Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Az idő kiegyenlíti a pénzügyi hullámokat
No menu items!

Az idő kiegyenlíti a pénzügyi hullámokat

Az éves önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) hozamok minden tárgyévet követő év első felében jelennek meg az MNB honlapján. Az idei hozamok részleteire ugyan még egy kicsit várnunk kell, azonban addig is érdemes tisztázni a kamatokkal kapcsolatban néhány dolgot.

Elsőként nézzük meg azt, hogy mit érdemes tudni az ÖNYP-k hozamáról!

Mitől függ az önkéntes nyugdíjpénztár hozama?

A kérdés amennyire egyszerűnek tűnik, annyira összetett. Elsősorban ugyanis attól függ, milyen portfóliót választottunk. Ezek lehetnek különböző kockázati szintű befektetési csomagok (általában 3-4 ilyen áll rendelkezésre, pénzintézettől függően), amelyek az alacsony kockázatú befektetésektől-, a közepesen át egészen a magasig terjednek.

Alapesetben egy alacsonyabb kockázatú portfólió a biztonságért cserébe alacsonyabb hozamot fog csak hozni. Egy kockázatosabb befektetéssel ugyanakkor, nagyobb hozamra számíthatunk. Ez persze nem azt jelenti, hogy a magasabb kockázatú portfóliók biztosan pozitív hozamokat termelnek, sőt.

Mint minden hosszú távú megtakarítás esetében – mint amilyen az ÖNYP is – az éves hozamok terén lehetnek ingadozások. Ebben pedig semmi meglepő sincs, hiszen a legtöbb befektetés nem exponenciálisan növekszik, hanem hol negatív-, hol pozitív hozamokat termel – attól függően, hogy az adott alapkezelő hogyan teljesít.

Azonban, míg a nyugdíjbiztosítás és a nyugdíj előtakarékossági számla esetében relatíve nagy mozgásterünk van – hiszen nemzetközi kötvényeket, részvényeket is vásárolhatunk – az ÖNYP-nél ez nem mondható el.

Az önkéntes nyugdíjpénztári hozamok ugyanis szinte kizárólag csak a magyar gazdaság teljesítményétől függnek, mivel a magyar piacon elérhető állampapírokba, részvényekbe fektetik a megtakarítást.

Például klasszikusan ilyen veszteséges év volt a 2018-as, amikor az éves hozamszint szinte minden alapkezelő esetében negatív volt. Ezt a hullámzást azonban jól kiegyenlítette a 2019-es esztendő, ahol egy közepes kockázatú portfólióval már sok esetben 8-10%-os hozamot lehetett realizálni.

Épp ezért nem érdemes csupán 1-1 évet alapul venni, hanem meg kell vizsgálni a hosszabb távú, 10-15 éves hozamrátákat is.

Hogyan lesz pozitív a hozam, a negatív év(ek) ellenére?

A kérdés jogos, ugyanakkor egy picit összetett. Ahhoz, hogy ezt pontosan megértsük, először is tisztában kell lennünk a kamatos kamat elvével.

A kamatos kamat elve

A kamatos kamat működését legjobban egy egyszerű példával tudjuk megmutatni.

Tegyük fel, hogy fix, évi 5%-os kamatra lekötünk 1 millió forintot 10 évre. Az első év végére a megtakarításunk 1.050.000 forint lesz. Azonban nem az 1 millió forint kamatozik tovább a második évben, hanem már az 1.050.000 forint.

Így a második év végére 1.050.000 x 1,05, vagyis 1.102.500 forintunk lesz. Ezt így végigmatekozni meglehetősen időigényes lenne, azonban szerencsére van egy viszonylag egyszerű képlet, amivel ezt ki lehet számolni.

Tn=T0 x (100 +P/100)n

  • Ebben az esetben a T0  a kezdőtőkét jelöli, vagyis az 1.000.000 forintot.
  • A hozamot a P jelöli, ami jelen esetben 5%
  • n = az évek száma, a példában 10 év

Nekünk tehát a végeredményre, Tn-re van szükségünk.

Tn = 1.000.000 x (100+5/100)10 = 1.628.894 forint. Ennyi pénzünk lesz tehát 10 év múlva, összesen.

Ez persze egy nagyon sarkos, és egyszerű példa volt és az ÖNYP esetében nem is tudunk fix hozammal számolni, azonban a metodika ebben az esetben is hasonló.

Viszont, ami a nyugdíjcélú öngondoskodás szempontjából még nagyon fontos, hogy a hozamokat nem csupán a kamatos kamat növeli, hanem az évenként igényelhető adójóváírás is.

