

Hat héttel a tagállami vezetők maratoni vitát követő megegyezése után veszélybe került az EU hét éves költségvetése és a részben ebbe integrált gazdasági élénkítőcsomag. Az EP első olvasatban nagy többséggel elutasította mind a kettőt. A Tanács, a Bizottság és a frakciók is hosszú tárgyalásokra számítanak. Ezért

a zárószavazásra csak novemberben vagy decemberben kerülhet sor.

A tagállami kormányok képviselői kevés mozgásteret látnak lényeges módosítására. „A tervezet hosszú és nehéz tárgyalások után született meg. Sok ország nehezen bólintott rá. Ha akárcsak egy elemét is kivesszük a helyéről, összedől az egész” – érzékelteti a helyzetet a Tanács elnöke, Charles Michel a Zeitnak. „A válság egyre mélyül, mihamarabb cselekedni kellene. Nincs időnk további tárgyalásokkal hónapokat elveszteni” – teszi hozzá a vezető német közéleti hetilapnak.

Andersen: nemmel szavaznak a zöldek

Mindez nem hatja a meg a jelentős változtatásokat követelő strasbourgi képviselőket. „Módosítások nélkül ismét nemmel fogunk szavazni” – nyilatkozta a Zöld frakció tárgyalási főképviselője, Rasmus Andersen. A három nagy frakció Ursula von der Leyennek, a Bizottság elnökének és Angele Merkelnek, az EU soros elnökségét ellátó Németország kancellárjának címzett levélben összegezte legfőbb követeléseiket.

Charles Michel: a vezetők gyorsan cselekedtek

A konzervatívok, a szociáldemokratás és a zöldek leginkább a klímavédelemre, a k+f szektorra, az egészségügyre és az oktatásra akarnak több forrást. Elvi kérdésnek tartják, hogy a EU normáit megsértő tagállamok elessenek a források egy részétől. Konkrétan az igazságszolgáltatás függetlenségének és a sajtó szabadságának megsértésével vádolt Lengyelországra és Magyarországra gondolnak. „A tagállami vezetők felismerték a helyzet súlyosságát és gyorsan cselekedtek. Nagyobb élénkítőcsomag-javaslatot tettünk a képviselők elé, mint amit Kínában vagy az USA-ban elfogadtak” – mondta a Tanács elnöke, Charles Michel a vétóval fenyegető strasbourgi megszólalásokra reagálva a Süddeutsche Zeitungnak.

 

Elutasítás után tárgyalás

Az Európai Parlament első nekifutásra, nagy többséggel, 465-150 szavazati aranyban elutasította a Bizottság és a Tanács javaslatcsomagját. Egyúttal elfogadott egy eljárást, amely a három nagy frakció sarokpontjait összegezve további tárgyalásokra hatalmazza fel az illetékes strasbourgi bizottságot.

Ursula von der Leyen: le kell nyelni a keserű pirulát

Von der Leyen megértésének adott hangot. Elmondva, hogy a korona-csomagban maga is több forrás szeretett volna a képviselők által forszírozott területekre: „A tagállami vezetők kompromisszuma keserű pirula. De tudomásul vettem, hogy ennél többet nem lehetett elérni.”

David Sassoli: beleszólást akarunk

„Nem vagyunk készek lenyelni a keserű pirulát.” Nem kész, kőbe vésett csomagot, amire csak igent vagy nemet mondhatunk, hanem érdeme beleszólást akarunk” – reagált a szavazás után az Európai Parlament elnöke David Sassoli a Frankfurter Allgemeine Zeitungban (FAZ) a Bizottság elnökének szavaira.

A konzervatív frakció vezetője, a német Manfred Weber kompromisszumkészebb hangot ütött meg az egyik német közszolgálati tévének nyilatkozva (ZDF): „A következő heteket intenzív tárgyalásokkal fogjuk tölteni. Megoldást fogunk találni.

A tét ezermilliárdokban mérhető

A tárgyalások tétje minden idők legnagyobb, 1.074 milliárd eurós 7 éves uniós költségvetés és a 750 milliárdos COVID-konjunktúracsomag elfogadása. Előbbi forrását a tagállami hozzájárulások, utóbbiét a Bizottság hitelfelvétele adná. Az EU történetében először saját közterhet vetne ki a jövő évtől a hitel törlesztésének finanszírozására: Az uniós előírásoknál megengedőbb szabályozás mellett gyártott külföldi termékek importja utáni környezetvédelmi vámot kellene fizetni. A kizárólag digitális tevékenységet végző cégeknek, mint például a Facebook és az Amazon speciális, digitális adót kellene leróniuk. A részletek kidolgozása a Bizottság feladata lenne.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet