Az angol Premier League-ben játszó Evertont még azt követően is finanszírozta Aliser Uszmanov orosz oligarcha, hogy beutazási tilalommal sújtották az Egyesült Királyságban – értesült a Guardian.
A mágnást 2021 szeptemberében a brit belügyminisztérium levélben tudatta, hogy jelenléte az Egyesült Királyságban “nem tekinthető a közjót szolgálónak“.
A tilalom, amelyet a levél szerint az akkori belügyminiszter, Priti Patel rendelt el, hat hónappal azelőtt lépett életbe, hogy az üzletembert újabb szankciókkal sújtották Oroszország ukrajnai inváziója miatt.
A Guardian cikke szerint a beutazási tilalom létezéséről az Everton igazgatótanácsa tudott, de a nyilvánosság nem. Ez további kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy az angol labdarúgás átvilágítási eljárásai megfelelőek-e.
A levél idején Uszmanov 26 éves unokaöccse, Szarvar Iszmajlov az Everton igazgatótanácsának tagja volt, és Uszmanov cégei aktív szerződésekkel rendelkeztek, amelyek több tízmilliót juttattak a Merseyside-i klubnak egy sor szponzori megállapodáson keresztül.
Ezek közé tartoztak a klub edzőpályájának névhasználati jogára vonatkozó szerződések, amelyeket eredetileg 2017 januárjában írtak alá, valamint egy másik, az Everton tervezett új stadionjára vonatkozó, 2020 januárjában bejelentett szerződés, továbbá az Everton női csapatának szponzorálása.
A kizárási dokumentumból kiderült, hogy Uszmanovot az Egyesült Királyság kormánya hat hónappal azelőtt “nemkívánatosnak” tartotta, hogy a Vlagyimir Putyin rezsimjéhez fűződő állítólagos kapcsolatai miatt az Egyesült Királyság, az EU és az Egyesült Államok szankciós listájára került volna.
A közérdek szempontjából a “nemkívánatos” azt jelenti, hogy “a személyt jellemére, magatartására vagy kapcsolataira tekintettel nem kívánatos beengedni az Egyesült Királyságba, mert veszélyt jelent az Egyesült Királyság társadalmára” – olvasható a belügyminisztérium közzétett iránymutatásában.
Miután a belügyminisztérium kitiltotta az országból, 2022 márciusában a brit külügyminisztérium nyilvánosan szankcionálta Uszmanovot a Putyinhoz kötődő oligarchák elleni nyugati fellépés részeként, válaszul arra, hogy Oroszország megszállta Ukrajnát.
Akkor Uszmanov a brit külügyminisztérium szankciókkal kapcsolatos idézését “hamis és rágalmazó, a becsületemet, méltóságomat és üzleti hírnevemet sértő állításoknak” nevezte, és megfogadta, hogy harcolni fog ellene.
Nem volt hajlandó azonban kommentálni a belügyminisztérium levelét, amelyben az áll, hogy a brit kormány “a leggondosabb mérlegelés után” cselekedett.
A belügyminisztérium szóvivője azt mondta: “Rutinszerűen nem kommentálunk egyedi eseteket“.