Az adójóváírás még tovább növeli a nyugdíj megtakarításunk összegét

Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításra évente maximálisan 150 ezer forint igényelhető vissza, adójóváírás formájában. Ez tehát azt jelenti, hogy akár  +150.000 forinttal nőhet a befektetésünk, ami szintén kamatosan kamatozik.

Ehhez az összeghez nem kell mást tennünk, mint évente legalább 750.000 forintot befizetni a megtakarítási számlára. Ezt megtehetjük 62.500 forintos havidíjjal, vagy alacsonyabb havi befizetéssel és egy egyszeri nagyobb kiegészítő befizetéssel is, a lényeg, hogy éves szinten a már említett összeget tegyük félre nyugdíjas éveinkre.

Fontos, hogy ezt az adójóváírást évente, az adóbevallásban igényelni kell, más esetben nem kapjuk meg a pénzt.

Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításunk mértéke, tehát igazából négy dologtól függ.

  1. Mennyi pénzt fizetünk be havonta
  2. Mekkora volt az éves hozam (illetve hogy az pozitív-, vagy negatív volt-e)
  3. Igényeltük-e az adójóváírást
  4. Mekkora volt az adójóváírás mértéke, és az mennyi hozamot termelt.

Megjegyzés: amennyiben szükségünk lenne rá, a hozamokat kivehetjük a pénztárból 10 év után, adómentesen. Ezt követően a hozamokat 3 évente vehetjük ki anélkül, hogy bármilyen adó terhelné. Ez azonban csak a hozamokra vonatkozik, a tőkére nem – az után ugyanis (nyugdíjcélú megtakarításról lévén szó) – adót kell fizetnünk, ha nem a nyugdíjba vonulás után vesszük fel.

Képek/Forrás/Freepik.com

Mire érdemes odafigyelni a hozamon kívül az ÖNYP kiválasztása során?

Ahhoz, hogy ki tudjuk választani a számunkra megfelelő pénztárat, nem elég csupán a hozamrátákat figyelembe venni. Érdemes megvizsgálni mellette

  • a költségeket,
  • és a pénzintézet nagyságát, múltját (ahova szeretnénk befektetni a pénzünket).

Vizsgáljuk meg néhány szó erejéig a költségeket. Ha ugyanis 8%-os éves hozam mellett van 4% éves költségünk, úgy 4% hasznunk lesz. Azonban 7%-os éves hozam mellett 2%-os költséggel számolva a hasznunk már 5%. A költségek mértéke tehát nagymértékben befolyásolja a tényleges hozamainkat.

Jó, hír, hogy 2020. márciusa óta, a nyugdíjbiztosítások mellett már az önkéntes nyugdíjpénztáraknál is bevezették a TKM-et (teljes költségmutató), ami átláthatóvá és összehasonlíthatóvá tette az egyes termékek költségszerkezetét.

A pénzintézet múltja és nagysága pedig azért fontos, mert az esetlegesen csökkenő taglétszám, és befizetés ellenére sem okoz nekik problémát, hogy kifizessék számunkra a nyugdíj megtakarításunkat.

Végső gondolatok

Ahogy a fentiekből is jól látszik, egyáltalán nincs könnyű dolga annak, aki a megtakarítását önkéntes nyugdíjpénztárba szeretné fektetni, hiszen rengeteg szempontot figyelembe kell venni a megfelelő pénzintézet kiválasztása során. A fent leírtakat inkább mankóként érdemes használni.

Ami a legfontosabb, hogy mindenképpen hosszú távon kell figyelembe venni a hozamokat.

Nem szabad egyetlen rossz év után azonnal szerződést bontani, hiszen azzal csak további veszteségek érnek bennünket – így pedig a nyugdíjas éveinkre sem lesz elegendő plusz pénzünk.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adventi szeretetvendégség az Ökumenikus Segélyszervezetnél

Egy hívás 500 forint adomány, így 4 hívás egy tál meleg ételt jelenthet egy rászorulónak.

Itt az első magyar elektromos csuklós busz

Az Electronell 18-at 2025 elején az utasok is kipróbálhatják majd a Volánbusz járatain.

HungaroControl: 6 százalékkal nő a forgalom az ünnepek alatt

A tavalyi ünnepi időszakban 32 300 légi járművet kezeltek a társaság szakemberei, az idén 1800 járattal többre számítanak.

Mit mond a Századvég? – A belső kereslet növekedése támogathatja a gazdasági bővülést

2024-ben 0,7, 2025-ben 2,6, 2026-ban pedig 3,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság
Hirdetés

Hírek

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Gazdaság

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.